Práčka AEG Lavamat 69682VFLC : Test

AEG Lavamat 69682VFLC

AEG Lavamat 69682VFLC
9.3

Kvalita prania

9.2 /10

Hlučnosť

9.4 /10

Spotreba

9.6 /10

Cena/Výkon

9.1 /10

Výhody

 • Energetická trieda A+++
 • AquaControl napúšťacia hadica
 • Technológia Fuzzy Logic
 • Technológia AutoSense

Nevýhody

 • Spotreba vody nepatrí k najlepším
 • Malý počet programov

Zistiť aktuálnu cenu

Kde by bola moderná spoločnosť bez práčok? Napadlo vás niekedy spýtať sa seba na to ? Naše drahé polovičky by sa zodrali od prania, museli by všetko oblečenie prať v rukách a strávili tým neskutočné množstvo času, ktorý inak môžu venovať odpočinku. Nie je teda lepšie, keď je takmer v každej domácnosti automatická práčka, ktorá tento problém rieši? Ale pretože nie je práčka ako práčka, niektoré sú lepšie, iné horšie a nie každá sa oplatí, pripravili sme si pre vás niekoľko recenzií, ktoré vám majú pomôcť. A dnes sme si za predmet recenzie zvolili práčku AEG Lavamat 69682VFLC.

Predom plnená práčka AEG Lavamat 69682VFLC

 

 

 

Prevedenie

Práčka AEG Lavamat 69682VFLC rozhodne nevynikne nejakým extra premysleným dizajnom, keď si ju ale prezriete poriadne, všimnete si, že určite nevyzerá zle. V bielom prevedení ju oživuje nerezový rám dvierok a rukoväť, stredne veľký ovládací panel jej dodáva na zaujímavosti. Ide o voľne stojacu práčku s predným plnením, rozmery sú postupne 85 centimetrov na výšku, 60 centimetrov na šírku a 52 centimetrov do hĺbky. Keď už sme pri týchto rozmeroch, hmotnosť práčky je 60 kilogramov, takže počítajte s tým, že pri sťahovaní sa poriadne zapotíte.

Dvierka sú presklené, v čom vidíme veľkú výhodu. Nášmu estetickému zmyslu sa príliš nepáči výrazná rukoväť dverí, ale to je na vkuse každého užívateľa, niekoho možno zaujme. Dvierka sú navyše mimoriadne veľké, čo uľahčuje vkladanie a vyberanie bielizne. V pohode a bez zbytočnej námahy sa dvierkami dajú do vnútra vložiť aj vankúše, deky alebo bundy. Podobne veľký je bubon, ktorého objem je 48 litrov. Okrem bubna nájdete vo vnútri práčky carboranovú nádrž (materiál vzniknutý spojením uhľovodíkov a bóru, veľmi odolný a vynikajúci dlhou životnosťou) a špeciálny Invertor motor. Ten nepoužíva na prenos energie uhlíky, čím je zvýšená jeho výdrž a zároveň znížená hlučnosť. Záruka na tento motor je spoločnosťou AEG poskytovaná na desať rokov, čo ukazuje, že výrobca mu naozaj verí.

Pretože nie každý má v kúpeľni dokonale rovnú zem, pridal výrobca tejto práčke 4 nastaviteľné nožičky, ktorými sa dá nerovnosť napraviť. Nechýba LCD displej, ktorý vám dáva prehľad o programoch a o tom, koľko času zostáva, kým skončí cyklus. Rovnako, ako tento ovládací prvok, určite oceníte špeciálnu napúšťaciu hadicu so systémom AquaControl. Tá chráni vašu kúpeľňu pred škodami spôsobenými únikom vody. Ak dôjde k poruche práčky, preruší bezpečnostný ventil prívod vody a zároveň sa zapne vyprázdňovacie čerpadlo. Dĺžka napúšťacej hadice je 130 centimetrov, dĺžka tej vypúšťacej je 145 centimetrov, to je dosť na to, aby ste pohodlne dočiahli od práčky na prívod aj na odpad.

Práčka AEG Lavamat 69682VFLC

 

Spracovanie/spotreba

Z hľadiska spotreby, ktorá asi väčšinu ľudí zaujíma najviac, patrí práčka  AEG Lavamat 69682VFLC medzi tie najúspornejšie na trhu. Radí sa do energetickej triedy A+++, čo je najvyššia možná hodnota. Priemerná ročná spotreba predstavuje 190 kWh, čo je veľmi dobré číslo. Peňaženku vám potajomky určite vysávať nebude. Spotreba vody už je o niečo horšia, tá predstavuje 9999 litrov za rok (počíta sa pri praní na bežnom programe pre bavlnu). Kapacita bubna je 8 kilogramov, čo v pohode postačí aj pre väčšiu domácnosť.

Z hľadiska kvality prania sú dôležité dva údaje, ktoré vyčítate z energetického štítku. Tými je účinnosť prania (ktorá je v súčasnosti pri všetkých práčkach povinne A) a účinnosť odstreďovania (respektíve koľko vlhkosti zostane po odstreďovaní v bielizni). Účinnosť prania zodpovedá zákonom stanovenému limitu, účinnosť odstreďovania je A, to znamená, že v bielizni zostane menej ako 45 % vody. Hluk, ktorý je generovaný, tomu zodpovedá – 78 decibelov (pri odstreďovaní je ale taká hlučnosť normálna). Pri praní je výsledok podstatne lepší, len 51 decibelov, vďaka čomu patrí práčka medzi najtichšie na trhu. Taký veľký rozdiel je daný tým, že pri maximálnom výkone pri odstreďovaní môže prístroj dosiahnuť až 1600 otáčok, čo sa na intenzite zvuku zákonite musí prejaviť.

Energetický štítok práčky AEG Lavamat 69682VFLC

 

Z funkcií, ktorými práčka disponuje, je potrebné menovať predovšetkým technológiu AutoSense. automaticky upraví čas a spotrebu vody a elektrickej energie podľa náplne práčky – štvrtinová, polovičná, trojštvrtinová alebo maximálna – zaisťuje sa tak optimálna starostlivosť o bielizeň a zároveň sa zamedzuje plytvaniu. Veľmi šikovný je tiež systém inteligentného prania Fuzzy Logic, vďaka ktorému sa bielizeň v práčke automaticky zváži. Opäť týmto spôsobom dôjde k zaisteniu ideálneho výkonu. Z ďalších funkcií nemôže chýbať funkcia odloženého štartu, ktorá vám umožní pranie naplánovať a spustiť aj v čase, keď nemáte prístup k práčke, alebo detský bezpečnostný zámok (aby si vaše deti nemohli ublížiť, keď je práčka zapnutá).

Ďalej práčka disponuje inteligentným dávkovačom pracieho prostriedku PowerJet, ktorý zaisťuje využitie celého pracieho prostriedku a dochádza k maximalizácii účinku prania, súčasťou práčky je tiež protipenový systém, ktorý bráni nadmernému peneniu pracieho prostriedku.

Programy

Práčka AEG Lavamat 69682VFLC disponuje vo svojej výbave ôsmimi programami, vypísanými nižšie. Ide predovšetkým o programy na pranie bavlny, syntetiky alebo mix oboch. Na vlnu slúži špeciálny program Wool Plus, na chúlostivé kúsky bielizne program označený ako Jemné. Pri každom programe je voľba na extra plákanie, možnosť zvoliť si otáčky a teplotu, alebo spustiť špeciálnu funkciu na odstránenie škvŕn. Inak nie je pri tejto práčke príliš čo rozoberať, programovo patrí skôr k tým chudobnejším.

Značka AEG

Programy

 • Bavlna
 • Bavlna – ekonomický
 • Syntetické
 • Jemné
 • Wool Plus
 • Mini 30
 • Mix 20
 • Jednoduché žehlenie

Verdikt

Ako teda na záver práčku  AEG Lavamat 69682VFLC ohodnotiť? Určite nás zaujal jej dizajn. Ten je profesionálne navrhnutý, navyše oceňujeme dvierka zväčšené oproti normálu – manipulácia s bielizňou je pohodlnejšia ako pri iných modeloch, bubon je navyše veľký a vyniká kapacitou 8 kg. Spotrebou elektrickej energie patrí práčka medzi tie najlepšie, ktoré nachádzame v triede A+++, ale spotreba vody je na pováženie. Hlučnosť prania je vynikajúca, pri odstreďovaní je to síce o stupienok horšie, ale s tým je pri týchto spotrebičoch potrebné počítať. Účinnosť prania zvyšuje technológia AutoSense, systém inteligentného prania Fuzzy Logic alebo dávkovač pracieho prostriedku PowerJet. Programová výbava práčky je síce slabšia, ale pre menej náročných užívateľov plne dostačujúca. Navyše, určitú variabilitu vám dáva, že programom sa dá nastaviť možnosť plákania, otáčky alebo teplota.

Záruka na motor invertor

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre

 • Hlučnosť pri praní: 51 dB
 • Hlučnosť pri odstreďovaní: 78 dB
 • Rozmery – výška: 85 cm
 • Rozmery – šírka: 60 cm
 • Rozmery – hĺbka: 52 cm
 • Hmotnosť: 60 kg
 • Maximálna náplň: 8 kg
 • Objem bubna: 48 l
 • Typ dverí: Sklo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *