Práčka AEG Lavamat 85470SL : Test

AEG Lavamat 85470SL

AEG Lavamat 85470SL
9.1

Kvalita prania

9.0 /10

Hlučnosť

9.8 /10

Spotreba

9.5 /10

Cena/výkon

8.0 /10

Výhody

 • Technológia Silent System (tichý nočný program)
 • Intuitívne ovládanie
 • Invertor motor
 • Tichá
 • Možnosť skrátenia doby prania

Nevýhody

 • Ťažšie tvarovateľná a nepoddajná hadica
 • Nedostatočne detailný popis programov v manuáli
 • Pri niektorých programoch si nemôžete nastaviť otáčky a teplotu
 • Cena

Práčky nám uľahčujú život už takmer 200 rokov. Dnes si už nevieme predstaviť, ako to bývalo, keď vlastnila práčku iba elita. Ostatní právali raz za mesiac spoločne pri potoku. Našťastie sú tie časy preč a my máme k dispozícii viac než dosť pomocníkov v domácnosti. Posledné roky sa výrobcovia čoraz viac pretekajú vo funkciách a technológiách s cieľom osloviť čo najväčšie množstvo zákazníkov. Bežní potenciálni užívatelia nemajú odkiaľ poznať toľko parametrov a čísel. Aj preto vám ponúkame hodnotenia tých najkvalitnejších a najpredávanejších práčok na trhu. 3. miesto v našom teste práčiek plnených spredu získala práčka AEG Lavamat 85470SL.

Pracka-AEG-Lavamat-85470SL

Prevedenie a bubon

AEG Lavamat 85470SL je úzka moderná práčka s predným plnením. Medzi jej hlavné prednosti patrí najmä objemný bubon, ktorý je schopný oprať naraz 6,5 kg bielizne. Práčka disponuje invertorovým motorom, ktorý je nielen veľmi rýchly, ale tiež mimoriadne tichý. Je podstatným vylepšením klasického motora, ktorý prenáša elektrinu na rotor uhlíkmi. Tie sa opotrebúvajú a je ich nutné meniť, nakoľko dochádza k značným trecím silám a iskreniu. Invertor motor je priamo elektronicky riadený a nepoužíva uhlíky, takže u neho dochádza k plynulej priamej regulácii výkonu. Spotrebič vďaka tomu dosahuje skvelé výsledky pri minimálnej spotrebe energie, prakticky v tichosti. Na tento motor je možné si uplatniť 10-ročnú záruku.

Všetky AEG práčky majú navrhnutý jemný bubon ProTex, ktorý je špeciálne navrhnutý pre starostlivosť o vaše oblečenie. Jemné vodné trysky bielizeň počas prania nadvihujú a chránia. Bubon s väčším množstvom otvorov znižuje naťahovanie tkanín, čím zachováva tvar a textúru odevu počas fáze odstreďovania.

Pracka-AEG-Lavamat-85470SL

Nádrž práčky je jedným z najchúlostivejších komponentov, musí byť preto vyrobená z kvalitného materiálu. Práčka AEG Lavamat 85470SL vám ponúka kvalitný materiál Carboran, ktorý má mnoho výhod. Napríklad nezhrdzavie, je kompletne recyklovateľný, tlmí hlučnosť a vibrácie a nebude vás rušiť ani pri najvyšších otáčkach. Tento model má v odtoku zabudovaný Eco ventil, ktorý zabraňuje úniku pracieho prostriedku spolu s vodou do odpadu.

Ovládanie tejto práčky je jednoduché a intuitívne. V podstate pri ktoromkoľvek programe máte možnosť každý parameter dodatočne upraviť. Čas automaticky prerátava a znižuje podľa vašich nastavení. Automaticky sa upravuje aj počas prania. Výbornou vlastnosťou je tlačidlo Štart / Pauza. U mnohých práčok si nemôžete dovoliť otvárať dvierka počas chodu programu. Ak je v práčke AEG Lavamat 85470SL nižšia hladina vody ako je spodná úroveň dvierok, vždy môžete bez problémov doplniť zabudnuté prádlo. Nevýhodou, tak ako pri mnohých práčkach, je dĺžka prívodovej hadice a elektrického kábla. Ak máte vývod a elektrickú zásuvku ďalej od práčky, je vhodné kúpiť dlhší kus alebo nadstaviť hadicu. Treba tiež rátať s tým, že hadica nie je veľmi poddajná a tvarovateľná. Ak kupujete túto úzku práčku s cieľom narvať ju do malej kúpeľne, budete mať s umiestneným menší problém.

Pracka-AEG-Lavamat-85470SL

Ďalšou chybičkou krásy je manuál. Obsahuje málo jasné informácie o programoch ako napríklad charakteristika pracieho cyklu Úspora času. Skráti sa na úkor spotreby alebo intenzity a kvality prania? Užívatelia by uvítali podrobnejšie popisy programov. Má daný program šetrné žmýkanie alebo nie? V týchto otázkach od nás práčka AEG Lavamat 85470SL dostáva mínus.

Spotreba a funkcie

Práčka AEG Lavamat 85470SL vďaka svojim kompaktným rozmerom ľahko zapadne do každého interiéru. Zaraďuje sa do energetickej triedy A+++, čo znamená, že je o 32 % úspornejšia ako štandardné práčky triedy A. V dôsledku nízkej spotreby energií sa programy vyznačujú dlhšou dobou prania. Práčka spotrebuje ročne v priemere asi 9000 litrov vody a 168 kWh.

Pracka-AEG-Lavamat-85470SL

Z hľadiska intenzity odstreďovania je práčka schopná žmýkať až pri 1400 otáčkach za minútu. Žmýkanie si môžete nastaviť pri viacerých programoch od 600 otáčok vždy v rozmedzí 200, tzn. 600 – 800 – 1000 – 1200 – 1400. V dôsledku nadpriemerného maximálneho odstreďovania z práčky po skončení programu vytiahnete bielizeň zo zostatkovou vlhkosťou iba 45 až 54 % vody. Z hľadiska účinnosti žmýkania sa totiž zaraďuje do triedy B, čo je lepší priemer. Samotné pranie je veľmi kvalitné, odstráni aj odolné škvrny. Patrí do kategórie A. Pre lepšiu predstavu ­- zostatková vlhkosť z A-čkového odstreďovania sa pohybuje pri menej ako 45 percentách a najslabšia kategória G zanechá v bielizni až 90 % vody.

Tak ako väčšiny práčok tejto triedy aj model AEG Lavamat 85470SL ponúka reguláciu spotreby vody. Samozrejmosťou tejto práčky je prítomnosť množstevnej automatiky OptiSense. Jej čaro spočíva v automatickom upravovaní výkonu a spotreby podľa typu a množstva bielizne. Vďaka tejto technológii ušetríte ešte viac na nákladoch, či už periete plnú dávku alebo len pár kusov bielizne.

V prípade práčky AEG Lavamat 85470SL je vynikajúcim parametrom hlučnosť. Pri praní dosahuje neuveriteľných 49 decibelov, vďaka čomu sa zaraďuje medzi nadpriemerne tiché práčky. Úroveň hluku pri odstreďovaní je o čosi priemernejšia, avšak stále obdivuhodných 75 decibelov. Pre lepšiu predstavu sme porovnali hlučnosť práčok s bežnými zvukmi domácnosti. Nájdete ich na hlavnej stránke, kde vás informujeme o všeobecných charakteristikách práčok.

Pre ešte dokonalejší obraz hlučnosti porovnáme práčku AEG Lavamat 85470SL so staršou  práčkou AEG Lavamat 1246 EL. Starší model je pri 1200 otáčkach a maximálnej náplni 4,5 kg zhruba rovnako hlučný ako dnes hodnotená práčka AEG Lavamat 85470SL pri 1400 otáčkach a náplni 6,5 kg. Takže vylepšený Invertor motor sa prejavuje aj pri tichšom žmýkaní. Všetko však za predpokladu, že je práčka správne vyvážená a bielizňou nepreťažovaná.

Práčka AEG Lavamat 85470SL disponuje aj technológiou Silent System, vďaka ktorému môžete prať aj v noci a to takmer v úplnej tichosti. Spotrebič je vybavený špeciálnymi izolačnými vrstvami zabezpečujúcimi mimoriadne tichú prevádzku.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt AEG silent System

Funkcia Posunutý štart sa javí ako nepotrebná, no v súčasnosti ju využíva čoraz viac užívateľov. Je ideálnym doplnkom do dnešnej uponáhľanej doby. Ak sa ráno chystáte do práce a potrebujete dať prať, nespúšťajte program. Keď sa totiž vrátite z roboty, v bubne nájdete pokrčenú zatuchnutú bielizeň bez vône. Bohato stačí, ak ráno pred odchodom naplníte bubon bielizňou a pracím prostriedkom. Nastavte Odložený štart v rozpätí 24 hodín na dobu príchodu z práce a počká na vás svieže čerstvo vyprané prádlo.

Programy

Tento model vám ponúka 16 základných programov, ktoré zaistia profesionálnu starostlivosť o všetky druhy materiálov a tkanín. Okrem  pracieho cyklu môžete zvoliť aj rozšírený program pomocou niekoľkých prídavných funkcií.Pracka-AEG-Lavamat-85470SLSamozrejmosťou sú programy ako bavlna, syntetika, či jemná bielizeň. Pre viaceré pracie cykly je predpísané množstvo bielizne iba 2 až 3 kg na jedno pranie. V rámci programov si môžete zvoliť funkciu Úspora času, vďaka ktorej skrátite dobu prania. V prípade, že máte doma členov rodiny s citlivou pokožkou alebo alergiou na prací prostriedok či aviváž, stačí zvoliť možnosť Extra pláchanie. Práčka sa postará o dôkladné vymytie prášku z vášho oblečenia a bude šetrné k detskej pokožke.

Vynikajúcou vlastnosťou, ktorá bohužiaľ stále nie je u práčok samozrejmosťou, je možnosť nastavenia rýchlosti odstreďovania. V prípade práčky AEG Lavamat 85470SL si môžete zvoliť intenzitu žmýkania podľa háklivosti vláken. Triumfom tohto modelu je maximálna adaptabilita na vaše potreby. Chcete oprať prádlo pri nižšej teplote, než je uvedené v prednastavených programoch? Práčka AEG Lavamat 85470SL s tým nemá problém. Pokojne môžete meniť a manuálne nastavovať teplotu pri viacerých pracích cykloch. Nevýhodou však je, že táto možnosť nie je dostupná u všetkých programov. Ďalšou prídavnou funkciou je predpierka. Táto možnosť prania ide čoraz viac do úzadia, nakoľko práčky sú schopné oprať bielizeň kvalitne aj bez nej.

Pracka-AEG-Lavamat-85470SL

Programy
 • Bavlna
 • Džínsy
 • Plákanie
 • Závesy
 • Odstredenie
 • Vypúšťanie
 • Antialergický
 • Periny
 • Vlna plus
 • Jemné
 • Syntetika – jednoduché žehlenie
 • Syntetické
 • Extra tichý
 • Bavlna ekonomický
 • Rýchly intenzívny
 • Rýchly 20-minútový 3 kg
 • Super Eco 15

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt AEG Lavamat 85470SL

Finálny verdikt

Práčka AEG Lavamat 85470SL patrí do vyššej cenovej kategórie, takže na Slovensku nie je tak populárna ako lacnejšie práčky. Pri tomto modeli však priplácate za skvelé kombinácie programov, technológie ako Silent System či bubon ProTex. Vynikajúcim faktom je 10-ročná záruka na inovatívny motor Invertor. Najvyužívanejšie pracie cykly sú Super Eco 15, Rýchly 20-minútový na 3 kg bielizne, Extra tichý alebo antialergický. Tento model odporúčame všetkým, ktorí si potrpia na práčku s tichým chodom v kombinácii s kvalitným prevedením a programami a neboja sa priplatiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *