Práčka Beko WMY 71243 CS PTLMB1 : Test

Beko WMY 71243 CS PTLMB1

Beko WMY 71243 CS PTLMB1
9.4

Kvalita prania

9.3 /10

Hlučnosť

9.3 /10

Spotreba

9.4 /10

Cena/Výkon

9.5 /10

Výhody

 • Veľmi dobrá spotreba
 • Program BabyProtect
 • Pohodlná manipulácia a jednoduché ovládanie

Nevýhody

 • Menší počet otáčok
 • Chýbajúci AquaStop
 • Pomerne vysoká hmotnosť

Zistiť aktuálnu cenu

Na práčky Beko sa v našich recenziách zameriavame dlhodobo, pretože patria v dnešnej dobe medzi najobľúbenejšie. Väčšina modelov tejto značky tvoria ideálny kompromis medzi slušnou cenou a veľmi dobrým výkonom. Určite to ale neplatí pre všetky a rovnako ako u ostatným značiek, tak i pri Beku musíte dbať na starostlivý výber, aby vám práčka dobre slúžila. Aby sme vám výber trochu uľahčili stala sa práčka Beko WMY 71243 CS PTLMB1 predmetom našej dnešnej recenzie.

Prevedenie

Prvá vec, na ktorú by sme sa chceli zamerať, je dizajn a celkové fyzické prevedenie práčky Beko WMY 71243 CS PTLMB1. Čo je dôležité – jedná sa o voľne stojacu práčku s predným plnením,ktoré sú v našich recenziách pračiek predmetom najčastejšie. Rozmerovo je o niečo úspornejšia, než to s čím sa pri práčkach bežne stretávame. Na výšku meria 85 centimetrov, na šírku 60 centimetrov a do hĺbky 50 centimetrov. Vojde sa tak aj do menších kúpeľní. Hmotnosť práčky je pomerne vysoká, celkovo 75 kilogramov. Je to pomerne veľká hmotnosť a sťahovanie práčky by tak nemuselo byť ľahké a pohodlné. Na druhej strane, akonáhle ju raz umiestnite, už vám hmotnosť určite vadiť nebude, takže odporúčame tento parameter zohľadniť, ale určite sa podľa neho nerozhodovať.

Beko WMY 71243 CS PTLMB1

Práčka má pomerne pekný dizajn. Je ju možné dostať v bielom prevedení a s pomerne ostrými hranami, rám dverí je ale nerezový v kombinácii s čiernym plastom a dvierka sú sklenené. To je určite jak elegantné, tak aj praktické (sklenené dvierka vám umožňujú mať dohľad nad bielizňou vo vnútri bubna behom pracieho cyklu, čo často veľmi oceňujete). Po bokoch plášťa môžete vidieť jasne zreteľné priehlbiny, takzvaný S-Shape. Ide o špeciálnu úpravu dizajnu práčky tak, aby bola stabilnejšia a menej hlučná. V hornej časti práčky ďalej nájdete jej ovládanie – ide predovšetkým o dávkovať pracieho práčku,ovládacie koliesko pre voľbu programu (ktoré by malo mať podľa výrobcu český popis, ale stretli sme sa na našom trhu aj s anglickým alebo poľským popisom) a ovládací LCD displej. Ten vám umožňuje sledovať teplotu, zvyšný čas aj dĺžku programu a nastaviť napríklad zvukový signál využitie pary.

Bubon práčky je nerezový a bielizeň sa do nej vkladá dvierkami s priemerom 34 centimetrov. Manipulácia je pomerne ľahká a pohodlná, navyše dvierka sú umiestnené relatívne vysoko. Súčasťou práčky sú aj BLDC motor ProSmart, invertorový motor, ktorý nevyužíva uhlíky, ale je riadený priamo elektricky. Zvyšuje sa tak životnosť a klesá hlučnosť. Pre vás je dobrým znamením, že na ňu výrobca dáva desaťročnú záruku, dokazuje to to, že svojmu výrobku verí (je len potrebné sa pre získanie záruky 90 dní od nákupu registrovať). Posledné, čo chceme zmieniť, je Hi-Tech vykurovanie, ktoré je pokryté silnou vrstvou nikla. Tá ju chráni proti korózii a predlžuje teda jeho životnosť a odolnosť, navyše sa na nikli zle usadzuje vodný kameň.

Beko WMY 71243 CS PTLMB1 ovládání

Spotreba a spracovanie

Z ďalších parametrov začneme predovšetkým spotrebou. Nie len podľa nás je to jeden z kľúčových kritérií výberu. Všetky údaje, ktoré sa jej týkajú, môžete vyčítať z energetického štítka. Ten je povinne zo zákona priložený k elektrospotrebičom a tým najdôležitejším, čo vám má zdieľať, je energetická trieda spotrebiča. V prípade práčky Beko WMY 71243 CS PTLMB1 ide o energetickú triedu A+++, čo je najlepší dosiahnuteľný výsledok. Táto energetická trieda je momentálne neprekonateľná a znamená maximálnu možnú mieru úspor. Ročná spotreba sa v priemere pohybuje na 174 kWh za rok, spotreba vody je potom 8 800 litrov za rok. Na cyklus tak pripadá 40 litrov vody a 0,813 kWh.

Pokračujeme s energetickým štítkom ďalej, je totiž zdrojom ďalším cenných informácií. Maximálna náplň práčky Beko WMY 71243 CS PTLMB1 je 7 kilogramov bielizne, údaj o otáčkach sa tak pohybuje na spodnej hranici optima – 1 200 otáčok za minútu. Tohto maxima dosahuje práčka pri odstreďovaní, čo mimo iného znamená zvýšenú hlučnosť prístroja v tejto fázy pracieho cyklu. Pri odstreďovaní generuje práčka hlučnosť 75 dB, pri praní je to len 53 dB. Obe hodnoty sú pomerne priemerné a nie sú ani veľké, ani malé. Posledné, čo vyčítate z energetického štítka spotrebiča, je účinnosť prania, ktorá je triedy A a účinnosť odstreďovania,ktorá patrí do triedy B. To je dané do určite miery tým, že práčka dosahuje len 1 200 otáčok, čo v praxi pre vás znamená, že v bielizni zostáva 45 až 54 % zvyšnej vlhkosti.

Beko WMY 71243 CS PTLMB1 ovládací panel

Prejdeme teraz ku kontrole funkčného vybavenia práčky. Začneme tým najzákladnejším, s čím sa u moderných pračiek stretávame. Je to jednak funkcia odloženého štartu (vďaka nej môžete k praniu využiť napríklad znížené nočné tarify elektriny alebo napríklad prať v dobe, kedy ste v práci), jednak detská poistka, ktorá zabráni vašim deťom, aby si deti nijak pračkou neublížili. Je len škoda, že pračke chýba systém AquaStop, ktorýbráni vytopeniu. Páči sa nám prítomnosť systému automatického riadenia spotreby vody. Ten prispôsobí v závislosti na hmotnosti bielizne a druhu látky spotrebu vody, vďaka čomu šetríte energiou aj vodou.

Maximálnemu možnému využitiu pracieho prostriedku napomáha systém AquaFusion. Je bežné, že sa v pračkách prací prostriedok s vytekajúcou vodou splachuje do odpadu, čo ale u práčky Beko WMY 71243 CS PTLMB1 nehrozí. Okrem toho práčka disponuje PET funkciou, ktorá napomáha odstraňovať zvieraciu srsť. To je špecialita značky Beko. Vďaka nej sa dokáže práčka zbaviť aj psích alebo mačacích chlpov, ktoré sa častokrát zachytávajú na oblečenie a je ich veľmi ťažké odstrániť. Na záver ešte zmienime systém automatického vyváženia náplne, ktorý zaisťuje rovnomerné rozloženie bielizne v bubne, čím sa znižujú vibrácie a hluk.

Beko WMY 71243 CS PTLMB1 energetický štítek

Programy

Programová ponuka práčky, na ktorú sa chceme pozrieť na záver, je pomerne bohatá. Zahrňuje celkovo 16 programov, ktoré v sebe ukrývajú prakticky všetko, čo v bežnej domácnosti využijete. Okrem klasických programov, ako je bavlna alebo syntetika, nechýbajú ani programy pre špeciálne druhy tkanív, napríklad vlna. Okrem toho nechýbajú ani niektoré špeciálne a veľmi zaujímavé programy – BabyProtect pre pranie detskej bielizne a pre alergikov, ktorý sterilizuje pranú bielizeň, refresh – osvieženie, Xpress Super Short pre pranie málo znečistenej bielizne počas veľmi krátkej doby alebo Auto Program, ktorý sám deteguje typ a množstvo bielizne a všetko sám automaticky nastaví.

Sušička Beko WMY 71243 CS PTLMB1

Programy:

 • Bavlna
 • Bavlna Eco
 • Syntetika
 • Vlna
 • Ručné pranie
 • BabyProtect
 • Tmavá bielizeň
 • Odstreďovanie
 • Plákanie
 • Refresh
 • 40 min/40°
 • Jemné 20°
 • Hygiena 20°
 • Xpress Super Short
 • Denné pranie
 • Auto Program

Konečný verdikt

Teraz je čas pre celkové hodnotenie práčky Beko WMY 71243 CS PTLMB1. Páčila sa nám hlavne svojím pekným dizajnom, obstojnou kapacitou a širokou programovou ponukou. Spotreba je veľmi nízka, a to jak z hľadiska elektrickej energie, tak aj vody. Hlučnosť je síce viac-menej priemerná a funkčná ponuka by mohla byť väčšia, ale zato prítomnosť PET programu alebo programu BabyProtect je nutné oceniť. Podľa nás ide o práčku, ktorú môžeme odporučiť do každej domácnosti, ktorá nestojí o technologickú špičku, ale o kvalitného a šikovného pomocníka.

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre:

 • Hlučnosť pri odstreďovaní: 75 dB
 • Hlučnosť pri praní: 53 dB
 • Rozmery – výška: 85 cm
 • Rozmery – šírka: 60 cm
 • Rozmery – hĺbka: 50 cm
 • Hmotnosť: 75 kg
 • Maximálna náplň: 7 kg
 • Objem bubna: 
 • Typ dverí: sklo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *