Práčka Gorenje W 6503/S : Test

Gorenje W 6503/S

Gorenje W 6503/S
8.3

Kvalita prania

8.0 /10

Hlučnosť

8.5 /10

Spotreba

8.5 /10

Cena/výkon

8.0 /10

Výhody

 • Stabilná
 • Dobrá cena
 • Relatívne tiché pranie
 • Jednoduché ovládanie
 • Návod v slovenskom jazyku

Nevýhody

 • Otváranie dvierok pôsobí labilne a krehko
 • Krátky napájací kábel
 • Počas prania sa nedá prihodiť bielizeň do bubna

Práčka patrí medzi základné spotrebiče v domácnosti. Dnes už nenájdete nikoho, kto by tohto skvelého pomocníka nemal. Pri jej kúpe je však nutné zohľadňovať veľké množstvo parametrov, aby ste sa nepopálili. Ideálnym typom je práčka, ktorá disponuje super spotrebou, odstredivosťou a šiestym zmyslom. Avšak nielen tieto údaje by ste si mali všímať. V dnešnom teste vám dôkladne zhodnotíme klady a zápory práčky Gorenje W 6503/S.

gorenje-w-6503s

Prevedenie a bubon

Práčka Gorenje W 6503/S patrí medzi moderné SLIM práčky. Tento model sa skvele hodí do menších priestorov, pretože má hĺbku iba 44 cm. Priemer plniaceho otvoru je 34 cm, čo predstavuje značný komfort pri vkladaní bielizne. Práčka s takými rozmermi sa zaručene vojde aj do menších kúpeľní. Veľmi praktickým faktom je až 180° otváranie dvierok, ktoré uľahčí prístup k bielizni. Bohužiaľ, pri otváraní budete mať pocit, že sú nestabilné a že sa každú chvíľu odtrhnú. Je nutné s nimi zaobchádzať opatrne.

K dispozícii je aj LED displej, ktorý svieti načerveno. Ukazuje čas prania až do konca (niekedy s malými odchýlkami), ktorý pri tejto cenovej relácii nebýva úplne bežný. Manuál obsahuje informáciu, že bubon má kapacitu na 6 kg suchej bielizne, ale väčšina spotrebiteľov nie je s týmto parametrom stotožnená. Do práčky sa vojde maximálne 5 kg bielizne.

13gorenje-w-6503s

Nevýhodu nájdete v čistení spodného filtra. Keď ho budete čistiť, nevyľakajte sa. Bude z neho totiž vytekať zvyšná voda. Je dobré pri práčku položiť handru, aby pod ňu nezatiekla. Mohlo by dôjsť k zhrdzaveniu nožičiek. Bubon práčky Gorenje W 6503/S je vyrobený z najkvalitnejšej nehrdzavejúcej ocele s mimoriadne hladkým povrchom. Vďaka tomu bude bielizeň dôkladne vypláchaná a to bez akéhokoľvek poškodenia. Čo sa týka dizajnu, práčka má dosť ostré hrany. Kto hľadá spotrebič s jemnejšími rysmi, nech radšej siahne po inej značke. Práčka Gorenje W 6503/S má veľmi prívetivé akustické signály. Vďaka vysoko kvalitným reproduktorom sú pre užívateľa omnoho príjemnejšie. Ak práčku umiestnite do uzavretých priestorov, signalizáciu nebudete moc počuť, nakoľko je dosť tichá.

Spotreba a spracovanie

Táto práčka sa zaraďuje do energetickej triedy A+++. Treba však byť obozretný, pretože tento údaj sa vzťahuje iba k variante ECO. Napríklad bavlna 60 °C ECO má úspornú spotrebu A+++. Prostredníctvom dlhšej doby prania a využívania menšieho množstva vody šetrí vašu peňaženku. Na programy ako Bavlna 60 °C sa kategorizácia A+++ nevzťahuje. Práčka ročne spotrebuje 9 209 litrov vody pri využívaní najekonomickejších programov.

gorenje-w-6503s

Dobrou technológiou je SensoCare, ktorá umožňuje prispôsobiť svoje programy akejkoľvek bielizni. Vždy prináša optimálnu kombináciu teploty, množstva vody, času a rýchlosti odstreďovania. Práčky spoločnosti Gorenje majú špeciálny Eco systém, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. Zabraňuje strate pracieho prostriedku pri príjme vody. Takto ušetríte až 20 % na nákladoch za pracie prostriedky. Výhodou práčky Gorenje W 6503/S je možnosť manuálne si nastaviť počet otáčok či teplotu prania pri niektorých programoch. Disponuje maximálne 1000 otáčkami za minútu, kvôli čomu sa zaraďuje do účinnosti odstreďovania triedy C. Bielizeň, ktorá sa zaraďuje do tejto kategórie, bude po skončení cyklu obsahovať 54 až 63 % vody. Ďalšou funkciou práčky Gorenje W 6503/S je SensorIQ. Táto inteligentná technológia je schopná zvážiť hmotnosť bielizne a prispôsobiť pranie.

gorenje-w-6503s

Výrobcovia tejto spoločnosti prekvapili prepracovaným a vylepšeným výhrevným telesom DuraHeat s bezpečnostným systémom proti prehriatiu. Vďaka tomu sa predlžuje životnosť práčky. Práčka disponuje systémom na kontrolu stability, ktorá zabezpečí, že zaťaženie bude v bubne rozložené rovnomerne. Ak snímač systému pre kontrolu stability zistí nevyváženie, otáčanie bubna sa zastaví, aby bolo možné zabezpečiť nové rovnomernejšie rozloženie bielizne. Práčka ponúka výrazne znížené vibrácie vďaka novým StableTech bočným panelom. K zlepšeniu stability prispieva aj nové dno. V konečnom dôsledku sa zníži hladina hluku aj pri najvyššej rýchlosti odstreďovania.

Tento model, tak ako mnohé ostatné v jeho triede kvality, má možnosť odloženého štartu o 24 hodín. Na prvý pohľad zbytočná funkcia, no ak potrebujete prádlo vyprať a nemáte čas, je ideálnou voľbou. Spotrebitelia využívajú túto vychytávku najmä pred odchodom do práce. Pranie si nastavia na hodinu príchodu, takže bielizeň nemusí stáť v práčke celý deň od zapnutia. Prádlo nezatuchne ani nestratí svoju vôňu.

gorenje-w-6503s8

Výhodou tejto práčky, rovnako ako aj väčšiny ostatných súčasných práčok, je detská poistka. Dvierka práčky nie je možné počas prania otvoriť. Aby sa však zaistila doplnková bezpečnosť, možno práčku jednoducho uzamknúť stlačením tlačidla alebo určitej kombinácie tlačidiel. Prvok zámku ovládania nemá mnoho práčok. Gorenje tak poskytuje maximálne bezpečie pre tých najmenších. Samozrejmosťou tohto spotrebiča je aj ochrana proti pretečeniu. Nemusíte sa báť nechať práčku bez dozoru s rizikom, že vám vytopí susedov. V rámci systémov prania sa práčka Gorenje W 6503/S môže pochváliť technológiou priameho sprchovania. Bohužiaľ nedokáže prať parou, ale to ani mnohé práčky vyššej triedy. Takisto si nedokáže sama nadávkovať prací prostriedok, ani nedisponuje vnútorným osvetlením bubna. Takéto osvetlenie je však špecifické pre sušičky. Práčky ho zvyčajne nemajú k dispozícii. Tento model patrí medzi tichšie práčky, nakoľko pri praní disponuje hlučnosťou iba 56 decibelov a pri žmýkaní 68 decibelov.

Programy

Tento model má celkom 23 pracích programov. Okrem základných, medzi ktoré patrí štandardne bavlna, syntetika, vlna, ručné pranie, alebo rýchly program, prichádza aj s dodatočnými programami:

7gorenje-w-6503s

Programy

 • Predpierka
 • BioWash
 • UltraWhite
 • PerfectBlack – program na tmavú bielizeň
 • NightWash – Nočné pranie
 • MyFavourite – možnosť vytvoriť si vlastný program
 • Šport
 • Pláchanie
 • a ďalšie

Jeden z užitočných programov je SterilTub, ktorý zabezpečí, že vnútro vašej práčky bude dokonale čisté. Spúšťate ho naprázdno pri 80 °C. Je skvelým riešením v prípade, že vám zapácha bielizeň.

9gorenje-w-6503s

Programy ako syntetika a bavlna môžu byť vylepšené o extra režimy a funkcie. NormalCARE nastaví optimálnu kombináciu všetkých štyroch parametrov na akékoľvek pranie. Užitočnou funkciou je aj TimeCARE, ktorá poskytuje až o 40 % rýchlejšie pranie. Je schopná odstrániť škvrny z menej zašpinenej bielizne menšej náplne. Výrazne skracuje čas zvoleného programu. Pranie v tomto režime je rýchle, intenzívne a časovo efektívne. Ďalšou výhodnou funkciou je EcoCare, ktorá poskytuje až 60 % úsporu energie. Pranie bude trvať o niečo dlhšie, avšak s využitím menšieho množstva vody a energie. Tento cyklus bol navrhnutý pre spotrebiteľov, ktorí chcú ušetriť na spotrebe. Počas pracieho procesu senzor sníma výšku hladiny vody a teplotu, aby bola zaistená najekonomickejšia prevádzka. Mimo iného tak šetríte aj životné prostredie.gorenje-w-6503s12

AllergyCARE predstavuje efektívne pláchanie s cieľom úplného vymytia zvyšku pracích prostriedkov, ktoré môžu byť neraz príčinou alergických reakcií. Tento cyklus je určený na dôkladné prepláchnutie vláken. Pri jeho používaní však treba rátať s vyššou spotrebou vody.

Finálny verdikt

Práčka Gorenje W 6503/S patrí do kvalitnej strednej triedy. Zákazníci si zvyčajne pochvaľujú jej cenu a jednoduchú manipuláciu. Horšie je na tom hlučnosť pri odstreďovaní, ale tento parameter býva podobný u mnohých práčok. Napriek drobným nedostatkom je vhodná do domácnosti s deťmi, keďže obsahuje komplexnú poistku, ktorá zaisťuje okrem dvierok aj samotné tlačidlá. Ďalším dôvodom ku kúpe je jej dobrá stabilita. Údaj 6 kg na jedno pranie je trochu skreslený, nakoľko do bubna sa vojde najviac 5 kg. Hodí sa do 3 možno 4-člennej rodiny. Vynikajúcim programom je Ručné pranie, ktoré nepoškodí ani jemné kusy odevu. Práčka je schopná poradiť si s uterákmi z letnej dovolenky aj so zaolejovaným a zašpineným pracovným oblečením. Za cenu, v ktorej sa pohybuje je to vynikajúci spotrebič.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *