Práčka Whirlpool AWOC 0714 : Test

Whirlpool AWOC 0714

Whirlpool AWOC 0714
9.4

Kvalita prania

9.4 /10

Hlučnosť

9.7 /10

Spotreba

9.2 /10

Cena/Výkon

9.4 /10

Výhody

 • Energetická trieda A++ a dobrá spotreba
 • Vstavaná práčka – netreba riešiť dizajn
 • Veľmi tichý chod
 • Veľký počet programov

Nevýhody

 • Chýba detská poistka
 • Zložitejšia montáž

Zistiť aktuálnu cenu

Keďže doba pokročila, začína sa okrem praktickej funkcie elektrospotrebičov riešiť aj ich dizajn. Spotrebiče by nemali narúšať vzhľad miestnosti, naopak mali by sa stať jej pevnou súčasťou. To sa dá docieliť pomocou vstavaných spotrebičov, ktoré jednoducho umiestnite do kuchynskej linky alebo nábytkovej steny. Nerušia tak dizajn, sú výrazne tichšie, ale zato rovnako účinné. V dnešnej dobe už nie sú nijako mimoriadne ani vstavané práčky. Dnes preto skontroluje naša recenzia Whirlpool AWOC 0714, vstavanú práčku s predným plnením.

Práčka Whirlpool AWOC 0714

Prevedenie

Hneď na začiatok sa môžeme pozrieť na dizajn práčky. Tým, že ide o vstavaný model s predným plnením, je v podstate pevne daný. V zásade ju umiestnite do kuchynskej linky, zavriete dvierka skrinky a máte po starostiach. Po vzhľadovej stránke ide teda o veľmi jednoduchý model – biela farba, guľaté presklené dvierka (s uhlom otvárania až 172°) a v hornej časti násypka s tromi komorami, ovládací panel s displejom. Samotné ovládanie je pomerne jednoduché. Prebieha cez tlačidlá a spomínaný LCD displej, ktorý vás informuje o priebehu cyklu a zvyšnom čase. Práčka ešte navyše disponuje ukazovateľom zanesenia filtra, pripojenia vody a otvorenia dverí.

Zvyšok toho, ako bude práčka s vašou miestnosťou ladiť, záleží len a len na vás. Odporúčame v tejto veci vo všetkých krokoch dodržať návod na montáž. Ak ide o rozmery, tie sú pri tomto druhu tovaru obzvlášť dôležité (prístroj sa vám musí do skrinky vojsť). Práčka Whirlpool AWOC 0714 má na výšku 82 centimetrov, na šírku 59,5 centimetrov a do hĺbky 54 centimetrov. Je to o niečo menej, než s čím sa pri práčkach bežne stretávame.

Práčka Whirlpool AWOC 0714 ovládanie

Pamätajte ale na to, že aj po vstavaní by mali okolo práčky zostať voľné priestory, doska skrinky nesmie priliehať. Kvôli vibráciám, ktoré by znižovali stabilitu všetkého nábytku okolo, ale aj kvôli teplu – práčka by sa prehrievala a to by motoru nemuselo robiť dobre. Zároveň riešte aj nosnosť skrinky – práčka váži celkom 68 kilogramov, plus naplnenie vodou a bielizňou. Nosnosť dolnej dosky by teda mala byť aspoň 100 kilogramov. Na záver ešte spomeňme, že dĺžka prívodného kábla práčky je 1,5 metra a hadica má 1,2 metra. To vás môže v umiestnení práčky tiež dosť obmedziť.

Spotreba a spracovanie

Ešte než sa pozrieme na jednotlivé parametre práčky, nahliadneme jej trochu pod pokrievku. O životnosti toho veľa vypovedajú napríklad materiály použité pre vnútorné súčiastky. Vedzte, že práčka Whirlpool AWOC 0714 má klasický, univerzálny motor (čím trochu zaostáva za konkurenčnými výrobkami). Páči sa nám ale, že má vaňu z carboranu (ide o kompozitný materiál, plne recyklovateľný, nekorodujúci a tlmiaci). Bubon je nerezový, čo je bežná klasika. Priemer otvoru je 30 centimetrov, čo je dostatočné na pohodlné vkladanie a vyberanie bielizne z práčky.

Čo sa týka parametrov prania, kľúčová je maximálna hmotnosť náplne. V rámci jedného cyklu vyperie táto práčka maximálne 7 kilogramov bielizne, čo je o niečo menej, než na čo sme zvyknutí pri špičkových modeloch. Ale pre trojčlennú rodinu je to ideálne, ani veľmi málo, ani zbytočne veľa. Čo je pomerne dôležité, je spotreba. Práčka Whirlpool AWOC 0714 patrí do energetickej triedy A++, čo je dobrý výsledok. Znamená to, že na jej prevádzke nebudete prerábať. Ak si máme spotrebu nejako vyčísliť, práčka vám za rok spáli 194 kWh energie (samozrejme v priemere, počíta sa s 220 pracími cyklami za rok). Spotreba na jeden cyklus je teda niečo pod jednu kWh v závislosti na programe. Spotreba vody je ale pomerne vysoká, 11 880 litrov za rok (pri 220 cykloch), to je asi 52 litrov na jedno pranie.

 

Práčka Whirlpool AWOC 0714 energetický štítok

Prejdime k samotnému praniu – to je na vysokej úrovni. Účinnosť prania je triedy A (čo je najlepší možný výsledok), maximum otáčok je 1 400, čo je optimálny počet a hlučnosť je veľmi malá. Len 50 dB, to je skvelá hodnota. Pri odstreďovaní je výsledok obdobný – trieda účinnosti odstreďovania je B, t.j. druhá najlepšia. Podľa údajov od výrobcu zostáva v bielizni po odstredení len asi 48 % vlhkosť. Hlučnosť pri odstreďovaní je 72 dB. Na prvý pohľad, v porovnaní s hlučnosťou prania sa to môže zdať dosť, ale opak je pravdou. Je potrebné si uvedomiť, aké otáčky musí práčka pri odstreďovaní dosiahnuť. V porovnaní s konkurenciou je 72 dB ešte pomerne tiché odstreďovanie.

Z hľadiska bezpečnosti priaznivo kvitujeme, že práčke nechýba ochranný systém Aquastop, proti pretečeniu. Táto technológia zabraňuje akémukoľvek úniku vody z práčky aj z hadice. Akonáhle je únik vody zistený, tento ochranný systém vypne celý prací cyklus, uzavrie prívodný ventil a vyčerpá z práčky vodu. Rovnako je práčka vybavená systémom vyrovnávania nestability, vďaka čomu sú redukované vibrácie a práčka sa menej trasie. Len je podľa nás škoda, že práčke chýba detská poistka, takže si pri praní musíte deti strážiť, aby vám s prístrojom niečo nevyviedli. Pri vstavanej práčke, ktorá je zatvorená do skrinky, to ale nemusí až tak vadiť.

Práčka Whirlpool AWOC 0714 vstavanie

Programy

Programové vybavenie práčky Whirlpool AWOC 0714 hodnotíme veľmi kladne, to by sme si mali povedať hneď na začiatok. Okrem štandardných a dnes už bežných funkcií, ako je odložený štart (umožňujúci spustiť prací cyklus s oneskorením až 24 hodín) alebo reset, disponuje celým radom inteligentných technológií. Máme na mysli predovšetkým technológiu z dielní Whirlpool, takzvaný 6. zmysel, ktorá riadi celý prací cyklus. Prispôsobí teplotu a množstvo vody aj otáčky množstvu bielizne a jej druhu, rovnako zaistí optimálne dávkovanie pracích prostriedkov. Ušetrí to až 50 % energie. Páči sa nám aj kontrola tvorby peny. Senzor totiž zabraňuje zníženiu účinnosti plákania pri nadmernom penení pracieho prášku, čím zaisťuje vhodné podmienky pre účinné pranie. S účinnosťou prania súvisí tiež takzvaná Eco gulička. Tá počas prania slúži ako plavák a zabraňuje úniku pracieho prostriedku do odpadu, zatiaľ čo pri vypúšťaní sa posúva a umožňuje úplné vypustenie vody.

Whirlpool AWOC 0714 práčka

Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé programy. Je ich celkom 18 (pričom sa však niektoré líšia iba teplotou, prípadne intenzitou otáčok). Spomeňme si aspoň tie najzaujímavejšie – jedným z nich je určite program Lingerie – spodná bielizeň. Ten zaisťuje príjemné zaobchádzanie s jemnou bielizňou, ktorá môže byť veľmi chúlostivá. Oceňujeme tiež prítomnosť programu na pranie vlny, práčka je navyše vybavená funkciou kolísky na pranie vlny, kedy sa používa kolísavý režim bubna. Špecialitou je ešte napríklad program Clean+, ktorý zaisťuje účinnosť chemických pracích prostriedkov aj pri použití nízkych teplôt. Veľmi sa nám páči tiež program Bavlna antibakteriálna, ktorý využíva vysokú teplotu (95 °C) na sterilizáciu bielizne. Práčka tiež disponuje funkciou Ľahké žehlenie, vďaka čomu je redukovaná intenzita odstreďovania a plákania, aby nedošlo k prílišnému pokrčeniu bielizne.

Programy

 • Bavlna 40 °C
 • Bavlna 60 °C
 • Bavlna antibakteriálna 95 °C
 • Syntetické 30 °C
 • Syntetické 40 °C
 • Syntetické 60 °C
 • Clean+
 • Jemná bielizeň 30 °C
 • Jemná bielizeň 40 °C
 • Vlna 40 °C
 • Lingerie 30 °C
 • Ručné pranie 40 °C
 • Rýchle pranie 30 °C
 • SuperEco 60 °C
 • Jemné odstreďovanie
 • Plákanie a odstreďovanie
 • Intenzívne odstreďovanie
 • Vypúšťanie vody

Konečný verdikt

Teraz už zostáva iba práčku Whirlpool AWOC 0714 celkovo zhodnotiť. Určite si myslíme, že je medzi vstavanými práčkami (ktoré sú do určitej miery špecifické) na vysokej úrovni. Má dobrú úroveň spotreby (energetická trieda A++), len spotreba vody je o niečo vyššia, než by sme čakali. Hlučnosť práčky je priamo skvelá, rovnako sa nám páči optimálna hodnota otáčok. Podľa nás je trochu škoda, že niektoré detaily hodnotenie zbytočne kazia (napríklad absencia detskej poistky), ale inak sa nám páči funkčné aj programové vybavenie práčky. Ako ju teda zhodnotiť celkovo? Určite patrí medzi to lepšie, čo trh s práčkami momentálne ponúka a môžeme vám ju s pokojným svedomím odporučiť.

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre

 • Hlučnosť pri praní: 50 dB
 • Hlučnosť pri odstreďovaní: 72 dB
 • Rozmery – výška: 82 cm
 • Rozmery – šírka: 59,5 cm
 • Rozmery – hĺbka: 54 cm
 • Hmotnosť: 68 kg
 • Maximálna náplň: 7 kg
 • Objem bubna: 50 l
 • Typ dverí: sklo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *