Práčka Whirlpool TDLR 60110 : Test

Whirlpool TDLR 60110

Whirlpool TDLR 60110
9.4

Kvalita prania

9.2 /10

Hlučnosť

9.3 /10

Spotreba

9.4 /10

Cena/Výkon

9.6 /10

Výhody

 • Energetická trieda A++ a dobrá spotreba elektriny
 • Dobrá spotreba vody
 • Vysoká kvalita prania
 • 6. zmysel Colours

Nevýhody

 • Trochu ochudobnená kvalita odstreďovania
 • Menší počet otáčok
 • Málo rozmanité programové vybavenie

Zistiť aktuálnu cenu

Práčka, to je dnes základ každej modernej domácnosti. V dnešnej dobe už prakticky nie je možné prať bielizeň inak, ako v automatickej práčke – nosiť každý kus oblečenia do čistiarne alebo práčovne sa neoplatí a prať ako dakedy pri rieke je dnes celkovo úplne nemožné. Ale aby práčka naozaj dobre slúžila a nevysávala vám zbytočne peňaženku, je potrebné starostlivo vyberať a niečo o práčkach vedieť. Preto sme si pre vás dnes pripravili v rámci našej recenzie Whirlpool TDLR 60110 test tejto práčky s horným plnením a starostlivý rozbor jednotlivých parametrov.

Práčka Whirlpool TDLR 60110

Prevedenie

Hneď na úvod našej recenzie si poďme povedať, čo to znamená, že ide o práčku s horným plnením. Rozdielov oproti klasickým práčkam s predným plnením je hneď niekoľko. Tým zásadným, ktorý priamo bije do očí, je veko v hornej časti práčky. Bielizeň sa do nej totiž ukladá smerom zhora. Rozdielov je ale ešte viac – rozdielna kapacita bubna, menšia programová výbava alebo iné priestorové nároky. Postupne sa k nim dostaneme a na každý z nich vás upozorníme. Teraz poďme ďalej, skúsme sa pozrieť na celkový dizajn práčky. Na prvý pohľad nie je ničím zvlášť zaujímavý – práčka má bielu farbu, zaoblené hrany a v prednej časti vás zaujme iba rukoväť plastového (nepreskleného) veka. Hore, na zadnej strane, nájdete jednoduchý a nenápadný ovládací panel s centrálnym kolieskom, tlačidlami a LED displejom. Na tom sa zobrazuje priebeh programu a zvyšný čas.

Dvierka, ako sme v našom teste zhodnotili, sa otvárajú pomerne ľahko a sú dokonale vyvážené. To znamená, že nie je potrebné ich pri otváraní držať a vyberať bielizeň len jednou rukou, nebudú samé od seba padať. Priemer otvoru dvierok je 21 centimetrov, čo je podľa nás na pohodlné vybranie a vloženie bielizne dostatočné. Len nezabúdajte, že nad práčkou s horným plnením je nutné nechať voľný priestor, inak ju úplne neotvoríte a prekladanie bielizne bude značne nekomfortné. Miesto, ktoré ušetríte okolo práčky, bohužiaľ, uberáte nad ňou, to je všeobecne platný fakt spojený s práčkami s horným plnením.

Práčka Whirlpool TDLR 60110 ovládanie

Aby sme nezabudli, ešte vám dlhujeme rozmery práčky, ktoré sú za radom výška 90 centimetrov, šírka 40 centimetrov, hĺbka 60 centimetrov. Nijako nevybočujú z priemeru práčok s horným plnením a znamená to, že sa vám prístroj v pohode zmestí aj do stiesnených priestorov. Hmotnosť je 62 kilogramov, dĺžka prívodnej hadice 1,2 metra, dĺžka odpadovej 1,5 metra. To je akurát, aby hadica z práčky dosiahla k prívodu/odvodu vody.

Spotreba a spracovanie

Keď sme si prešli vonkajší vzhľad práčky, mohli by sme sa teraz pozrieť aj na to, ako vyzerá vo vnútri. Jej základom je univerzálny, klasický motor. To nás príliš nenadchlo, pretože taký motor býva náchylnejší na poruchy a má menšiu životnosť (ale výrobca mu verí, na výrobok poskytuje päťročnú záruku po registrácii na stránkach spoločnosti). Páči sa nám ale materiál vnútorných súčiastok – nádrž je z durapropu, čo je veľmi tvrdý a odolný materiál, bubon je nerezový (a teda odolný voči korózii). Jeho objem je 42 litrov, čo je ľahko podpriemerné číslo v porovnaní s predom plnenými práčkami. Bubon práčok s horným plnením býva ale všeobecne o niečo menší. Kapacita tohto bubna je 6 kilogramov bielizne, čo je podľa nás na práčku s horným plnením za takú cenu slušné číslo. Nechýba ani trojkomorová násypka pracích prostriedkov a vnútorný filter.

Ak ide o spotrebu, patrí táto práčka do energetickej triedy A++, čo nie je práve zlý výsledok. Pri práčkach s horným plnením sa s vyššou triedou stretávame len zriedka, takže za spotrebu určite palec hore. Za jeden cyklus sa spáli „iba“ 0,5 až 1kWh elektriny (v závislosti na programe a teplote), čo ročne predstavuje 173 kWh elektriny, a spotrebuje sa len asi 38,7 litra vody za cyklus. Aby sme vás neochudobnili, ročná spotreba vody sa pohybuje okolo 8 500 litrov vody (opäť v závislosti na programe a intenzite prania, nedá sa to odhadnúť úplne presne).

Práčka Whirlpool TDLR 60110 energetický štítok

Čo sa týka samotného prania a odstreďovania, máme niekoľko parametrov, ktoré nám môžu pomôcť kvalitu vyjadriť. Začneme klasickým praním. Maximum práčky je na 1000 otáčkach, čo je na bežné pranie úplne dostačujúce. Hluk, ktorý sa pri praní generuje, dosahuje intenzity 59 dB, čo je skvelé číslo. Navyše účinnosť prania dosahuje triedu A, ktorá je v tomto ohľade najvyššia. Na druhej strane, čo sa týka odstreďovania, sme trochu sklamaní. Taký počet otáčok nie je plne dostačujúci, hlučnosť 76 dB je tiež v kontraste s veľmi tichým praním. Navyše v účinnosti odstreďovania patrí až do triedy C, čo znamená (podľa údajov od výrobcu) 62 % zostatkovej vlhkosti. To nie je veľmi dobrý výsledok.

Bezpečnosť práčky Whirlpool TDLR 60110 na nás každopádne urobila dobrý dojem. Disponuje detskou poistkou, takže sa nemusíte báť, že by vaše detičky mohli na práčke postláčať gombíky, samé ju spustiť alebo sa do nej zavrieť počas cyklu. Priaznivo hodnotíme prítomnosť systému vyrovnávania nestability. Ten reaguje na prílišné chvenie a vibrácie práčky a nedovolí, aby sa v kúpeľni hýbala alebo aby sa pri vysokých otáčkach prevrhla. Rovnako nám pripadá dobré, že sa práčka vždy zastaví s vekom bubna hore. Nestane sa, že by ste otvorili dvierka a museli bubon ručne pretáčať.

Programy

Predtým, ako s recenziou skončíme, prejdeme k programovému a funkčnému vybaveniu, ktorým práčka Whirlpool TDLR 60110 disponuje. Celkom tu nájdeme 9 programov (nie je to veľa, ale pre práčky s horným plnením je také číslo bežné), ich zoznam je na konci tejto kapitolky. Okrem tých klasických na bavlnu, syntetiku alebo jemnú bielizeň stojí určite za zmienku program na pranie vlny v studenej vode (práčka vie robiť aj takzvanú kolísku na pranie vlny), či program na pranie farebnej bielizne v studenej vode. Práve to, že sa neperie pri vysokých teplotách, má za následok väčšiu trvanlivosť farieb. Také pranie je k nim totiž výrazne šetrnejšie.

Práčka Whirlpool TDLR 60110 vrch

Po ukončení programu môžete využiť funkciu prevetrávania, alebo v origináli FreshCare. Ak nebudete môcť bielizeň hneď vybrať z bubna, ale nechcete, aby zatuchla, môžete ju nechať prevetrávať vzduchom. Pochopiteľne nemôže chýbať funkcia odloženého štartu o 1 až 24 hodín. Chýbať nemôže ani technológia 6. zmyslu, ktorá je pre spotrebiče Whirlpool bežná. Práčka bielizeň sama zváži a pomocou senzorov potom celý priebeh prania sleduje a optimalizuje spotrebu vody aj pracieho prostriedku. Za zmienku ešte určite stojí senzorová kontrola tvorby peny (a následná redukcia pri nadmernom penení) a Eco gulička, ktorá bráni úniku pracieho prostriedku (čím sa zvyšuje účinnosť prania a znižujú náklady).

Programy

 • Zmes/Denné 40 °C
 • Bavlna 30/40/60/95 °C
 • Syntetika 30 až 60 °C
 • Jemná bielizeň 30 °C
 • Vlna studená
 • Program na farebnú bielizeň 40 °C
 • ECO bavlna 40 až 60 °C
 • Plákanie a odstreďovanie
 • Intenzívne odstreďovanie

Konečný verdikt

Ako by sme zhodnotili práčku Whirlpool TDLR 60110 celkovo? Podľa nás ide rozhodne o zaujímavý model z kategórie práčok s horným plnením. Dizajnovo nevyniká, ale ani neurazí, je proste priemerná. Páčia sa nám niektoré technické vychytávky, ako je funkcia FreshCare, technológia 6. zmyslu, Eco gulička alebo senzory na sledovanie tvorby peny. Spotreba práčky je veľmi dobrá, až sme boli prekvapení, rovnako aj parametre prania. Pri odstreďovaní má však, pravdaže, určité rezervy. Počet programov nie je príliš veľký, ale to je pri práčkach s horným plnením bežný rys, to je potrebné vziať do úvahy. Celkovo sa nám táto práčka páči a určite ju môžeme odporučiť.

Práčka Whirlpool TDLR 60110 otvorená

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre

 • Hlučnosť pri praní: 59 dB
 • Hlučnosť pri odstreďovaní: 76 dB
 • Rozmery – výška: 90 cm
 • Rozmery – šírka: 40 cm
 • Rozmery – hĺbka: 60 cm
 • Hmotnosť: 62 kg
 • Maximálna náplň: 6 kg
 • Objem bubna: 42 l
 • Typ dverí: plast

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *