Práčka Electrolux EWT 1366 HGW : Test

Electrolux EWT 1366 HGW

Electrolux EWT 1366 HGW
8.5

Kvalita prania

9.0 /10

Hlučnosť

8.5 /10

Spotreba

8.5 /10

Cena/výkon

8.0 /10

Výhody

 • Invertor motor
 • Hlučnosť
 • Spotreba
 • Výber programov
 • Parné funkcie

Nevýhody

 • Dve fixné a dve nastaviteľné nožičky
 • Kratšia prívodová hadica a elektrický kábel
 • Anglický ovládací panel
 • Cena

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako veľmi nám moderné spotrebiče uľahčujú život? Dnes si nedokážeme predstaviť domácnosť, kde by chýbala napríklad práčka či sušička. Práčky nám slúžia už viac ako dve storočia. Výrobcovia inovujú svoje produkty v snahe preraziť v preplnenom trhu. Dopĺňajú funkcie a technológie, s ktorými sa človek nedostane bežne do kontaktu. Preto vám ponúkame testy najkvalitnejších a užívateľmi overených práčok. Dnes si prezrieme práčku Electrolux EWT 1366 HGW.Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Prevedenie a bubon

Táto práčka sa zaraďuje medzi spotrebiče s vrchným plnením. Svojimi rozmermi sa hodí najmä do stiesnených priestorov v menších bytoch, keďže na otváranie dvierok nepotrebuje žiadne miesto navyše. Za výhodu považujeme aj fakt, že práčka nie je slim. Pri úzkych spotrebičoch sa neprakticky manipuluje s vkladaním bielizne, pretože často vypadáva v dôsledku plytkého bubna. Tento model disponuje hĺbkou až 60 cm. Na výrobu plniaceho otvoru a nádrže bol použitý Carboran. Tento materiál má oproti nerezu isté výhody. Vyznačuje sa schopnosťou nezhrdzavieť. Je kompletne recyklovateľný a znižuje tepelné straty pri praní, takže aj ekologicky zameraní ľudia si prídu na svoje. Tlmí hluk s vibráciami a nebude vás rušiť ani pri najvyšších otáčkach.

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Vynikajúcou vlastnosťou je automatické nastavenie bubna do hornej pozície pre otvorenie na konci programu. Vždy, keď práčka doperie, nájdete ho dvierkami nahor a nie je nutné ho manuálne otáčať s plnou náplňou. Práčka je vybavená vekom s otváraním pomocou tlačidla, čo značne uľahčí samotný proces vyberania bielizne. Tak isto disponuje unikátnym dávkovačom pracieho prostriedku pre jednoduché plnenie a čistenie. Pri dlhšom používaní práčky sa však objavila značná nevýhoda. Práčka nemá násypku na prací prostriedok na dverách, ako to bolo zvykom, ale v priestore korpusu. Voda, ktorá pri odstreďovaní strieka z bubna, nemá zábranu. Môže dopadať priamo na tesnenie dverí, ktoré pri odstreďovaní vibruje. Po niekoľkých mesiacoch používania sa voda môže prepúšťať mimo prací priestor. Táto chyba sa však objavila až po roku intenzívneho používania. Tento fakt nemôžeme považovať za veľmi rizikový, nakoľko problém s chodom práčky sa objavil len u približne 1 % užívateľov.

Spotrebič je schopný poňať na jedno pranie 6 kg suchej bielizne. Práčka s takýmto parametrom je schopná postarať sa o 4-člennú domácnosť.

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Je škoda, že práčka Electrolux EWT 1366 HGW má nastaviteľné iba 2 nožičky, ďalšie dve sú fixné. Po kúpe sa totiž práčka musí vyvážiť, inak po čase odídu ložiská. Na vyváženie sa budete musieť s práčkou pohrať o niečo viac. Negatívom je aj absencia posúvacieho kolieska na posun práčky. Keďže má až 62,6 kg, je to viac než potrebné. Chybičku krásy nájdete aj v kratšej odpadovej hadici a elektrickom kábli.

Tento model má nevyhnutý špeciálny Invertor motor. Klasický motor sa vyznačuje uhlíkmi, ktoré prenášajú elektrickú energiu na rotor. Tieto je potrebné meniť a dochádza k značným trecím silám a iskreniu. Invertor motor je priamo elektronicky riadený a nepoužíva uhlíky, navyše tu dochádza k plynulej priamej regulácii. Práčka vďaka tomu dosahuje skvelých výsledkov pri minimálnej spotrebe energie a prakticky s minimálnou hlučnosťou. Navyše spoločnosť Electrolux ponúka na tento model až 10-ročnú záruku, ktorá len podčiarkuje životnosť tohto spotrebiča.

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Spotreba a funkcie

Práčku Electrolux EWT 1366 HGW zaraďujeme do energetickej skupiny A+++. Táto kategória sa vyznačuje najšetrnejším chodom. V kombinácii s 1300 maximálnymi otáčkami za minútu máte istotu, že spotreba a výkon budú skutočne v dobrom pomere. Práčka má pri 1000 otáčkach nízku hlučnosť, no 1300 sa už značne podpísalo na vyššom hluku. Vďaka nadpriemernému odstreďovaniu sa práčka umiestnila v triede A s viac ako 90% účinnosťou prania. Čo sa týka kvality odstreďovania, patrí do chvályhodnej skupiny B. Z práčky v tejto kategórii vytiahnete prádlo s celkovou vlhkosťou iba 45 až 54 %. Čo sa týka ročnej spotreby vody, pohybuje sa v priemere okolo 8390 litrov. Tieto údaje boli vytlačené na energetickom štítku, avšak dnes je ťažké veriť všetkému. Ideálne je si trochu prihodiť a rátať s tým, že údaje vznikli z najšetrnejšieho programu.

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Buďte kritický voči informáciám o produktoch

S cieľom overiť spotrebu podobnej práčky boli skúmané údaje o spotrebe elektrickej energie pri vypnutom stave práčky Electrolux EWT 1366 HDW. V manuáli je zaznamenaná hodnota okolo 0,28 W, avšak v skutočnosti zožerie až 8 W (ako úsporná žiarovka). Za 24 hodín teda spotrebujete približne 0,20 kWh. Ak zohľadníme celý rok (365 x 0,2), ročne vás vypnutá práčka vyjde 73 kWh. Odporúčame preto práčku po každom praní vysunúť z elektriny. Ak tak urobíte, za rok ušetríte 73 kWh. Nezdá sa to veľa, no na jedno pranie pri 60 °C spotrebujete 1 kWh, to znamená prídete až o 73 praní! Naozaj to stojí za zváženie. Model spoločnosti Electrolux má zabudovaný systém Fuzzy Logic (známy tiež ako množstevná automatika), ktorý sám podľa náplne stanovuje, koľko vody a elektriny potrebuje k dokonale šetrnému praniu. Vďaka tomu máte vždy istotu, že spotreba vody a energie bude minimalizovaná pri zachovaní tých najlepších výsledkov. Nevýhodu sme našli v absencii možnosti vložiť ďalšiu bielizeň po spustení programu.

Táto práčka sa vyznačuje veľmi prijateľnou hlučnosťou. Generuje zvuk vo výške 53 dB počas prania. Pri najhlučnejšej fáze prania dosahuje odstreďovanie intenzitu 77 dB. Sú to skutočne priaznivé čísla. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, na úvodnej stránke sme pripravili všetky intenzity hluku generovaného práčkami a porovnali ich s bežnými zvukmi domácnosti. Jednou zo štandardných funkcií je Odložený štart. Na prvý pohľad pôsobí ako nevyužiteľná technológia. Ak však nestíhate ráno oprať bielizeň, je ideálnym variantom. Keď by ste predsa len spustili prací cyklus, po príchode z práce by vás čakalo zatuchnuté nevoňavé prádlo. Takto si nastavíte ukončenie programu na dobu príchodu z roboty a počká na vás svieža voňavá bielizeň.

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Práčka Electrolux EWT 1366 HGW je skutočne veľmi praktická. Má k dispozícii aj funkciu Time Manager. Pomocou nej môžete prať, ako chcete – málo zašpinené prádlo na kratšiu dobu, špinavšie na dlhšiu dobu. Táto technológia má 6 časových úrovní, ktoré možno ľahko nastaviť pomocou prepínača. Časové možnosti sú uvedené na veľkom displeji LCD. Tu tiež získate informáciu o vyvážení doby pracieho cyklu a výkonu, keďže ikona košeľa ukazuje úroveň zašpinenia, ktoré je možné vyprať počas zvolenej doby.

Rodiny s deťmi isto ocenia detskú poistku, ktorá zablokuje ovládací panel počas chodu práčky. Na zachovanie maximálnej bezpečnosti model zahŕňa aj ochranu proti pretečeniu. Práčka Electrolux EWT 1366 HGW má v odtoku zabudovaný Eco ventil, ktorý zabraňuje úniku prášku. Ušetrí až 30 % pracieho prostriedku. Nadštandardnou funkciou je pranie s parou, ktoré šetrne vyhladí pokrčenie (bude sa ľahšie žehliť) a odstráni pachy. Nevýhodou, že výrobky niektorých pobočiek nedisponujú ovládacím panelom v slovenskom alebo českom jazyku, ale v angličtine.

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Programy

Model Electrolux EWT 1366 HGW sa môže pochváliť 14 programami. Medzi základné patrí bavlna, syntetika, jemné prádlo, vlna, tmavá bielizeň, športové oblečenie, alebo rifle. Zaujímavým programom je posteľné prádlo 30 až 60 °C , ktorý je navrhnutý pre jednu syntetickú deku alebo prikrývku a pod. Veľmi užitočným programom je extra rýchly 14 minútový program pri 30 °C.

Keďže práčka má k dispozícii parnú technológiu, nájdete tam Parné syntetické alebo bavlna, ktorý pomáha odstrániť pokrčenie bielizne. Spotrebič ponúka aj samotné Osvieženie – parný program pre bavlnu a syntetiku, ktorý odstráni z bielizne nepríjemné pachy. Nevýhodou týchto programov je hmotnostné obmedzenie. Na jednu dávku môžete využiť len 2,5 kg bielizne.

Práčka disponuje aj schopnosťou dodatočného nastavenia zmeny teploty či zníženia rýchlosti odstreďovania. Bežnou funkciou je predpierka, ktorá sa dnes už nevyužíva v takej miere, keďže práčky sú schopné oprať kvalitne aj bez nej. V prípade hrubších textílií ako sú rifle máte možnosť zvoliť extra pláchanie, aby ste dôkladnejšie vymyli z vláken prací prostriedok a aviváž. Ak budete pri určitom programe využívať prídavné pláchanie stále, môžete ho zapnúť natrvalo s funkciou Trvalé extra pláchanie. Veľmi zaujímavou funkciou je Moje obľúbené. Pomocou nej môžete natrvalo uložiť do pamäte váš obľúbený program alebo funkciu.

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Programy

 • Bavlna 90°C – studená – bežne zašpinená biela a stálofarebná bavlna
 • Bavlna Eco 60°C – 40°C – normálne zašpinená biela a stálofarebná bavlna
 • Syntetika 60°C – studená – pre bežne zašpinenú bielizeň zo syntetiky
 • Jemné 40°C – pre bežne zašpinenú bielizeň z jemných tkanín ako akryl, viskóza, polyester
 • Vlna 40°C– pre vlnené prádlo a jemné prádlo označené symbolom „ručného prania“
 • Tmavé prádlo / Džínsy 60°C
 • Plákanie
 • Odstreďovanie / vypúšťanie
 • Posteľné 60°C – 30°C
 • 14 Min30°C
 • Športové oblečenie 30°C – pre ľahko zašpinené syntetické a jemné prádlo alebo bielizeň na osvieženie
 • Osvieženie
 • Parné syntetické
 • Parná bavlna

Pracka-Electrolux-EWT-1366-HDW

Finálny verdikt

Tento model zaraďujeme do vyššej triedy. Práčka porazila konkurenciu v mnohých funkciách, medzi ktoré patria určite parné programy s cieľom eliminovať zápach bielizne a zjednodušiť žehlenie. Aj keď neoplýva trendy dizajnom (čo koniec-koncov žiadna práčka s vrchným plnením), budete z nej očarení. Napriek tomu, že obsahuje iba 14 programov, s istotou vám môžeme potvrdiť, že využijete každý jeden. Vynikajúcim parametrom je hlučnosť. Počas prania nepočujete takmer nič, iba žblnkanie vody. Tento model nie je bez chyby, no v porovnaní s ostatnými konkurentmi je na tom neporovnateľne lepšie. Práčka je síce drahšia, no odporúčame ju všetkým, ktorí si chcú vyskúšať parné pranie a neboja sa investovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *