Práčka Indesit IWSNC 51051X9 : Test

Indesit IWSNC 51051X9

Indesit IWSNC 51051X9
9.3

Kvalita prania

9.4 /10

Hlučnosť

9.2 /10

Spotreba

9.3 /10

Cena/Výkon

9.1 /10

Výhody

 • Nízka cena
 • Pestrý výber programov a funkcií
 • Tichý chod pri prania
 • Slim prevedenie

Nevýhody

 • Nízka účinnosť odstreďovania
 • Hlučný chod pri odstreďovaní
 • Chýbajúci LCD ovládací displej nahradený LED kontrolkami

Zistiť aktuálnu cenu

Práčky bielizne  sa stali v našich domácnostiach takou samozrejmosťou, že väčšina z nás si už ani neuvedomuje ako nám uľahčujú život. Skúste si predstaviť, že by sme opäť museli prať oblečenie a všetky textílie pomocou práčky na ručný pohon, alebo nedajbože máčaním v ľadovom potoku. Avšak za stáročia existencie sa práčky bielizne stali sofistikovanými prístrojmi s mnohými programami, funkciami a technickými parametrami, ktorých malá odchýlka robí veľký rozdiel v kvalite priania, všetrení energií a podobne. Každý z modelov má svoje plusy a mínusy a vyhovie rôznym potrebám. Preto si treba vybrať ten správny pre vás a jeho  výber starostlivo zvážiť. Aby sme vám tento výber uľahčili pravidelne vám prinášame recenzie na najlepšie modely pračiek, najväčších značiek na našom trhu. Tá dnešná sa venuje automatickej práčke Indesit IWSNC 51051X9, ktorú v našich obchodoch dostať už za menej ako 200 eur.

Prevedenie

Práčku Indesit IWSNC 51051X9 EU zaraďujeme medzi voľne stojaci typ s predným plnením. Toto je najbežnejší druh predávaný na našom trhu, avšak patrí medzi takzvané slim modely, čo ju robí špecifickou. Do hĺbky totiž dosahuje iba 42 cm.To v porovnaní s bežnými 60 cm u konkurencie znamená výraznú úsporu priestoru bez toho, aby výrazne utrpela kapacita bubna.  Na výšku a šírku sa už nevymyká  štandardným 85, respektíve 59,5 cm. Bubon Indesit IWSNC 51051X9 EU má objem 40 l a naraz dokáže vyprať 5 kg oblečenia.Takisto dokáže vyprať, vďaka svojim programom a funkciám šetriac elektrickú energiu a vodu, aj dávku bielizne o váhe 1 kg. To sa hodí v prípade, že si potrebujete niečo súrne obliecť (športový dres, spoločenské šaty a podobne) a nepodarilo a vám naplniť kôš na bielizeň. S kapacitou bubna  5 kg, teda skôr k priemeru, ale pre jedincov, dvojice, prípadne aj trojčlennú rodinu to úplne postačí. K lepšiemu priemeru patrí svojou hmotnosťou 61,5 kg,bežne práčka môže dosiahnuť hmotnosť okolo 65 kg.  Toto by bol opis jej základných parametrov, avšak celkový dizajn tvorí omnoho viac detailov. Ten je viac ako príjemný. Indesit IWSNC 51051X9 EUvytvorili v klasicky bielom prevedení so zaoblenými prednými hranami, čo pôsobí elegantne, ale zároveň je to aj bezpečnejšie.  Po bokoch má úzke priehlbiny, ktoré majú za úlohu zvyšovať stabilitu práčky. Spredu zase v strede vidno presklený bubon s bielym orámovaním. Nad ním sa nachádza ovládací panel v podobe troch otočných gombíkov, 4 LED kontrolky, ktoré informujú o priebehu prania a násypná zásuvka s tromi priehradkami. Popisy ovládacieho panela sú iba v angličtine, poprípade sú vyriešené piktogramami, čo považujeme za miernu nevýhodu, rovnako ako fakt, že  tu nie je k dispozícii LCD ovládací displej. Ten by nad pracím procesom poskytol lepšiu kontrolu ako  svietiace LED kontrolky. To je však vec zvyku avašich preferencií.

Indesit IWSNC 51051X9 celá

Spotreba a spracovanie

O kvalite práčky najlepšie vypovedajú jej technické parametre. Začneme opisom motora. V Indesit IWSNC 51051X9 EU použili kolektorový motor. Vďaka tomu sa podarilo znížiť celkovú hmotnosť práčky a tá je schopná dosiahnuť vysoký počet otáčok (až 1000 otáčok za minútu), čo oceníte hlavne pri žmýkaní. Pri práčkach je veľmi dôležitýmateriál vane. Kým bubon práčky je vždy vyrobený z nerezu, vaňa býva z rôznych materiálov a jej výber určí, akú bude mať vaše práčka životnosť, prípadne spotrebu energie. Pri nami sledovanom modely zvolili poliplex, inak povedané carboran, čo je vysoko  mechanicky odolný, ekologicky šetrný plast.

Indesit IWSNC 51051X9 energetický štítek

Čo sa týka spotreby, tam si nevedie rozhodne zle. Patrí síce len do energetickej triedy A +, čo neznamená príliš veľké úspory energie, priemerná ročná spotreba je však iba 196 kWh. Prepočítané na jeden cyklus je to asi 0,894 kWh v závislosti od zvoleného programu, čo je pekné číslo. Horšie to už je so spotrebou vody, tá sa skôr blíži k priemeru– takmer 36 litrov na jeden cyklus, čo znamená približnú ročnú spotrebu 8 800 litrov, čo nie je zanedbateľná položka. Tento mierny nedostatok však vyvažuje svojim tichým chodom. Pri praní ju pri hlučnosti 60 dB takmer nezaznamenáte. Pri odstreďovaní je to až 76 decibelov, čo nie je ideál, ale žmýkanie trvá pomerne krátku dobu a nejedná sa o neznesiteľný hluk. Tak ako sa pomerne výrazne líši v hodnotách hluku pri týchto dvoch základných chodoch práčky, rozdiely badať aj v účinnosti prania a odstreďovania. V účinnosti prania patrí Indesit IWSNC 51051X9EU do najlepšej triedy A, v odstreďovaní až do triedy C. Ako nedostatok to budete vnímať pri sušení bielizne.

Indesit IWSNC 51051X9 pračka

Z  hľadiska funkčného  vybavenia si však tento model značky Indesit  vzhľadom  na svoju cenovú kategóriu vedie priam znamenite. Okrem tých základných, ako je odloženie štartu až o 24 hodín a ochranou proti pretečeniu disponuje aj špeciálnymi funkciami, ako napríklad Energy saver, či  Eco time, alebo Fuzzy logic. Energy saver a Eco time vám umožní vybrať si či chcete cyklom ušetriť energiu alebo čas, prípadne i to vyskladať optimálne pre vás. Dajú sa však použiť iba pri niektorých pracích programoch. Pomocou  Fuzzy logic si zas Indesit IWSNC 51051X9 EU všetko potrebné nastaví sama podľa množstva bielizne v bubne. Vo funkčnom vybavení sa však bohužiaľ zabudlo na detskú poistku.

Programy

Programová ponuka práčky Indesit IWSNC 51051X9 je výrazne bohatá, Na výber  tu máte zo 16 programov roztriedených do štyroch základných kategórií: Programy pre každodenné pranie – sem patria klasické programy ako bavlna, syntetika a podobne, 20° Zone – programy z tejto kategórie perú pri nízkych teplotách,Špeciálne programy, ako napríklad program  na osvieženie bielizne trvajúci len 20 minút a Športové programy, navrhnuté na pranie rôzne znečisteného športového oblečenia napríklad z teplákoviny, vrátane obuvi.

Indesit IWSNC 51051X9

Programy:

Programy pre každodenné pranie:

 • Bavlna + predpranie: mimoriadne znečistenú bielu bielizeň
 • Bavlna: znečistenú bielu bielizeň
 • Štandardný program pre bavlnu pre pranie pri 60°C
 • Farebná bavlna: málo znečistená biela a farebná chúlostivá bielizeň
 • Syntetika

20° Zone:

 

 • Štandardný program pre bavlnu pre pranie pri 20°C
 • Mix Light – ideálne pre zmiešané náplne (bavlna a syntetika),
 • 20 ‚Refresh – osvieženie ideálny cyklus pre osvieženie a pranie mierne znečistenej bielizne v priebehu pár minút.

Špeciálne programy:

 

 • Záclony
 • Vlna
 • Džínsy

Šport:

 

 • Šport Intensive – pre veľmi znečistené látky športového oblečenia
 • Šport Light – pre mierne znečistené látky športového oblečenia
 • Šport Shoes – pre pranie športovej obuvi

Konečný verdikt

Práčka Indesit IWSNC 51051X9 EU je ukážkový predstaviteľ prístroja, ktorý poskytuje pomerne vysokú kvalitu za nízku cenu. Napriek energetickej triede A+ vás finančne nezruinuje ani pri dlhodobom používaní. Spotrebu elektriny má priam ukážkovú a obstojí celkom dobre ajv spotrebe vody. Ako užívateľ určite oceníte jej tichý chod a programovú a funkčnú vybavenosť. Ak máte menšiu kúpeľňu plusom bude pre vás aj jej slim prevedenie, hoci kapacita nie je nejako ohromujúco veľká. Pre bežnú rodinu však plne postačí. Výhodou tohto modelu je aj pestrá ponuka programov a funkcií.. Má však nižšiu účinnosť odstreďovania a narobí pri ňom pomerne veľký hluk. Miernym nedostatkom je aj absencia LCD ovládacieho displeja.

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre

 • Hlučnosť pri praní: 60 dB
 • Hlučnosť pri odstreďovaní: 76 dB
 • Rozmery – výška: 85 cm
 • Rozmery – šírka: 59,5 cm
 • Rozmery – hĺbka: 42 cm
 • Hmotnosť: 61,5 kg
 • Maximálna náplň: 5 kg
 • Objem bubna: 40 l
 • Typ dverí: sklo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *