Práčka Electrolux EWT 1266 ELW : Test

Electrolux EWT 1266 ELW

Electrolux EWT 1266 ELW
9.5

Kvalita prania

9.3 /10

Hlučnosť

9.4 /10

Spotreba

9.7 /10

Cena/Výkon

9.6 /10

Výhody

 • Energetická trieda A++ a dobrá spotreba
 • Fuzzy Logic
 • Malé rozmery
 • Funkcia Time manager
 • Bohaté programové vybavenie

Nevýhody

 • Chýba detská poistka
 • Chýbajúce slovenské popisy ovládania
 • Vyššia hlučnosť pri odstreďovaní
 • Nezaujímavý dizajn

Zistiť aktuálnu cenu

Nie je v histórii ľudstva veľa vynálezov, ktoré by viac zmenili hospodárenie v domácnosti, ako práčky. Asi nie je potrebné rozoberať, ako vyzeralo pranie bielizne skôr, všetci si to viete predstaviť. Nosiť bielizeň v koši ku potoku, tam ju preprať v rukách a potom sušiť… Dnes to majú ženy v domácnosti výrazne jednoduchšie. Práčky bielizne sa pre ne stali nenahraditeľnými pomocníkmi. Je taká aj ďalšia práčka v našom teste? Aby sme to zistili, pozrela sa na práčku Electrolux EWT 1266 ELW recenzia našej redakcie, ktorá vám to prezradí. Dosť rečí, pusťme sa do práce.

Práčka Electrolux EWT 1266 ELW

Prevedenie

Ak dovolíte, začali by sme prevedením práčky. Tá je celá v bielej farbe, ako je to obvyklé. Dizajn je do vysokej miery daný tým, že ide o práčku s horným plnením. Nápadné je teda predovšetkým jej veko (s nie príliš vkusnou rukoväťou) a ovládací panel v zadnej časti. Ten je tvorený LCD displejom a kolieskom. Displej zobrazuje čas, ktorý zostáva do konca cyklu, teplotu, otáčky aj fázu programu. Koliesko a tlačidlá umožňujú všetko nastaviť. Ovládanie celkovo hodnotíme ako pomerne jednoduché, príjemné a intuitívne. Škoda je, že na paneli chýbajú slovenské popisy, ale symboly pomocou návodu ľahko rozlúštite.

Práčka Electrolux EWT 1266 ELW ovládanie

Čo sa týka rozmerov, tie sú pomerne kompaktné a nijako sa nevymykajú priemeru práčok s horným plnením. Výška je 89 centimetrov, šírka 40 centimetrov a hĺbka 60 centimetrov. Sú to príjemné hodnoty, s ktorými sa vám nestane, že by sa vám práčka do domácnosti nevošla. Len je potrebné počítať s tým, že práčka potrebuje nad sebou veľa priestoru, aby sa dalo veko odklopiť a otvoriť. Veľkou výhodou práčky sú 2 nastaviteľné a 2 fixné nožičky. Umožňuje vám to, aj keď umiestnite práčku na krivú podlahu, nastaviť výšku nožičiek tak, aby bola perfektne vyvážená. Pre kvalitu prania je to bezpodmienečne nutné.Hmotnosť, ktorú by ste tiež nemali len tak vynechať, je 58,6 kilogramu.

Spotreba a spracovanie

Plynule sa môžeme od parametrov, ktoré sú okom jasne zjavné, presunúť k tým, ktoré sa schovávajú pod opláštením práčky. Radi by sme sa hneď na začiatok venovali bubnu, ktorý je podľa nás pre kvalitné pranie kľúčový. Ten, ktorým disponuje práčka Electrolux EWT 1266 ELW, je z nerezu. Disponuje systémom mäkkého otvárania, vďaka čomu sa otvára ľahko a bezpečne. Navyše sa bubon vždy automaticky preklopí do hornej pozície, aby po otvorení bolo vykladanie bielizne pohodlné. Náplň v bubne sa navyše sama vyvažuje, aby bol zaistený optimálny výkon prania, a aby sa práčka nemohla ani pri vysokých otáčkach preklopiť. Objem bubna je 42 litrov, ale omnoho dôležitejšia je kapacita. Maximálna náplň je 6 kilogramov bielizne, čo je úplne dostačujúce pre bežnú trojčlennú rodinu. Vo vnútri práčky nájdete tiež univerzálny motor a carboranovú vaňu, ktorá je z veľmi pevného a odolného materiálu, ktorý zaručuje dobrú životnosť.

Dôležité sú tiež charakteristiky spotreby a celkového fungovania práčky. Začneme energetickou triedou – tá vám povie, aký šetrný prístroj je. Dobrou správou je, že sa táto práčka radí do energetickej triedy A+++, teda do tej najvyššej. Znamená to maximálne možné úspory. Zodpovedá tomu aj viac ako solídna hodnota spotreby, kedy práčka za jeden cyklus spotrebuje 41 litrov vody a 0,79 kWh. Oproti konkurencii sú to veľmi dobré čísla, ktoré rozhodne stoja za pochvalu. Prepočítané na ročnú spotrebu to predstavuje 150 kWh (veľmi slušné číslo) a 8990 litrov (čo je na hrane priemerne a nadpriemerne dobrej spotreby).

Práčka Electrolux EWT 1266 ELW energetický štítok

O kvalite prania a odstreďovania veľmi dobre vypovedajú príslušné parametre, ktoré sa tiež dajú zistiť z energetického štítka. Sú to triedy účinnosti. Trieda účinnosti prania je A, znamená to veľmi účinné pranie, ktoré zbaví bielizeň aj odolných škvŕn. Trieda účinnosti odstreďovania je B, čo je priemerný výsledok. Zostatková vlhkosť v bielizni je pre túto triedu 45 až 53 %, takže v bielizni zostane po odstredení asi tak polovica vody. V porovnaní s konkurenciou to nie je nič neobvyklé. Maximum otáčok tejto práčky je na 1200 otáčkach za minútu. Hlučnosť pri praní je 57 decibelov, pri odstreďovaní je to 76 decibelov. Prvá z hodnôt je pomerne dobrá, tá druhá už je na hrane priemeru a nadpriemeru. Zaujíma vás dôvod pomerne veľkého rozdielu oboch hodnôt? Ten je daný tým, že odstreďovanie prebieha za výrazne vyšších otáčok ako pranie.

Prejdime teraz k bezpečnosti práce s práčkou. Už sme spomenuli systém vyrovnávania nerovnomerného rozloženia bielizne v bubne a tým aj určitej nestability. Nechýba ani ochrana proti pretečeniu, aby ste pri praní náhodou nevytopili susedov. Bezpečnostná prívodná hadica je totiž konštruovaná tak, aby vydržala aj niekoľkonásobný pretlak vody, takže za bežných okolností by nemala prasknúť. Na druhej strane, podľa nás je škoda, že v dnešnej dobe práčke chýba detská poistka (deti teda pri praní musíte strážiť, aby náhodou na práčke niečo nezmenili v ovládaní) aj zvuková signalizácia.

Programy

Na záver prejdeme na to najdôležitejšie, na programové a funkčné vybavenie práčky. To by vás malo, s ohľadom na vaše domáce zvyklosti, zaujímať najviac. Práčka Electrolux EWT 1266 ELW disponuje celkom 15 programami. Okrem tých klasických, ako je bavlna, syntetika alebo jemná bielizeň, je to napríklad program na spodnú bielizeň, ktorý je mimoriadne šetrný, program rifle alebo program vlna s certifikátom Woolmark. Páči sa nám prítomnosť Eco programu na úsporné pranie pri nízkych teplotách, program na športové oblečenie a tiež extra rýchly program na malú náplň, nazvaný príznačne 5 tričiek. Sám vám týmto hovorí, aká náplň je preň ideálna.

Práčka Electrolux EWT 1266 ELW bubon

Páči sa nám prítomnosť technológie Fuzzy Logic, vďaka ktorej je bielizeň pred praním zvážená a teplota aj množstvo vody je nastavené optimálne pre náplň. Vysokú účinnosť prania zaisťuje tiež FlexiDose Plus systém pre správne dávkovanie pracieho prostriedku. Pochopiteľne, že nemôžu chýbať klasické funkcie, ako je predpieranie (ktoré môžete zaradiť pred cyklus) alebo odložený štart (vďaka nej sa dá odložiť štart cyklu o pol hodiny až 20 hodín). Páči sa nám funkcia extra plákanie, ktorá umožňuje zaradiť na koniec pracieho programu niekoľko plákaní, ľahké žehlenie zase znižuje počet otáčok pri odstreďovaní, aby sa bielizeň nepokrčila a ľahšie sa žehlila. Najvýraznejšou technológiou, ktorou je práčka charakteristická, je funkcia Time Manager – tá ponúka celkom 6 časových úrovní dĺžky cyklu, medzi ktorými sa dá na ovládacom paneli voľne prepínať. Ikona vám potom ukazuje, aká špinavá bielizeň sa dá pri nastavenom cykle vyprať.

Programy

 • Bavlna
 • Bavlna Eco
 • Syntetika
 • Jemné
 • Vlna
 • Rifle
 • Spodná bielizeň
 • Hodváb
 • Závesy
 • Periny
 • Ľahké športové
 • 5 tričiek
 • Plákanie
 • Odstreďovanie
 • Vypúšťanie vody

Konečný verdikt

Ako teda zhodnotiť práčku Electrolux EWT 1266 ELW celkovo? Ide o práčku s horným plnením, čo je potrebné brať po celý čas testovania do úvahy – je to veľmi určujúce pre jej parametre. Znamená to menšiu kapacitu, ale zároveň aj väčší komfort pri práci a kompaktnejšie rozmery, než s akými sa stretávame pri práčkach s predným plnením. Páči sa nám spotreba (práčka patrí do najvyššej energetickej triedy A+++), programové aj funkčné vybavenie. Trochu horšia je úroveň hlučnosti, ale to je skôr detail. Mrzí nás, že práčke chýbajú niektoré základné veci, ako je detská poistka alebo zvuková signalizácia, čo ju v konečnom meraní síl stálo pár bodov, aj tak ale ide o prvotriedny model, ktorý môžeme len a len odporučiť.

Electrolux EWT 1266 ELW celá práčka

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre

 • Hlučnosť pri praní: 57 dB
 • Hlučnosť pri odstreďovaní: 76 dB
 • Rozmery – výška: 89 cm
 • Rozmery – šírka: 40 cm
 • Rozmery – hĺbka: 60 cm
 • Hmotnosť: 58,6 kg
 • Maximálna náplň: 6 kg
 • Objem bubna: 42 l
 • Typ dverí: plast

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *