Práčka Bosch WAB 20262BY : Test

Bosch WAB 20262BY

Bosch WAB 20262BY
9.7

Kvalita prania

9.8 /10

Hlučnosť

9.5 /10

Spotreba

9.8 /10

Cena/Výkon

9.6 /10

Výhody

 • Veľmi nízka spotreba elektrickej energie
 • Špeciálny prací program pre alergikov
 • Tichý chod pri praní aj odstreďovaní
 • Ĺahké ovládanie

Nevýhody

 • Nízka účinnosť odstreďovania
 • Vyššia spotreba vody

Zistiť aktuálnu cenu

Pranie v potoku alebo v umývadle, či pomocou dodnes predávaných práčok na ručný pohon, ktoré sú poháňané pomocou kľuky otáčajúcej veľkým bubnom, v ktorom je umiestnená bielizeň s vodou a pracím prostriedkom si väčšina z nás vyskúšala len na stanovačke alebo chate. Inak je pranie v rukách už nenávratne preč, doma za nás totiž perie automatická práčka.  Časy, kedy mala k dispozícii tak tri programy, žrala veľa elektriny a spotrebovala veľa vody, ktorou občas vytopil susedou a bola hlučná či nestabilná sú však tiež už  minulosťou. Vylepšovaním týchto vlastností tohto domáceho pomocníka sa zaoberá množstvo firiem a sú to priam preteky. Rozhodujú v nich detaily. Pravidelne vám prinášame recenzie na jednotlivé modely práčok, aby sme vám pomohli zorientovať sa v týchto detailoch dôležitých pri ich kúpe. V tej dnešnej si rozoberieme práčku Bosch WAB 20262BY.

Prevedenie

 Z hľadiska dizajnu sa tu  mierne prejavila nemecká strohosť, ale zároveň dôraz na detaily a komfort  užívateľov.  Vyzerá jednoducho, elegantne a moderne. Bez problémov zapadne do každej domácnosti. Bosch WAB 20262BY je ďalšou predstaviteľkou voľne stojacich práčok s predným plnením a má úplne štandardné rozmery. Na výšku dosahuje 85 cm, 60cm na šírku a hlboká je 56 cm, ba ani svojou hmotnosťou 67 kg nevybočuje z priemeru, priam patrí medzi ťažšie modely. Vyhotovená je v bielej farbe vrátane zámku preskleného bubnu.  O to viac na nej vynikne prepracovaný LCD displej, ktorý vám poskytne  dokonalý prehľad o programe, ktorý práve nastavujete, aj prebiehajúcom cykle. Zistíte informácie o priebehu programu, zobrazí  sa zvyškový čas do konca prania, počet otáčok a ďalšie. Je dostatočne veľký a dobre čitateľný , rovnako ako popisky okolo hlavného riadiaceho otočného gombíku. Nájdete tu aj systém TouchControl, teda tlačidlá – štart/ pauza, redukcia počtu otáčok, ecoPerfect, speedPerfect, časová predvoľba, voda plus, či teplota Ovládanie je teda veľmi jednoduché a intuitívne. V podstate všetko si môžete nastaviť podľa vlastných predstáv.

Bosch WAB 20262BY celá

Malou nevýhodou práčky Bosch WAB 20262BY je neprítomnosť priehradky na tekutý prací prostriedok, V zásuvke na pracie prostriedky je priestor len na ten práškový. Ak uprednostňujete jeho tekutú formu musíte  použiť špeciálnu vložku, alebo ju dať priamo do bubna. Ten má objem 42 l, k nemu však  prislúcha slušná maximálna kapacita 6 kg bielizne To je úplne dostačujúce pre klasickú štvorčlennú rodinu. .  Nech má vaša bielizeň akékoľvek  rozmery, tak ju dovnútra dostanete bez problémov vďaka plniacemu otvoru s priemerom 30 cm a uhlom otvárania dvierok 140° Na bokoch Bosch WAB 20262BY  vidno priehlbiny, ktoré spolu s kontrolou vyváženosti náplne bubna zaručujú maximálnu stabilitu práčky aj počas odstreďovania.

Bosch WAB 20262BY

Spotreba a spracovanie

Dizajn a prevedenie práčky je určite dôležitý faktor pri jej výbere. Musí zapadnúť do vašej domácnosti, ľahko sa ovládať a mať dostatočnú kapacitu, aby zvládala vyprať množstvo bielizne, ktoré potrebujete. Avšak jej technické parametre  a to, čo skrýva pod povrchom by ste tiež mali pri nákupe starostlivo zvážiť. Firma Bosch je známa tým, že bazíruje na tom, aby aj tá najmenšia súčiastka ich výrobkov prešla prísnymi kvalitatívnymi testami a tým dosahuje vysokú životnosť svojich spotrebičov. Takéto testy neobišli ani 1000 súčiastok práčky Bosch WAB 20262BY. Môžete mať teda istotu, že motor či bubon budú dlhé roky ako nové. Počet otáčok motora je pri tomto modely voliteľný, maximum je však priemerných 1000 otáčok za minútu. Môže sa však pochváliť celkovo tichým chodom a to, nielen pri praní – 57 dB, ale aj odstreďovaní – 73 dB. Priemerné hodnoty dosahujú výšky 60, respektíve 76 dB.

Bosch WAB 20262BY energetický štítek

Najdôležitejšie parametre pri práčkach sú  účinnosť prania, odstreďovania a spotreba elektriny a vody. Tieto naplno ukážu akým efektívnym  a úsporným pomocníkom ten ktorý model môže byť. Pri Bosch WAB 20262BY sa  k výborným hodnotám hlučnosti  pridala aj najlepšia trieda účinnosti prania A a úplne najideálnejšia energetická trieda A+++  – 10%.Vyjadrené číslami to znamená, že za jeden  cyklus spotrebuje 0.48 kWh, čo je asi polovica spotreby práčok z už veľmi šetrnej triedy A+   Dokonca patrí k malej časti práčok, ktoré kolegyne zo svojej najúspornejšej triedy prekonajú ešte o 10 %. Jediná vec, ktorá sa dá považovať za mínus tejto práčky je vysoká spotreba vody až 48 litrov na cyklus , čo je o 10 – 15 litrov viac oproti hodnotám konkurencie. Za 220 cyklov miniete okolo 10 770 litrov vody. Aj v účinnosti odstreďovania patrí k priemernej triede C, ktorá môže zanechať v oblečení 45 – 60% vlhkosti.

Bosch WAB 20262BY ovládání

Z funkčného hľadiska  však už opäť patrí k špičke na trhu. Výrobcovia tu neopomenuli tie najbežnejšie ako odloženie štartu o 24 hodín, či detský zámok. Nevyhnutnú ochranu proti pretečeniu vyšperkovali viacerými úrovňami ako ochranu pred náhodným zlyhaním niektorých prvkov v nej. Pýchou pračiek Bosch sú prídavné funkcie speedPerfect a ecoPerfect umožňujúce vyprať aj oveľa skôr a usporiť  pri tom aj elektrickú energiu. Na koniec cyklu vás tu upozorní zreteľný zvukový signál.

Programy

Pri navrhovaní  tejto práčky vývojári nezabudli ani na dostatočne bohatú programovú ponuku. Pozostáva z 15 rôznorodých programov na rozličné tkaniny s pestrou dobou trvania cyklu. 15 programov v porovnaní s konkurenciu znamená lepší priemer. Avšak postačí na dobré kombinovanie a odstránenie rôznych druhov škvŕn z množstva druhov látok Stačí si vybrať  a správne nastaviť daný program, ako napríklad klasické: Bavlna, Jemné, Mix a podobne.   Zmieniť  však musíme hlavne  špeciálne vyvinutý program pre alergikov, ktorý perie v 60 °C  a je vhodný nielen  pre ľudí  alergických, ale všeobecne pre ľudí so zvýšenými hygienickými nárokmi, alebo pre citlivú pokožku. Tí čo neobľubujú žehlenie zas ocenia program Easy care, ktorý výrazne zabráni pokrčeniu oblečenia.

Bosch WAB 20262BY boční pnel

Programy:

 • Bavlna – studená – 90 °C + predpierka – odolné textílie, bavlnené, alebo ľanové
 • Ľahko udržiavateľné – Easy care – studená – 60 °C – nekrčivé textílie z bavlny, ľanu + predpierka
 • Mix – studená – 40 °C – textílie z bavlny, mix farieb
 • Jemné/ hodváb – studená – 40 °C – pre chúlostivé textílie – hodváb, satén
 • Plákanie
 • Ostredenie
 • Odčerpanie
 • Vlna – studená – 40 °C – textílie z vlny, alebo podielom z vlny
 • Super rýchly 15/30 minút
 • Program pre alergikov – studená – 60 °C – pri zvýšených hygienických nárokoch, alebo pre citlivú pokožku
 • Športové oblečenie – studená – 40 °C – textílie z mikrovlákna
 • Košele a blúzky – studená – 60 °C
 • Tmavá bielizeň studená – 40 °C

Konečný verdikt

Z vyššie napísaného môže v záverečnom hodnotení práčky Bosch WAB 20262BY zaznieť len to, že jej kúpu plne odporúčame. Jej kúpou získate nemeckú kvalitu  zaručujúcu dlhú životnosť a ľahkú ovládateľnosť práčky. Je výnimočná spotrebou elektriny, hlučnosťou, funkčným vybavením  aj celkovou konštrukciou a starostlivým výberom materiálov a súčiastok Pár nevýhod  vidíme vo vysokej spotrebe vody na cyklus a nižšej účinnosti odstreďovania. Ročne to vychádza na takmer  11 000 litrov a v oblečení v najhoršom prípade môže ostať až 60% zvyškovej vlhkosti. To môže niekoho odradiť. Táto práčka je  však prijateľná aj svojou cenou okolo 300 eur a zvýšené náklady na vodu vykompenzujú úspory na elektrickej energii a hlavne jej dlhá životnosť. Navyše tento model je v oblasti ovládania a údržby užívateľsky veľmi jednoduchý.

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre:

 • Hlučnosť pri praní: 57 dB
 • Hlučnosť pri odstreďovaní: 73 dB
 • Rozmery – výška: 85 cm
 • Rozmery – šírka: 60 cm
 • Rozmery – hĺbka: 56 cm
 • Hmotnosť: 67 kg
 • Maximálna náplň: 6 kg
 • Typ dverí: sklo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *