Práčka AEG Lavamat 88560TL : Test

AEG Lavamat 88560TL

AEG Lavamat 88560TL
9.5

Kvalita prania

9.3 /10

Hlučnosť

9.4 /10

Spotreba

9.8 /10

Cena/Výkon

9.4 /10

Výhody

 • Extrémne dobrá hodnota spotreby
 • Priestorovo nenáročná
 • Pomerne tichá pri praní
 • Dobrá hodnota otáčok a účinnosti odstreďovania

Nevýhody

 • Vyššia cena
 • Anglický popis ovládanie
 • Pomerne hlučná pri odstreďovaní

Zistiť aktuálnu cenu

Práčky s horným plnením predstavujú na dnešnom trhu menšinu. Na druhej strane, sú pomerne užitočné napríklad pre starších ľudí, pre ktorých by mohlo byť nepríjemné ohýbať sa k dvierkam práčky s predným plnením. Takto naplnia práčku zhora, zavrú veko a môžu prať. Hoci je ale medzi práčkami s horným plnením menší výber, je tiež potreba viac hľadať kvalitu. Niekedy to môže byť zložité, ale naša recenzia AEG Lavamat 88560TL, v tejto chvíli pomerne obľúbenej práčky, by vám mohla pomôcť.

Prevedenie

Hneď na úvod si povedzme, že sa v prípade AEG Lavamat 88560TL jedná o voľne stojacu práčku s horným plnením. To je veľmi dôležitá informácia, pretože je určujúca pre celú radu ďalších vlastností. Po stránke rozmerovej je typickým príslušníkom svojej triedy. Jej výška je 89 centimetrov (čo je o niečo málo menej, než na čo sme zvyknutý u pračiek s predným plnením), na šírku má 40 centimetrovdo hĺbky 60 centimetrov. Je teda relatívne priestorovo úsporná a vojde sa aj do menších miestností. Hmotnosť práčky je ale aj tak celkovo 65 kilogramov, čo môže byť trochu obmedzujúce, hlavne pri sťahovaní. Na druhej strane, pri práčkach ide o relatívne bežný fakt, že ich hmotnosť je trochu vyššia, než s čím sa stretávame napríklad u sušičiek (preto sa sušičky umiestňujú na práčky a nie naopak). Pre ľahšie sťahovanie má práčka dve kolieska a pre jednoduchšie vyváženie tiež dve nastaviteľné nôžky.

AEG Lavamat 88560TL

Prejdeme teraz k dizajnovej stránke práčky. Nie že by bola pre fungovanie nejak zvlášť dôležitá, ale je vždy lepšie mať prístroj, ktorý vyzerá dobre, prinajmenšom sa za neho nemusíte hanbiť, ak príde návšteva. Práčka AEG Lavamat 8856TL je svojím spôsobom pomerne nenápadná – v ponuke je v bielom prevedený so zaoblenými rohami (čo je jednak pekné a jednak bezpečnejšie), po bokoch plášťa má špeciálne priehlbiny, ktoré jej dodávajú stabilitu a tiež znižujú hlučnosť (takzvaná technológia Silent System Plus). Práčke nechýba ani izolácia plášťa, ktorá taktiež znižuje hlučnosť. Madlo na otváranie veka je nerezové, čo vyzerá efektne. Ovládací panel je presne taký, ako sme zvyknutý od pračiek s predným plnením AEG, teda tiež nerezové. Je umiestnený v zadnej časti práčky a pozostáva z čierneho LCD displeja, ovládacieho kolieska a popisu programov (ktoré by podľa výrobcov mali byť v češtine, ale mnoho týchto modelov v ponuke nie je a stretneme sa skôr s anglickým popisom). Samozrejme ale pomocou návodu, ktorý je kompletne v češtine, by ste si mali poradiť a časom sa popisy naučíte, pokiaľ sami neviete po anglicky.

Vo vnútri práčky by sme sa mali predovšetkým pozrieť na bubon. Už od výrobcu nám chýba údaj o jeho objeme, ale od oka odhadujeme, že dosahuje zhruba priemernú veľkosť (čo sa dá vzhľadom ku kapacite očakávať). Je nerezový a disponuje funkciou automatického nastavenia do hornej pozície po skončení cyklu, aby ste ho nemuseli kvôli vyberaniu bielizne otáčať. Veko sa nám otváralo pomerne dobre a ľahko, bez odporu, čo je dôležité. Súčasťou práčky je tiež tichý, invertorový motor, ktorý využíva priame elektrické vedenie, čím je zaistený plynulejší chod, dlhšia životnosť a menšia hlučnosť (nevyužíva totiž uhlíky, ktoré sa časom opotrebovávajú a drú o seba).

AEG Lavamat 88560TL ovládací panel

Spotreba a spracovanie

Dostávame sa k parametrom, ktoré vás u práčky AEG Lavamat 88560TL asi najviac zaujímajú, pretože majú bezprostredný vplyv jak na kvalitu prania, tak aj na celkové fungovanie prístroja. Začneme spotrebou vody a energie. V tejto veci je pre vás kľúčový energetický štítok, na ktorom nájdete všetky údaje. Práčka AEG Lavamat 88560TL patrí do energetickej triedy A+++, čo je veľmi dobrý výsledok, nie je možné dosiahnuť lepší. V praxi to znamená maximálne možné úspory elektrickej energie (priemerná spotreba je 122 kWh za rok, na jeden cyklus teda vychádza 0,71 kWh). Pokiaľ ide o spotrebu vody, tá dosahuje 8 990 litrov za rok, čo je 46 litrov na jeden cyklus. Maximálny počet otáčok je 1 500 za minútu, čo je veľmi pekná hodnota, ktorá sa pohybuje v takmer ideálnom rozmedzí.

O údajoch o hlučnosti vám opäť napovie energetický štítok, na ňom sú totiž uvedené obe hodnoty hlučnosti. Prečo obe?  Pretože pri práčkach sa bežne uvádza hlučnosť pri praní a pri odstreďovaní (ktoré sa od seba často aj veľmi výrazne odlišujú). To je aj tento prípad – táto práčka generuje pri praní zvuk s intenzitou 47 dB (čo je veľmi dobrý výsledok), pri odstreďovaní je však výrazne hlučnejšia a hlučnosť dosahuje hodnotu 77 dB, čo už je pomerne veľa a môže to byť pre vás nepríjemné. Čo ďalej vám ešte napovie energetický štítok? Predovšetkým maximálnu kapacitu,ktorá je pri tejto práčke 6 kilogramov. Nie je to veľa, na druhej strane je to dané tým, že sa jedná o práčku s horným plnením, ktoré sú obecne menšie. Pre priemernú domácnosť je to ale dobrá kapacita, ale veľké rodiny s piatimi a viac členmi by však mali zvážiť, či sa im to vôbec oplatí. Účinnosť prania je triedy A a účinnosť odstreďovania je taká istá. To je dobré, pretože vďaka tomu zostávapo praní v bielizni menej ako 45% vlhkosti a jednoduchšie sa potom bielizeň suší .

AEG Lavamat 88560TL detaily

Nezabudnite ani na funkčné vybavenie. Základné funkcie ako sú odložený štart alebo detská poistka spomenieme len tak zbežne. Dnes sú už totiž takmer samozrejmé a mali by ste ich od svojej práčky vyžadovať, pretože sú dôležité pre váš komfort a taktiež aj pre vaše bezpečie. Prejdeme skôr k pokročilejším funkciám. Práčka predovšetkým disponuje inteligentnou technológiou OptiSense, vďaka ktorej dokáže sama prispôsobiť dĺžku programu podľa veľkosti náplne a zaisťuje tak optimálnu starostlivosť o vašu bielizeň s dôrazom na zachovanie jej štruktúry, tvaru a farby. Šetrnú starostlivosť o vašu bielizeň rôznych typov a materiálov má ďalej na starosť systém ProTex Plus, ocenený modrým certifikátom Woolmark. Okrem toho má práčka veľmi šikovný dávkovač pracieho prostriedku, ktorý sa podľa nás veľmi dobre plní a ľahko sa čistí. Z hľadiska bezpečnosti nechýba ani istenie veka,kontrola vyvažovania náplne v bubne a ochrana proti vytopeniu.

Programy

Práčka AEG Lavamat 88560TL je pomerne bohato programovo vybavená. Má celkovo 16 programov, medzi ktorými nechýbajú ani tie na špeciálne typy materiálov (vlna, hodváb, rifle), čo určite oceňujeme. Ponuka je naozaj široká. Nám sa ale veľmi páči extra tichý program (bez odstreďovania), program pre jednoduché žehlenie (pri ktorom sa zabraňuje krčenie bielizne) alebo antialergický program prania pri vysokých teplotách. Rýchlym programom je tu program Rýchlych 20 minút, ktorý dokáže za tento čas vyprať až 3 kilogramy bielizne. Za zmienku ďalej stoja určite ďalšie dva programy, takzvané parné. Jednak je to Para osvieženia, ktorý je schopný za pomocou pary odstrániť z bielizne pachy. Para proti pokrčeniu ďalej umožňuje bielizeň vyhladiť a redukovať krčenie.

AEG Lavamat 88560TL buben

Programy:

 • Bavlna
 • Extra tichý
 • Syntetika
 • Jednoduché žehlenie
 • Jemné
 • Vlna/Hodváb
 • Posteľná bielizeň
 • Antialergický
 • Odstreďovanie/Vypúšťanie
 • Plákanie za studena
 • Rifle
 • 20 min
 • Super ECO
 • Bavlna úsporný
 • Osvieženie parou
 • Parný program proti pokrčeniu

Konečný verdikt

Medzi práčkami s horným plnením na nás urobila práčka AEG Lavamat 88560TLnaozaj veľmi dobrý dojem. Vyniká ozaj skvelou spotrebou, dobrou hlučnosťou pri praní a vysokou účinnosťou. Nepáči sa nám hlučnosť pri odstreďovaní, ale funkčné vybavenie a zoznam programov určite oceňujeme. Dizajn je, ako sme už od firmy AEG zvyknutí, veľmi nápaditý a zaujímavý. Podľa nás ide o veľmi dobrú voľbu do každej domácnosti, ale možno väčšie rodiny môžu mať s kapacitou len 6 kg trochu problém.

AEG Lavamat 88560TL ovládání

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre:

 • Hlučnosť pri odstreďovaní: 77 dB
 • Hlučnosť pri praní: 47 dB
 • Rozmery – výška: 89 cm
 • Rozmery – šírka: 40 cm
 • Rozmery – hĺbka: 60 cm
 • Hmotnosť: 65 kg
 • Maximálna náplň: 6 kg
 • Objem bubna: 
 • Typ dverí: plast

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *