Práčka Gorenje W 6543/S : Test

Gorenje W 6543/S

Gorenje W 6543/S
9.5

Kvalita prania

9.2 /10

Hlučnosť

9.4 /10

Spotreba

9.5 /10

Cena/Výkon

9.7 /10

Výhody

 • Veľmi priaznivá cena
 • Nízka spotreba
 • FuzzyLogic a OptiDrum technológia
 • Programové a funkčné vybavenie

Nevýhody

 • Kapacita len 6 kg

Zistiť aktuálnu cenu

Pokiaľ plánujete kúpu práčky, mali by ste starostlivo zvážiť jej výber. Ak chcete aby vám dobre slúžila, je potrebné, aby bola kvalitná jak po stránke kapacity, tak aj spotreby alebo programového vybavenia. Dobre si z našej praxe uvedomujeme, že pri dnešnej šírke ponuky nie je nákup práčky ani trochu jednoduchý. Aby sme vám trochu pomohli, pripravili sme dnes pre vás recenziu práčky Gorenje E6543/S.

Prevedenie

V našich recenziách sa vždy na úvod venujeme fyzickým parametrom prístrojov a ani tentokrát nevidíme dôvod robiť výnimku. Práčka Gorenje E 6543/S patrí medzi voľne stojace práčky s predným plnením. Jej rozmery sú priestorovo veľmi úsporné – na výšku meria 85 centimetrov, na šírku 60 centimetrov, ale do hĺbky má len 44 centimetrov, čo je veľmi pekné číslo. Ide totiž o takzvanú SLIM práčku, ktorá je zúžená, aby nezaberala v miestnosti príliš veľa miesta. Bohužiaľ, odpovedá tomu kapacita práčky, ktorá je menšia, než na čo sme zvyknutí – len 6 kilogramov bielizne. Pre väčšiu rodinu by to teda mohol byť problém. Ešte vám dlžíme informáciu o hmotnosti práčky, tá je 65 kilogramov, čo môže byť problém hlavne pri sťahovaní, ale pri práčkach je vyššia hmotnosť pomerne bežná záležitosť.

Pračka Gorenje W 6543S

Celkovo je práčka uvedená v bielej farbe a po dizajnovej stránke oceňujeme jejskosený ovládací panel, navyše je na ňu aj lepšie vidieť. Po stranách má práčka špeciálne priehlbiny, takzvané StableTech bočné panely, ktoré ľahko eliminujú vibrácie a zvyšujú stabilitu. Dvierka majú biely plastový rám a sú sklenené, čo sa nám páči – aspoň vidíte, čo sa vo vnútri práčky s vašou bielizňou práve deje. V hornej časti práčky nájdete nádrž na pracie prostriedky a ovládací panel. Ten pozostáva z LED displejaa ovládacieho kolieska na výber programu. Mrzí nás len, že popisysú len v angličtine. Na druhej strane, pomocou návodu, pokiaľ náhodou nerozumiete anglickému jazyku, si ovládanie určite osvojíte.

Prejdeme teraz k vnútornej výbave práčky. Začneme tým najdôležitejším, SpaDrum bubnom, ktorý je vyrobený z nerezovej ocele a je mimoriadne hladký, čo zaisťuje to, že sa bielizeň nepoškodzuje. Objem bubnaje 42 litrov, pričom jeho kapacita je 6 kilogramov, to sme už ale spomínali vyššie. Kolektorový motor ďalej zodpovedá za efektný a bezpečný chod bez zasekávania. Takýto motor využíva striedavý prúd a svoje využitie má v práčkach práve preto, že dokáže zaistiť aj veľmi vysoké otáčky. Na rozdiel od invertorového motora, kolektorový motor používa uhlíky. To znamená, že má o niečo menšiu životnosť. V poslednom rade stojí za zmienku ohrievacie teleso DuraHeat, ktoré má bezpečnostný systém proti prehriatiu. Práca s práčkou je teda bezpečnejšia a z tejto strany jej nehrozí žiadna porucha.

Gorenje W 6543S

Spotreba a spracovanie

Začneme tým, čo všetko sa môžeme dozvedieť z energetického štítka práčky. Ten je pre zákazníka zdrojom celej rady veľmi cenných informácií. Tou najdôležitejšou informáciou je príslušnosť  k energetickej triede. Práčka Gorenje W 6543/S patrí k triede A+++, čo je najlepší možný výsledok, ktorý môžeme dostať. Znamená to maximálnu možnú úsporu elektrickej energie a priemernú spotrebu len 149 kWh za rok. Pri práčkach je však rozhodujúca aj priemerná ročná spotreba vody, tá je trochu vyššia – celkovo je vypočítaná na 10 270 litrov vody za rok. Tieto dva údaje ale berte s rezervou, sú vypočítané pre priemerné používanie práčky a v domácnosti sa môžu líšiť. Výrazne dôležitejšou informáciou sú pre vás hodnoty spotreby na jeden cyklus – 49 litrov vody a 0,79 kWh.

Gorenje W 6543S energetický štítek

Dôležité sú pre vás aj údaje o hlučnosti – čím tichšia práčka je, tým lepšie, pretože tým menej vás bude rušiť. Pri práčkach bežne rozlišujeme dve hodnoty hlučnosti. Hlučnosť pri bežnom praní, ktorá je pri modeloch Gorenje W6543/S celkovo 56 dB (čo je solídna hodnota), a pri odstreďovaní, kde je hlučnosť výrazne vyššia. V tomto prípade má generovaný zvuk intenzitu 72 dB, čo je tiež veľmi dobré číslo. Trieda účinnosti prania, ktorá sa dnes zas až toľko nesleduje, je najvyššia, teda A. Účinnosť odstreďovania je už triedy B, čo znamená, že po odstredení je zvyšná vlhkosť v bielizni 45 až 54 % (výrobca udáva presne 51 %). Dôležitý je tiež údaj o maxime otáčok za minútu, pretože platí, že čím je toto číslo väčšie, tým je to lepšie pre kvalitné odstredenie. Pračka Gorenje W 6543/S vám ponúka celkovo 1 400 otáčok za minútu, čo síce nie je maximum, s akým sa na trhu stretnete, ale nie je to ani naším cieľom. Príliš vysoké otáčky môžu opotrebovávať vašu bielizeň.

Pozrime sa ešte na funkčné vybavenie. Je veľmi bohaté, preto niektoré funkcie len zbežne zmienime. Máme na mysli napríklad funkciu odloženého štartu alebo detskú poistku, čo sú v dnešnej dobre takmer samozrejmé funkcie moderných pračiek. Taktiež to platí aj o zvukovej signalizácii na konci prania a zámku dverí behom chodu. Prejdeme ale k pokročilejším funkciám. Zaujímavý je systém DSS (Detergent Saving System), vďaka ktorému sa využíva až 100% pracieho prostriedku, ktorý neodteká spoločne s vodou behom prania do odpadu. Rovnako tak sa nám páči aj funkcia StainExpert, vďaka ktorému dochádza k odstránení aj mimoriadne odolných škvŕn.

Gorenje W 6543S celá

Veľmi šikovná je aj technológia SensoCARE, ktorá umožňuje nastaviť štyri rôzne pracie režimy. Ide o úrovne EcoCARE (pre využitie menšieho množstva vody a energie, bez ohľadu na dobu prania), NormalCARE (prirodzené pranie), TimeCARE (časový program, s väčšou spotrebou a menším ohľadom na starostlivosť k bielizni, ale zato rýchly) a AllergyCARE (kde sa využíva veľké množstvo vody, aby bola bielizeň dobre vyplákaná). Podľa vašich potrieb je možné medzi programami prepínať a nastavovať si, čo momentálne potrebujete.

Z ďalších technológií by sme ešte radi spomenuli systém TotalWeightControl, ktorý nastavuje parametre prania podľa množstva bielizne, systém kontroly stability a rozloženia bielizne v bubne a senzorovú SensorIQ technológiu. Z hľadiska bezpečnosti ďalej práčka disponuje ochranou proti pretečeniu a čiastočným AquaStopom.

Programy

Programové vybavenie práčky je pomerne bohaté. Oficiálne obsahuje celkovo 23 programov, z ktorých štrnásť je základných a je možné ich kombinovať s ďalšími funkciami, z ktorých si môžete vyberať, poprípade si môžete vytvárať vlastné obľúbené predvoľby vytvárania programu. Práčka má totiž svoju pamäť. Nechýba ani predpranie, voda naviac, Eco program alebo program prania za studena. Zaujímavý je ďalej samočistiaci program SterilTube, ktorý zaisťuje čistenie bubna práčky (v ktorom sa často množia baktérie). Samočistiaci program čistí prázdny bubon pri teplote 80 °C, čo je dosť na to, aby sa zničili mikroorganizmy a odstránil prach. Celkovo teda programovú ponuku hodnotíme ako veľmi dobrú a po všetkých stránkach kvalitnú.

Gorenje

Programy:

 • Bavlna
 • Mix/Syntetické materiály
 • Ručné pranie/Jemná bielizeň
 • Vlna
 • Rýchle 17‘
 • Športové oblečenie
 • Nočné pranie
 • Bio pranie
 • Perfect Black
 • Ultra White
 • Ďalšie programy – plákanie, aviváž, žmýkanie, čerpanie

Konečný verdikt

Jak na záver zhodnotiť práčku Gorenje W 6543/S? Z nášho pohľadu ide o jeden z najlepších prístrojov, ktoré cez nás prešli behom testovania. Vyniká spotrebou, ktorá je obzvlášť nízka, je bohato funkčne aj programovo vybavená a páči sa nám aj celková účinnosť prania a odstredenia. Je stabilná a pri maximálnych otáčkach nie je ani zvlášť hlučná a dizajnovo je viac-menej neutrálna. Príde nám škoda, že má kapacitu len 6 kilogramov, ale vzhľadom k tomu, že sa jedná o zúženú SLIM práčku, je to dobrá hodnota. Pre niektoré rodiny to ale môže byť málo, ale to určite chápeme. Aj tak si myslíme, že ide skutočne o TOP pračku a pri jej cene ju môžeme rozhodne len odporučiť.

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre:

 • Hlučnosť pri odstreďovaní: 72 dB
 • Hlučnosťpri praní: 56 dB
 • Rozmery – výška: 85 cm
 • Rozmery – šírka: 60 cm
 • Rozmery – hĺbka: 44 cm
 • Hmotnosť: 65 kg
 • Maximálna náplň: 6 kg
 • Objem bubna: 42 l
 • Typ dverí: sklo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *