Práčka Gorenje W 7523 : Test

Gorenje W 7523

Gorenje W 7523
9.4

Kvalita prania

9.3 /10

Hlučnosť

9.0 /10

Spotreba

9.7 /10

Cena/Výkon

9.6 /10

Výhody

 • Dobrá hodnota spotreby
 • Technologické vybavenie
 • Tichá pri odstreďovaní
 • Veľký počet programov

Nevýhody

 • Hlučnejší pri praní
 • Krehký úchyt dverí

Zistiť aktuálnu cenu

Asi vám nebudeme klamať, ak povieme, že drvivá väčšina moderných domácností využíva k praniu automatické práčky. Je to rozhodne rýchlejšie, pohodlnejšie a účinnejšie, než prať bielizeň v ruke. Tiež je ale pravda, že ak má byť práčka k úžitku, je potrebné ju starostlivo vybrať a nekúpiť hneď tú prvú, na ktorú vám padne zrak. Takýmto spôsobom sa totiž veľmi ľahko sklamete. Je lepšie si starostlivo preštudovať všetky parametre a až potom si vyberať. Na pomoc by sa vám v tomto mohla hodiť aj naša recenzia práčky Gorenje W 7523.

Prevedenie

V prípade práčky Gorenje W 7523 ide o voľne stojacu práčku s predným plnením. To je základ, ktorý tu musí zaznieť. Do istej miery s tým súvisia aj všetky ďalšie vlastnosti práčky (mimo iného aj funkčné vybavenie, veľkosť alebo kapacita). Po stránke rozmerovej sa nijak nevyniká bežnému štandardu. Na výšku práčka meria celých 85 centimetrov, na šírku 60 centimetrov a do hĺbky taktiež 60 centimetrov. V malých priestoroch s ňou môžete mať problém, ale v priemernej kúpeľni sa pre ňu miesto vždy nájde. Hmotnosť je už ale väčšia, celkovo 72 kilogramov. Iste vás napadlo, že na prenášanie je to pomerne dosť. Pravda, práčka je na manipuláciu skutočne pomerne ťažká, na druhej strane ju väčšinou po kúpe umiestnite a ďalej s ňou hýbať nebudete, takže je potrebné tento údaj brať do úvahy, ale pokiaľ je to možné, s rezervou a nerozhodovať sa len podľa nej.

Gorenje W 7523

Práčku je možné dostať v bielom prevedení. Dizajn je, ako sme u pračiek značky Gorenje zvyknutí, nápaditý a kombinuje vzhľadové a praktické prednosti. Hrany sú oblé a okrem toho, že je tak práčka bezpečnejšia, vyzerá aj určite lepšie. Dvierka sú sklenené (za čo dávame palec hore, pretože máte nad vašou bielizňou dohľad počas celého cyklu), s priemerom 34 centimetrov, čo je plne dostačujúce pre jednoduché nakladanie a vyloženie bielizne a s uhlom otvárania až 180° pre pohodlnú manipuláciu. So špeciálnym otváraním v hornej časti sa teda nemusíte toľko ohýbať. Len úchyt dverí je relatívne krehký nemali by ste dvierka páčiť, aby sa neulomili. Ovládací panel má sklon 20°, aby boli údaje na ňom lepšie čitateľné a aby sa s ním lepšie pracovalo. Pozostáva z tlačidla na voľbu programu a LED displeja. Vedľa ovládania tak nájdete trojkomorový dávkovač pracieho prostriedku.Na bokoch si ďalej môžete všimnúť špeciálny StableTech dizajn s priehlbinami, ktoré spolu so zvláštne upraveným dnom zvyšujú stabilitu a znižujú hlučnosť.

Na záver tejto kapitoly práčky Gorenje W 7523 sa pozrieme ešte pod plášť. To prvé čo nás zaujme, je špeciálny bubon SpaDrum. Jeho kapacita je okolo 7 kilogramov bielizne, objem je tak 54 litrov. Vyrobený je z nerezovej ocele a má špeciálny hladký povrch, aby bol k vašej bielizni čo najšetrnejší. Tomu prispieva aj špeciálny rebrovaný tvar. Navyše je bubon vybavený čidlami pre zaistenie stability a rovnomerného rozloženia bielizne. Pokiaľ nebude práčka náhodou správane vyvážená, čidlo bubna ju zastaví a znova spustí. Práčka v sebe ďalej obsahuje takzvanú Carbotech vaňu, kolektorový motor (invertorový by bol lepší) a špeciálne vykurovacie teleso DuraHeat, vybavené bezpečnostným systémom proti prehriatiu.

Gorenje W 7523 ovládací panel

Spotreba a spracovanie

Prvým technickým údajom, o ktorom sa zmienime, je spotreba práčky. O tej vás pravdepodobne najlepšie informuje energetický štítok. Ten je zo zákona povinne priložený výrobcom ku každému spotrebiči a ani práčky nie sú výnimkou. V prípade modelu Gorenje W 7523 vám štítok napríklad prezradí, že ide o práčku energetickej triedy A+++, teda tej najúspornejšej. Obecne platí, že v tejto triede nájdete tie najšetrnejšie a najefektívnejšej práčky, s ktorými môžete na energiách šetriť. Priemerná ročná spotreba elektriny je 169 kWh (na jeden cyklus tak pripadá zhruba 0,67 kWh), spotreba vody na rok je potom 9 960 litrov (čo znamená celkovo 45 litrov na jeden cyklus).

Hlučnosť práčky je z nášho pohľadu pomerne rozporuplná. Podľa nás je hodnota hlučnosti pri odstreďovaní absolútne skvelá. Behom nej totiž práčka generuje hluk s intenzitou 74 dB, čo je pri maxime 1 200 otáčok za minútu pomerne málo. Rozhodne je to menej, než na čo sme z nášho testovania zvyknutí. Problém je, že práčka Gorenje W 7523 je dosť hlučná pri praní, tam dosahuje hlučnosť 59 dB, čo je celkom dosť. Aj keď sme zvyknutí, že väčšina pračiek má dobré hodnoty hlučnosti pri praní a horší pri odstreďovaní, u tejto práčky je to presne naopak. Účinnosť prania je triedy A, účinnosť odstreďovania je zas triedy B (znamená to zvyšnú vlhkosť v bielizni po odstredení medzi 45 až 54 %), čo sú relatívne priemerné výsledky. Týmto sa už teda rozlúčime s energetickým štítkom práčky.

Gorenje W 7523 energetický štítek

Povieme si teraz trochu viac o funkčnom vybavení práčky. Začneme jednoduchšími funkciami a postupom času sa prepracujeme k tým pokročilejším. Predovšetkým by sme vám chceli povedať, že práčka disponuje funkciou odloženého štartu. Ten vám umožňuje nastaviť štart pracieho cyklu tak, aby začal s oneskorením. Môžete teda ľahko k praniu využívať nočné tarify elektrickej energie, alebo nastaviť pranie tak, aby ste bielizeň mohli z bubna vytiahnuť napríklad po návratu z práce. Nechýba ani detská poistka, aby vaše ratolesti nemohli v priebehu cyklu práčku otvoriť a ublížiť si. Do istej miery je samozrejmosťou pri moderných pračkách systém ochrany proti pretečeniu a zvuková signalizácia, ktorá je v prípade tejto práčky pre užívateľov obzvlášť príjemná.

Z pokročilejších technológií zmieňujeme napríklad Detergent Saving System. Táto funkcia chráni jak vašu peňaženku, tak aj životné prostredie. Zaisťuje využitie 100 % pracieho prostriedku tým, že bráni jeho strate pri odtoku vody. Technológia TotalWeightControl tak zas  za pomoci senzorov zaisťuje, optimálne nastavenie všetkých parametrov prania tak, aby plne odpovedali množstvu bielizne v bubne. Vďaka tomu sa znižuje spotreba, hlučnosť aj doba cyklu. S tým do istej miery súvisí i technológia SensoCare, ktorá umožňuje vyprať jednotlivé materiály s čo najlepšou kombináciou teploty, množstva vody, času a rýchlosti odstreďovania (pričom vyberáte z niekoľko úrovní – NormalCare pre bežné tkanivá, AllergyCare pre ďalšie plákanie, s väčšou teplotou a viac vody, TimeCare pre kratší prací čas a EcoCare pre energeticky úsporné pranie).

Gorenje W 7523 v nerezu

Programy

Programové vybavenie práčky Gorenje W 7523 je pre nás trochu zvláštne. Podľa návodu si môžete vyberať medzi 14 programami. Zároveň však sám výrobca uvádza, že na výber máte 23 programov. Už je tu len otázka, čo kto považuje za jeden program – programy bavlna a syntetika majú vďaka technológii SensoCare štyri rôzne stupne (NormalCare, AllergyCare, TimeCare, EcoCare). Okrem toho si môžete obľúbené predvoľby ukladať a neskôr sa k nim vrátiť, bez toho aby ste ich museli znovu nastavovať. Špecialitou, ktorú by sme chceli zmieniť, je program SterilTube, ktorý je určený pre samočistenie práčky. Ten zaisťuje čistotu a likvidáciu mikroorganizmov jak v bubne, tak aj v zásobníku a dávkovači, takže vaše pranie je hygienické a bez zápachu.

Programy:

 • Bavlna (rôzne úrovne)
 • Mix/Syntetické materiály (rôzne úrovne)
 • Ručné pranie/Jemná bielizeň
 • Vlna
 • Rýchly 17
 • Športové oblečenie
 • Nočné pranie
 • Bio pranie
 • Perfect Black
 • Ultra White
 • Plákanie
 • Aviváž
 • Žmýkanie/Čerpanie
 • SterilTub

Konečný verdikt

Ako by sme práčku Gorenje W 7523 na záver zhodnotili? Predovšetkým si povieme, že na nás urobila dojem najmä veľmi nízkou a príjemnou cenou, vo svojej cenovej kategórii patrí k najlepším. Jej dizajn je pekný a premyslený, ale zároveň praktický, čo nie je vždy obvyklé. Páči sa nám hodnota spotreby a energetická trieda A+++, ale trochu sme sklamaný jej hlučnosťou. Vzhľadom k veľmi dobrej hodnote hlučnosti pri odstreďovaní sme čakali podobne dobré číslo pri praní, ale nie je tomu tak vždy. Funkčné vybavenie práčky hodnotíme ako celkom solídnu, a hoci sa nám úplne nepáči usporiadanie ponuky programov, ani toto vybavenie nie je zlé. Za nás je práčka Gorenje W 7523 možno najlepšia lacná práčka.

Gorenje

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre:

 • Hlučnosť pri odstreďovaní: 74 dB
 • Hlučnosť pri praní: 59 dB
 • Rozmery – výška: 85 cm
 • Rozmery – šírka: 60 cm
 • Rozmery – hĺbka: 60 cm
 • Hmotnosť: 72 kg
 • Maximálna náplň: 7 kg
 • Objem bubna: 54 l
 • Typ dverí: sklo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *