Práčka Whirlpool AWE 50510 : Test

Whirlpool AWE 50510

Whirlpool AWE 50510
8.3

Kvalita prania

8.0 /10

Hlučnosť

8.5 /10

Spotreba

8.5 /10

Cena/výkon

8.0 /10

Výhody

 • Pomer ceny a spotreby
 • Krátky 15-minútový program

Nevýhody

 • Absencia odčítavania času prania na displeji
 • Krátky elektrický kábel a hadica

Život bez práčky si dnes mnohí nevedia predstaviť. Už viac ako 200 rokov plní svoju funkciu. Skracuje čas prania a šetrí naše sily. Jednoducho je to geniálny zefektívňovač chodu domácnosti. Posledné roky ich je na trhu také veľké množstvo, že bežní spotrebitelia strácajú prehľad o ich parametroch. Žijeme v divokej dobe, kedy sa vždy zíde pomocná ruka. My vám ju poskytujeme v podobe profesionálnych testovaní jednotlivých modelov. Dnes vám predstavíme práčku strednej triedy Whirlpool AWE 50510.

pracka-Whirlpool-AWE-50510

Prevedenie a bubon

Táto práčka má navrhnutý nerezový bubon. Jeho nevýhodou je, že po skončení programu sa nenastaví dvierkami hore. Naopak výhodami tohto modelu je veľkosť. Disponuje natoľko malými rozmermi, že ju napcháte aj do stiesnených priestorov v úzkych kúpeľniach. Na otváranie dvierok nepotrebujete žiadne extra miesto ako je tomu pri práčkach s predným otváraním. Nevýhodou týchto práčok je o niečo kratší elektrický kábel a hadica. Dá sa však dokúpiť predĺženie.

pracka-Whirlpool-AWE-50510

Z hľadiska dizajnu sa však nemôže hovoriť o štýlovosti. Celkovo práčky s vrchným plnením nepatria medzi elegantné spotrebiče. Ich hlavnou úlohou je praktickosť, nie modernosť, preto je ideálne ich umiestniť niekam, kde nebijú do očí. Ideálnym miestom je napríklad kúpeľňa alebo technická miestnosť.

S touto práčkou máte prehľad nad každou situáciou. Prostredníctvom kontroliek na LED displeji ste totiž informovaní o chode vášho spotrebiča. Patrí sem napríklad signalizácia otvorených dverí, ktorá vám dáva vedieť, kedy je možné prádlo vybrať. Ďalšie signály upozornia v prípade, kedy je napríklad potrebné zavolať servis, či uzavrieť prívod vody. Nevýhodou displeja je absencia odpočítavania zvyšnej doby prania.

pracka-Whirlpool-AWE-50510

Tlačidla ovládania pôsobia dosť chatrne a lacno, je nutné s nimi zaobchádzať opatrne. Na univerzálny motor práčky poskytuje spoločnosť Whirlpool 5-ročnú záruku. Negatívom je návod a tabuľka programov, ktoré sú neprehľadné a zložité, avšak s trochou cviku sa s nimi dá oboznámiť.

Spotreba a funkcie

Aj napriek malým rozmerom sa práčka vyznačuje výborným výkonom a kapacitou. Do nerezového bubna s kapacitou 42 litrov sa vojde až 5 kg bielizne. Práčka žmýka priemerne, čomu nasvedčuje údaj 1000 otáčok za minútu. Z hľadiska účinnosti odstredenia ju zaraďujeme do triedy C, resp. „vymačkáte“ z nej bielizeň s 62 % vlhkosťou. Whirlpool AWE 50510 patrí do energetickej skupiny A++. Vynikajúcim údajom je ročná spotreba iba 7400 litrov vody.

pracka-Whirlpool-AWE-50510

Tento model má k dispozícii elektrický senzor, ktorého cieľom je stabilizovať vibrácie behom odstreďovania. Dochádza k eliminácii otrasov a tiež hluku, čo oceníte hlavne ak máte doma malé deti. Ďalšou skvelou vychytávkou tejto práčky je množstevná automatika Fuzzy Logic, ktorá zabezpečuje hospodárny chod aj pri praní malého množstva bielizne. Pomocou senzorov monitoruje priebeh pracieho cyklu spotrebiča. Podľa váhy a druhu vloženej špinavej bielizne si práčka sama nastaví priebeh pracieho cyklu. Snímače prispôsobia množstvo vody, pracieho prostriedku, dĺžku prania, pláchania aj odstreďovania. Niektorým možno nebude vyhovovať fakt, že práčka má pevne stanovenú teplotu ku každému programu. Práčka tiež disponuje riadenou optimalizáciou spotreby vody. Znamená to, že vleje určité množstvo vody podľa nasiakavosti bielizne. Kontroluje tak spotrebu vody.

pracka-Whirlpool-AWE-50510

Skvelou výbavou práčky Whirlpool AWE 50510 je guľôčka alebo klapka. Pri napúšťaní vody a počas prania uzatvára obvod v nádrži k čerpadlu, takže prací prostriedok sa dokonale zužitkuje a nevyplaví sa do kanalizácie.

Klasickou funkciou takmer všetkých práčok je Odložený štart. Na prvý pohľad neužitočná funkcia sa zmení v momente, keď nebudete môcť prádlo vyvešať. Ak máte ráno zhon a po príchode z práce chcete mať opratú bielizeň, funkcia Odložený štart je ideálnym riešením. Prádlo totiž nebude musieť ležať v bubne, kým sa vrátite z práce, nestratí svoju vôňu ani nezatuchne. Nevýhodou tejto funkcie je absencia presnejšieho nastavenia odloženého štartu. Odložený štart môžete využiť aj v noci, kedy je vo väčšine lokalít na Slovensku zvýhodnená tarifa za elektrickú energiu.

Produkty spoločnosti Whirlpool majú k dispozícii snímače na kontrolu tvorby peny. Zabraňujú zníženiu účinnosti prania pri nadmernom penení pracieho prostriedku. Dokonca sa nemusíte báť, že by vás práčka nejak extra rušila, nakoľko počas prania generuje zvuk vo výške 59 decibelov. Horšie to však je s odstreďovaním – dochádza k hlučnosti 76 decibelov. Aj napriek vyššiemu hluku pri žmýkaní však práčka tejto ceny patrí medzi lepší priemer. Ak váš irituje chod práčky, odporúčame ju umiestniť do uzavretých priestorov ďalej od spálne. Práčka pri žmýkaní často vibruje a neraz sa stane že je schopná odpochodovať z kúpeľne. Systém vyrovnávania nestability prostredníctvom elektronického senzora zaručí, že práčka Whirlpool AWE 50510 pri odstreďovaní nebude vibrovať a stabilne zostane na mieste.

Programy

Práčka Whirlpool AWE 50510 vám uľahčí život s 18 pracími programami, ktoré si nastavujete pomocou intuitívneho elektronického ovládania. Disponuje aj manuálnym nastavením počtu otáčok, čo uvítate najmä ak periete skutočne jemnú bielizeň. Nevýhodu nájdete v tom, že si môžete skrátiť iba 5 programov na polovicu, ostatné majú pevne stanovenú dobu prania.

pracka-Whirlpool-AWE-50510

Medzi špeciálnymi programami nájdete denné 60-minútové pranie či rifle s intenzívnym pláchaním. Pri Dennom praní mierne znečistenej bielizne práčka využíva 40 °C. K dispozícii je aj krátky 15-minútový program, pri ktorom operiete jemne zašpinené a spotené prádlo. Rýchly a šetrný 🙂 . Ďalším pozoruhodným režimom je Antibakteriálny program, ktorý využíva vysoké teploty na pranie silne znečistenej bavlny. V tomto prípade je ideálnou bielizňou dojčenské oblečenie, nakoľko budú spoľahlivo odstránené baktérie. Pri programe bavlna si môžete dovoliť oprať skutočne odolnú bielizeň.

Ďalším programom je Vlna – v tomto prípade sa pomalým točením bubna vyperie aj háklivá bielizeň ako je prírodná vlna. Výborným, aj keď bežnejším programom je Ručné pranie. Túto možnosť zvolíte, keď si budete chcieť oprať jemnú bielizeň, ktorá má našitý štítok so zakázaným mechanickým praním. Ak periete predsa len niektoré kúsky v ruke, je vhodné šetriť sily a zvoliť program intenzívne odstreďovanie. Klasickým režimom je samostatné pláchanie so záverečným odstreďovaním pri nastavenej úrovni odstreďovaných otáčok.

pracka-Whirlpool-AWE-50510

Keď ste sa rozhodli prací cyklus prerušiť či dokonca ukončiť, ideálne je zvoliť Vyčerpávanie. Vtedy totiž práčka odčerpá vodu a vy budete môcť bezpečne otvoriť dvierka. Výhodou práčky Whirlpool AWE 50510 je Rýchle pranie, ktoré operie málo znečistenú bielizeň za polovičný čas so zachovaním kvality vyprania. Samozrejmosťou je aj predpierka, ktorá sa síce už dnes veľmi nevyužíva, no ak vám manžel prinesie domov z práce zdevastované montérky, najlepším riešením bude hodiť ich na predpierku. Intenzívne pláchanie napúšťa do bubna viac vody a samotný cyklus pláchania je predĺžený. Tento prací cyklus je mimoriadne vhodný pre oblasti s veľmi mäkkou vodou a pri praní detského oblečenia. Dokonca pomáha ľuďom s alergiami.

Ďalším zaujímavým programom je odložené odstreďovanie. Chcete zapnúť práčku, no už je neskoro a bojíte sa, že žmýkaním zobudíte celý panelák? Po zvolení tohto režimu sa zastaví plná nádrž s vodou s tým, že bielizeň sa bude žmýkať neskôr. Ak vyberiete program Nočné pranie alebo chcete naškrobiť bielizeň pri záverečnom pláchaní, je ideálnou voľbou.

Programy
 • bavlna / antibakteriálny program
 • syntetika
 • jemné prádlo
 • denný 40 °c program
 • vlna / ručné pranie
 • eco bavlna
 • rifle
 • pláchanie a žmýkanie
 • intenzívne odstreďovanie
 • vypúšťanie vody
 • rýchle pranie
 • predpierka
 • intenzívne pláchanie
 • bez pláchania
 • studené pranie

pracka-Whirlpool-AWE-50510

Finálny verdikt

Práčku Whirlpool AWE 50510 svojím pomerom ceny a parametrov zaraďujeme do strednej triedy. Patrí medzi veľmi predávané práčky, nakoľko je cenovo dostupnápriestorovo praktickáTechnológia Fuzzy Logic sa postará takmer o všetko, čo ku kvalitnému praniu potrebujete. Vďaka tomu ušetrí maximum energie, vody a v konečnom dôsledku aj vašu peňaženku. Je vhodná pre všetkých, ktorým nejde o extra funkcie, práve naopak. Uspokoja sa s jednoduchým ovládaním a bežnými programami. Zaručene vám nebude chýbať nič zo základnej výbavy potrebnej pri bežnom praní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *