Práčka AEG ProSteam L7FBE48SC : Test

AEG ProSteam L7FBE48SC

AEG ProSteam L7FBE48SC
9.4

Kvalita prania

9.4 /10

Hlučnosť

9.6 /10

Spotreba

9.4 /10

Cena/Výkon

9.3 /10

Výhody

 • Tichá prevádzka
 • Parné pranie
 • Hadica Aqua Stop
 • Energetická trieda A+++
 • Pekný dizajn

Nevýhody

 • Len 10 programov
 • Veľká spotreba vody

Zaujímali ste sa niekedy o to, ako to skôr bolo, napríklad na dedine, s praním? V meste boli veľké práčovne, kde bolo možné si za peniaze bielizeň vyprať, ale na dedine museli ženy chodiť k potoku, všetko prať a žmýkať ručne… No, bola to ťažká práca, to nebudeme tajiť. Buďme radi, že dnes už máme práčky, takže moderný svet také problémy riešiť nemusí. Dnes existujú automatické práčky, do ktorých len vložíte bielizeň, nastavíte program a necháte prístroj pracovať. Ale zárukou kvality je iba váš dobrý výber, takže si dajte pozor. Naša recenzia vám poradí – dnes budeme testovať práčku AEG ProSteam L7FBE48SC.

Systémy filtrov práčky AEG ProSteam L7FBE48SC

 

Prevedenie

Začnime tým, čo vidíte na prvý pohľad. A to je dizajn tejto práčky. Ten vás, veríme, zaujme od prvej chvíle, keď ju uvidíte. Táto voľne stojaca predom plnená práčka je k dispozícii v základnej bielej farbe, jej vzhľad je ale ozvláštnený na ľavej strane nerezovou nádobkou na prací prášok, na pravej strane čiernym ovládacím panelom s LCD displejom. Ovládacie koliesko je tiež nerezové, usadené v čiernom ráme. To samo o sebe vytvára veľmi efektný dojem, umocnený ešte nerezovým orámovaním presklených dvierok. Nám sa príliš nepáči ich rukoväť, vychýlená do priestoru pred práčkou, ale to už záleží na vkuse každého užívateľa. Niekto s ním možno spokojný bude, nechceme ho preto odsudzovať. My osobne hodnotíme dizajn tejto práčky ako veľmi podarený.

Ovládanie prebieha kolieskom a cez stredne veľký panel s českými popismi. Slovíčko českými zdôrazňujeme, pretože pre rad užívateľov to môže byť značné zjednodušenie. Nie každý z nás vie po anglicky alebo dokonca po nemecky. Využiť potom môžete LCD displej, ktorý vám ukazuje nastavenie programu aj zostávajúci čas cyklu. Vo vnútri práčky nájdete carboranovú nádrž (materiál, obsahujúci uhľovodíky a bór), a predovšetkým špeciálny ÖKO-invertorový motor s veľkým výkonom. Jeho špecialita tkvie v tom, že na rozdiel od iných motorov tu energiu neprenášajú uhlíky. Znamená to teda výrazne vyššiu účinnosť a tiež dlhšiu životnosť. Motor tejto práčky navyše pracuje s permanentným magnetom, takže nedochádza k žiadnemu treniu.

Práčka AEG ProSteam L7FBE48SC

Veľkou výhodou práčky je špeciálny senzor Aqua Control, ktorý zabraňuje pretečeniu v prípade poruchy. Prívodná hadica obsahuje bezpečnostný ventil AquaStop, ktorý prívod vody zastaví, ak dôjde k havárii. Vaňa práčky je opatrená plavákom, ktorý v takom prípade automaticky zopne čerpadlo a odčerpá vodu von. Veľmi užitočnou vychytávkou (a nutnosťou na to, aby plavák fungoval správne) sú štyri nastaviteľné nožičky, vďaka nemu ľahko vyrovnáte nerovnosti podlahy kúpeľne. Manipulácia s nimi, ako sme vyskúšali, je ľahká a zvládne ju každý. Z hľadiska prevedenia na nás práčka zanechala silný dojem.

Spracovanie/spotreba

Ak sa máme pozrieť tejto práčke pod pokrievku, mali by nás zaujímať predovšetkým jej číselné parametre, charakterizujúce jej fungovanie. Energetická trieda práčky AEG ProSteam L7FBE48SC je A+++, to jest najvyššia. Znamená to pre vás v praxi značné úspory elektrickej energie. Jej priemerná ročná spotreba je iba 137 kWh, čo je jedno z najlepších čísel na trhu. Bohužiaľ, kompenzuje to do istej miery vysoká spotreba vody, 10 999 litrov za rok je veľa. Účinnosť prania je štandardná, tak ako udávajú vyhlášky, teda A, účinnosť odstreďovania sa však do najlepšej kategórie nevojde. Po odstredení zostane v bielizni viac ako 45 % vlhkosti, trieda účinnosti odstreďovania je teda B.

Energetický štítok práčky AEG ProSteam L7FBE48SC

 

 Z hľadiska hlučnosti patrí práčka vďaka invertorovému motoru k najtichším na trhu. Pri praní generuje zvuk, ktorý dosahuje intenzitu iba 51 decibelov, to je dobré číslo. Horšie je to pri odstreďovaní, to je hlučnosť celkom 75 decibelov. Ak uvážime, že pri tom musí práčka vyvinúť výrazne vyššie otáčky, a že máloktorá práčka na trhu je na tom výrazne lepšie, už nám to nepríde ako také hrozné číslo. Nechýba zvuková signalizácia na konci cyklu (ktorá sa dá samozrejme aj vypnúť, aby vás nerušila), detská poistka (ktorá zabráni vašim deťom, aby prací cyklus svojou zvedavosťou nejako narušili), ani funkcia odloženého štartu. Tá je neoceniteľná, ak potrebujete, aby práčka doprala až vtedy, keď sa vrátite z práce alebo ak chcete využiť zvýhodnené nočné tarify elektriny.

Z technológií práčky určite stojí za zmienku tá, ktorá dala modelu meno, ProSteam. Tá umožňuje zakončiť pranie parou. Tým sa obmedzí pokrčenie bielizne, oblečenie sa osvieži a odstránia sa z neho aj tie najodolnejšie pachy. Využiť sa dá aj špeciálny parný program, ktorý táto práčka tiež ponúka. Pre práčky AEG je ďalej typická technológia ProSense, vďaka nej bude s pomocou váženia bielizne a informácií, snímaných senzormi, prispôsobený prací cyklus tak, aby bola vašej bielizni zaistená maximálna starostlivosť – dá sa takto upraviť dĺžka cyklu, spotreba vody aj výkon. S pomocou tejto automatiky budú vašej bielizni zaistené optimálne podmienky.

Bubon práčky AEG ProSteam L7FBE48SC

 

Ako sme sa už zmienili, čo sa týka energií je táto práčka veľmi úsporná. Nemalo by nás teda prekvapiť, že vám dovolí skrátiť program aj bez toho, aby ste priplácali za elektrinu. S pomocou funkcií TimeSave a Eco je možné dosiahnuť kompromis medzi spotrebou, časom a výkonom tak, aby bola spokojná aj vaša peňaženka. Navyše je maximálne využitý prací prášok – tomu napomáha špeciálny Eco systém (vďaka ktorému sa dá dosiahnuť dobré výsledky aj pri nižšej teplote, než je bežné) aj špeciálny protipenový systém (ktorý bráni prehnanému napeneniu pracieho prostriedku). Navyše je v práčke AEG ProSteam L7FBE48SC zakomponovaná funkcia SoftPlux, ktorá zaistí, aby sa aviváž po dosiahnutí bubna dostala ku všetkým častiam oblečenia a ľahšie sa rozptýlila. Tým sa zvyšuje životnosť vášho oblečenia, obzvlášť toho jemného a chúlostivého.

Programy

Na záver sa pozrime na programové vybavenie tohto modelu. Práčka disponuje desiatimi programami. Niekomu by to mohlo pripadať málo, ale verte, že výber programov vytvoril výrobca veľmi dobre. V zásade je v ňom zahrnuté všetko, čo môže priemerná domácnosť potrebovať. Variabilitu výberu ešte zvyšuje fakt, že môžete nastaviť teplotu, počet otáčok, pridať k programu extra plákanie alebo stlačením tlačidla zapnúť jednu z funkcií predpieranie/škvrny. Dĺžku programov je potom vo výsledku možné skrátiť, ak je vaša bielizeň napríklad len slabo zašpinená.

Na záver každého programu je možné pridať krátke parné pranie (funkcia Para Plus) a pranie zakončiť tak, aby bola bielizeň čo najmenej pokrčená a ľahko sa žehlila.

Značka AEG

Z programov práčky je potrebné spomenúť program Para, vďaka ktorému sa znižuje pokrčenie bielizne a znižuje sa nutnosť žehlenia. Antialergický program zase, ako napovedá už jeho názov, perie pri vysokej teplote (nad 60 °C) a pomáha odstraňovať baktérie alebo alergény. Pre malé deti alebo pre alergikov sa to skutočne oplatí. Zaujímavý je tiež krátky, dvadsať minútový program, ktorý vám dáva možnosť vyprať len slabo zašpinenú bielizeň počas dvadsiatich minút. Je to možno najkratší možný čas, za ktorý sa dá bielizeň vyprať.

Programy

 • Bavlna
 • Syntetika
 • Jemná bielizeň
 • Vlna/hodváb
 • Para
 • Antialergický
 • 20 min.
 • Outdoor
 • Posteľná bielizeň
 • Rifle

Verdikt

Na záver prichádza miesto na hodnotenie. Práčku AEG ProSteam L7FBE48SC hodnotíme ako veľmi dobrú, to je potrebné povedať hneď na začiatku. Dizajnovo je veľmi podarená, patrí medzi tie najkrajšie, ktoré sme testovali. Spotrebou sa radí do triedy A+++, čo je dobrý výsledok, navyše priemerná ročná spotreba je udivujúca. Problémom je iba spotreba vody, tá je vysoká, celých 10 999 litrov za rok. Hlučnosť patrí k tým najtichším, kapacita bubna je dostačujúca na 8 kilogramov bielizne. Nechýba funkcia odloženého štartu a detský zámok, navyše veľmi priaznivo hodnotíme prítomnosť funkcií Eco a TimeSave, vďaka ktorým ušetríte čas aj peniaze za energiu. Programová výbava nie je síce najbohatšia, ale variabilita jednotlivých programov to nahrádza. Navyše nechýba špeciálny program na parné pranie. S touto práčkou si príde na svoje asi každá domácnosť.

Ovládací panel práčky AEG ProSteam L7FBE48SC

Parametre

 • Hlučnosť pri praní: 51 dB
 • Hlučnosť pri odstreďovaní: 75 dB
 • Rozmery – výška: 85 cm
 • Rozmery – šírka: 60 cm
 • Rozmery – hĺbka: 54,2 cm
 • Hmotnosť: 72 kg
 • Maximálna náplň: 8 kg
 • Objem bubna: 55 l
 • Typ dverí: Sklo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *