Práčka Indesit IWSC 51051 C ECO : Test

Indesit IWSC 51051 C ECO

Indesit IWSC 51051 C ECO
9.2

Kvalita prania

9.4 /10

Hlučnosť

9.1 /10

Spotreba

8.9 /10

Cena/Výkon

9.5 /10

Výhody

 • Nízka hlučnosť prania
 • Malé rozmery (rad Slim)
 • Systém proti pretečeniu
 • Nízka cena
 • Bohaté programové vybavenie

Nevýhody

 • Veľká hlučnosť odstreďovania, nízka účinnosť
 • Absencia displeja
 • Chýbajúca detská poistka

Zistiť aktuálnu cenu

Práčky bielizne sú pravdepodobne najväčším vynálezom v dejinách ľudstva. Je to jeden z výdobytkov civilizácie, bez ktorého si život nedokážeme vôbec predstaviť. Ale aby bola práčka naozaj v domácnosti pomocníkom a nevysávala len zbytočne vašu peňaženku, je potrebné venovať jej výberu veľa času, snahy a úsilia. Naša recenzia Indesit IWSC 51051 C ECO, práčky, ktorá sa dá kúpiť za nejakých dvesto eur, by vám mohla pomôcť. Ak máte chvíľku čas, môžeme začať.

Práčka Indesit IWSC 51051 C ECO

Prevedenie

Práčka Indesit IWSC 51051 C ECO patrí medzi klasické, voľne stojace práčky s predným plnením, aké sú na našom trhu najrozšírenejšie. Jej špecialitou, a to musíme povedať hneď na úvod, je príslušnosť k radu takzvaných Slim práčok. Znamená to, že oproti iným práčkam má značne redukovanú hĺbku. Je to jasne zjavné z rozmerov, ktoré sú nasledujúce – výška 85 centimetrov, šírka 59,5 centimetra a hĺbka iba 41,4 centimetra. Pravdaže, nesie to so sebou určitú nevýhodu v menšom objeme bubna, ale ak máte doma málo miesta, priestorovo úspornú práčku určite uvítate. Ešte vám dlhujeme údaj o hmotnosti, tá je 59,5 kilogramu. To je viac-menej priemerná hodnota.

Práčka Indesit IWSC 51051 C ECO ovládanie

Prejdime teraz k celkovému dizajnu práčky. Ten je na jednej strane zaujímavý, na druhej strane na ňom vidíme miestami pár nedostatkov. Celá práčka je v bielej farbe, čo nie je nič zvláštneho. Páči sa nám, že niektoré hrany sú zaoblené – vyzerá to lepšie a je to aj bezpečnejšie. Na bokoch môžeme vidieť úzke priehlbiny, ktoré majú zvyšovať stabilitu. Nie sú také účinné, ako napríklad S-Shape, ale poslúžia. V prednej časti práčku tvoria presklené dvierka s bielym rámom, násypka na pracie prostriedky (tri komory – prostriedok na predpieranie, prací prostriedok a aviváž) a ovládací panel s tlačidlami na voľbu programov a ďalšie nastavenia práčky. Príde nám škoda, že chýba ovládací displej – cezeň sa práčky všeobecne ovládajú ľahšie. Tu je potrebné si dopredu starostlivo prejsť návod na použitie, ktorý býva pri práčke priložený aj v češtine. Poslednou vecou, ktorú chceme v súvislosti s dizajnom spomenúť, sú LED kontrolky na paneli, ktoré pomáhajú priebeh programu identifikovať. Do istej miery suplujú chýbajúci displej, ale nenahrádzajú ho úplne.

Spotreba a spracovanie

Pozrime sa teraz na parametre, ktoré majú priamu súvislosť s priebehom a kvalitou prania v práčke. Jedným z tých dôležitých sú parametre bubna práčky, ktorý prichádza do priameho styku s bielizňou. V tomto prípade je bubon nerezový (čo je bežný materiál), jeho objem je však iba 40 litrov. Je to dané tým, že ide o Slim práčku. Prepočítané na kapacitu bielizne je to maximálne 5 kilogramov na cyklus. To je úplne dostačujúce napríklad pre dvojčlennú rodinu, prípadne pre rodinu s jedným dieťaťom, ale vo väčšej domácnosti by taká kapacita bola malá. Vaňa práčky je z poliplexu, čo je v zásade len iný názov pre carboran. Ide teda o tvrdý a vysoko odolný plast, ktorý sa len tak nezničí. Motor je kolektorový, klasický s uhlíkmi.

Ak ide o spotrebu, tam si nevedie práčka Indesit IWSC 51051 C ECO rozhodne zle. Patrí síce iba do energetickej triedy A+, čo neznamená príliš veľké úspory energie, priemerná ročná spotreba je však iba 196 kWh. Prepočítané na jeden cyklus je to asi 0,89 kWh v závislosti na zvolenom programe, čo je pekné číslo. Spotreba vody taktiež nie je závratná – v priemere na rok predstavuje 7546 litrov, prepočítané na jeden cyklus je to asi 31 litrov. Z energetického štítka, z ktorého v tejto kapitolke veľa čerpáme, vyčítate ešte údaje týkajúce sa hlučnosti. Tá sa meria dvakrát – pri praní a pri odstreďovaní, keďže tieto dva údaje sa výrazne líšia.

Práčka Indesit IWSC 51051 C ECO energetický štítok

Práčka Indesit IWSC 51051 C ECO má pri praní hlučnosť 59 dB, čo je dobré číslo. Znamená to relatívne komfortné pranie, ktoré vás nebude príliš rušiť. Čo sa týka hlučnosti pri odstreďovaní, tam je to o niečo horšie. V tom prípade totiž práčka generuje hluk o intenzite 76 dB, čo je naopak celkom dosť. Ak si uvedomíte, že intenzita zvuku rastie logaritmicky a nie lineárne, je to veľký rozdiel. Rovnako sa veľmi líši účinnosť prania a odstreďovania. Trieda účinnosti prania je A, čo je najvyššie možné hodnotenie. Trieda účinnosti odstreďovania je však až C. To znamená, že v bielizni zostane po odstredení 54 až 63 % vlhkosti. O to viac energie budete musieť vynaložiť na sušenie. Čo sa týka otáčok, tie dosahujú maxima na počte 1000 za minútu, čo je celkom solídna hodnota, oveľa viac sme pri práčke tejto kategórie nečakali.

Z hľadiska bezpečnosti použitia práčky priaznivo hodnotíme prítomnosť funkcie zablokovania dvierok. Vďaka tomu sa nestane, že by vaše deti práčku počas cyklu otvorili a obarili sa alebo aspoň poriadne zatopili kúpeľňu. Na druhej strane je podľa nás škoda, že chýba klasická detská poistka ovládania. To sa zablokovať nedá, takže deti sa s nastavením cyklu môžu pohrať, keď ich nebudete strážiť. Rovnako chýba aj zvuková signalizácia. Na druhej strane, páči sa nám kontrola vyváženosti bielizne (s ohľadom na maximálny účinok prania aj na stabilitu) a systém ochrany proti pretečeniu. Ten reaguje v prípade poruchy, zastaví prívod a zvyšnú vodu odčerpá, čo je dobrá vlastnosť. Určite sa vám vďaka tomuto systému nestane, že by ste vytopili susedov.

Programy

Programovú ponuku tejto práčky hodnotíme ako veľmi pestrú. Tvorí ju celkom 19 programov (niektoré sa líšia iba teplotou alebo intenzitou), rozdelených do niekoľkých kategórií. Okrem tých klasických na bavlnu a syntetiku sú to programy radu 20° Zone, ktoré perú pri nízkych teplotách, Programy na zvláštne druhy bielizne (jemná bielizeň, vlna,…) a Športové programy. Niektoré z nich určite stoja za viac, než len za zmienku. Páčia sa nám napríklad športové programy Sport Intensive (na silne znečistené športové a outdoorové oblečenie), Sport Light (na mierne znečistené športové a outdoorové oblečenie) a Sport Shoes (na pranie športovej obuvi – perte ale vždy max. dva páry).

Indesit IWSC 51051 C ECO práčka

Neobvyklé sú aj programy 20° Zone, pozrime sa na ne teda bližšie. Perú pri veľmi nízkej teplote, ale pri vysokej účinnosti. Nehodia sa na silne znečistenú bielizeň, ale pri miernom zašpinení sú k bielizni veľmi šetrné. Súčasťou týchto programov je tiež program 20‘ Refresh, ktorý je rýchly (iba 20 minút) a umožňuje bielizeň prevzdušniť a osviežiť. Práčke nechýba množstevná automatika, vďaka čomu je bielizeň v bubne dopredu zvážená, a potom je náplni prispôsobené potrebné množstvo vody, rovnako ako nechýba možnosť nastavenia teploty a otáčok. Samozrejmosťou je v dnešnej dobe tiež funkcia odloženého štartu, a to v tomto prípade až o 12 hodín.

Zaujímavé funkcie, ktoré rozhodne stoja za zmienku, sú dve technológie vytvorené na zvýšenie úspor – Eco Time a Energy Saver. Prvá z nich sa hodí, ak potrebujete vyprať menšiu náplň bielizne. Umožňuje vyprať bielizeň do 3 kg o 30 % rýchlejšie a s úsporou vody a energie až 40 %, ako uvádza výrobca. Energy Saver sa dá nastaviť pre niektoré programy (bavlna, syntetika, jeans) a umožňuje ušetriť znížením teploty až 70 % energie.

Programy

 • Bavlna + predpieranie 90 °C
 • Bavlna 60 °C
 • Bavlna 40 °C
 • Syntetika 40 až 60 °C
 • Farebná bavlna 40 °C
 • Plákanie
 • Odstreďovanie
 • Bavlna 20 °C
 • Mix Light
 • 20‘ Refresh
 • Záclony
 • Vlna
 • Jeans
 • Sport Intensive
 • Sport Light
 • Sport Shoes

Konečný verdikt

Čo teda o práčke Indesit IWSC 51051 C ECO povedať na záver? Ide o veľmi lacnú práčku, ktorá má, napriek svojej cene, veľmi dobré parametre. Z toho pravdepodobne pramení jej vysoká obľuba medzi zákazníkmi. Vyniká veľmi dobrými hodnotami spotreby vody aj elektrickej energie (aj keď má príslušnosť k energetickej triede A+), páči sa nám jej programové vybavenie a obzvlášť priaznivo kvitujeme prítomnosť športových programov a možnosť prania topánok. Jej veľkou výhodou sú, aj keď má menšiu kapacitu, kompaktné rozmery. O niečo menej sa nám páči, že jej chýba ovládací displej, vďaka čomu je ovládanie zložitejšie, a že odstreďovanie je menej účinné a hlučné, ale keby sme práčku mali zhodnotiť celkovo, pripadá nám v porovnaní s konkurenciou vo svojej triede ako jedna z najlepších a jedna z tých, ktoré znesú aj presné meradlá.

Indesit logo

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre

 • Hlučnosť pri praní: 59 dB
 • Hlučnosť pri odstreďovaní: 76 dB
 • Rozmery – výška: 85 cm
 • Rozmery – šírka: 59,5 cm
 • Rozmery – hĺbka: 41,4 cm
 • Hmotnosť: 59,5 kg
 • Maximálna náplň: 5 kg
 • Objem bubna: 40 l
 • Typ dverí: sklo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *