Práčka Zanussi ZWQ 61215 WA : Test

Zanussi ZWQ 61215 WA

Zanussi ZWQ 61215 WA
8.9

Kvalita prania

9.0 /10

Hlučnosť

8.5 /10

Spotreba

9.0 /10

Cena/výkon

9.0 /10

Výhody

 • Dostupná cena
 • Skrátenie programov na polovicu vďaka funkcii Quick Wash
 • Jednoduchá obsluha

Nevýhody

 • Absencia slovenského jazyka pri ovládaní
 • Krátky napájací kábel
 • Hlučnosť

Dnes si život bez práčok nedokážeme predstaviť. Drhnutie bielizne mydlom v ľadovom potoku sa stalo minulosťou. V súčasnosti je trh presýtený mnohými spotrebičmi, ktoré ľuďom dokážu uľahčiť život a ušetriť čas. Nie je jednoduché vedieť sa zorientovať v takom veľkom množstve informácií, ktoré na náš číhajú na každom rohu. Preto sme pre Vás vytvorili tento informačno-hodnotiaci portál, kde si môžete prehľadne porovnať najkvalitnejšie a najpredávanejšie modely na trhu. Konkurencia je obrovská, preto sa výrobcovia snažia neustále inovovať svoje produkty. Znižujú spotrebu, zvyšujú otáčky, mnohí dokonca začínajú hľadieť na vašu peňaženku. Skvelým príkladom je práčka Zanussi ZWQ 61215 WA, ktorá vás prekvapí výbornou cenou aj funkciami.

2zanussi-zwq-61215-wa

Prevedenie a bubon

Ak ste 4-členná rodina, bubon s kapacitou 6 kg pre program bavlna pre vás bude ideálnym variantom. Je automaticky nastavený tak, aby sa po skončení programu nasmeroval do hornej pozície pre otvorenie. Prináša tak väčší komfort pri vyberaní. Plniaci otvor je vyrobený z nerezu. Práčka nedisponuje funkciou Soft Opening, ktorá slúži na jednoduchšie otváranie dvierok, takže sa bubon otvára ťažšie.

3zanussi-zwq-61215-wa

Zaujímavosťou práčky Zanussi ZWQ 61215 WA s vrchným plnením je systém AirFlow, ktorý umožňuje priechod vzduchu v práčke. Po ukončení pracieho cyklu môžete práčku bez obáv zatvoriť, pretože sa vysuší sama. Nemusíte sa báť, že interiér nebude dostatočne vetraný. Systém AntiFlow zabraňuje tvorbe nepríjemných prachov a zaisťuje vždy sviežo voňajúci bubon. Ďalším krokom k hygienickejšej práčke je prevedenie násypky na pracie prostriedky. O jej čistotu je postarané vďaka vysokotlakovým tryskám, ktorých úlohou je eliminovať prilepené zvyšky prášku na stenách. V konečnom dôsledku zabraňujú tvorbe plesní.

1zanussi-zwq-61215-wa

Nádrž práčky je jedným z najchúlostivejších komponentov, musí byť preto vyrobená z kvalitného materiálu. Práčka Zanussi ZWQ 61215 WA vám ponúka kvalitný materiál Carboran, ktorý má mnoho výhod. Napríklad nezhrdzavie, je kompletne recyklovateľný, tlmí hlučnosť a vibrácie a nebude vás rušiť ani pri najvyšších otáčkach. Výhodou práčky Zanussi ZWQ 61215 WA je ochrana proti pretečeniu, ktorá v prípade poruchy zabraňuje vyliatiu vody zo spotrebiča. Ak máte doma malé deti, zíde sa aj detská poistka. Čo sa týka prevedenia práčky, je nutné povedať, že má dostatočne dlhý napájací kábel – až 160 cm. Avšak keďže ústí zospodu a nie zvrchu práčky, bohužiaľ pri niektorých zásuvkách jeho rozmer nepostačuje.

4zanussi-zwq-61215-wa

Ak vo vašej domácnosti nedisponujete vodorovnými podlahami, pomocou dvoch nastaviteľných a dvoch fixných nožičiek môžete zaistiť stabilitu práčky. Škoda, že nie sú nastaviteľné všetky, vyvažovanie práčky by vám ušetrilo starosti. K praktickosti neprispieva ani absencia kolieska na posúvanie. Keď budete chcieť poumývať podlahu pod práčkou, na jej odtiahnutie budete potrebovať pomoc. Práčka Zanussi ZWQ 61215 WA vás po skončení programu upozorní na vybratie bielizne z práčky zvukovou signalizáciou (pípanie).

Spotreba a spracovanie

Tento model s vrchným plnením sa zaraďuje do energetickej kategórie A++. Nepatrí medzi špičku, čo sa šetrnosti týka, avšak disponuje viacerými špičkovými parametrami. Maximálne otáčky práčky Zanussi ZWQ 61215 WA sa pohybujú okolo 1200 za minútu, vďaka čomu sa môže hrdo zaradiť do účinnosti žmýkania triedy B. Po skončení programu z bubna vyberiete prádlo so 45 až 54 % vlhkosťou. Vyznačuje sa skutočne vynikajúcim odstreďovaním. Ak chcete dať prať chúlostivejšie textílie, môžete si zvoliť z potrebnej intenzity odstreďovania. Práčka dokáže žmýkanie celkom vypnúť, ukončiť program pri 800, 1000 alebo 1200 otáčkach. Táto práčka patrí do najkvalitnejšej A-čkovej triedy účinnosti prania.

8zanussi-zwq-61215-wa

Čo sa týka spotreby vody, ročne do nej vlejete približne 9790 litrov. Je to o niečo viac ako napríklad pri práčkach Whirlpool, ktorých spotreba vody sa pohybuje okolo 8500 litrov ročne. Tieto parametre idú ruka v ruke s energetickou triedou A++. Tento model vám ponúka inováciu podobnú šiestemu zmyslu. Ide o technológiu Fuzzy Logic, ktorá šetrí životné prostredie skrz nižšiu spotrebu energií. Vašou jedinou povinnosťou je zadať druhy pranej tkaniny a táto vychytávka prispôsobí čas, spotrebu energie a vody pre dokonalý výsledok prania. Navyše dokáže kontrolovať rovnomerné rozloženie náplne.

Hlučnosť práčky je veľmi citlivá záležitosť a pri kúpe patrí medzi najdôležitejšie parametre. Zvuk generovaný týmto modelom sa počas prania zastavil pri 58 dB. Keďže sa jedná o pranie, údaj je považovaný za priemerný. Pri odstreďovaní je práčka o niečo hlučnejšia, dosahuje intenzitu 78 dB. Toto číslo už patrí medzi slabší priemer. Avšak mnohí spotrebitelia boli s jej hlučnosťou spokojní, viacerí ju dokonca nazvali tichou práčkou. Aj napriek tomu ju odporúčame umiestniť do uzavretých priestorov, napríklad do kúpeľni alebo do technickej miestnosti, pretože posledná fáza programu býva hlučnejšia.

11zanussi-zwq-61215-wa

Samozrejmosťou 99% práčok je funkcia odloženého štartu. Na prvý pohľad sa zdá zbytočná, no v dôsledku uponáhľanej doby ju využíva čoraz viac domácností. Jej čaro spočíva v tom, že si môžete nastaviť, kedy sa má vyprať bielizeň. Ak sa ráno ponáhľate do práce, ale nechcete, aby prádlo do večera zatuchlo, táto funkcia je ideálnym riešením. K dispozícii máte rozmedzie posunu 3 až 20 hodín.

Programy

Práčka Zanussi ZWQ 61215 WA má navrhnutých 8 programov, ktoré si môžete zvoliť podľa druhov vláken. Nie je to veľké množstvo, no dokážu bohato pokryť základné potreby bežných domácností. Patria sem rôzne teploty pre pranie bavlny, jemnej bielizne, Mini 30 alebo zmiešané pranie 20 °C. Bežnými programami sú Bavlna 60 °C – polovičná a plná náplň a Bavlna 40 °C – polovičná náplň. Niektoré pracie cykly trvajú dlhšiu dobu. Napríklad program bavlny s teplotou 40 °C trvá 190 minút. V porovnaní s bavlnou 60 °C je časovo takmer totožný s trvaním 200 minút. Práčka ponúka úsporné pranie bielizne vďaka voliteľnej funkcii Quick Wash, ktorá skracuje cyklus prania o 50%.

6zanussi-zwq-61215-wa

Programy

 • Syntetika
 • Jemné prádlo
 • Vlna plus
 • Refresh 20
 • Mix 20
 • Mini 30
 • Bavlna
 • Bavlna ekonomický

 

Finálny verdikt

Práčku Zanussi ZWQ 61215 WA zaraďujeme do vyššej strednej triedy. Na to, že je to model s vrchným plnením, ktoré nie je také praktické, vyznačuje sa veľmi dobrými parametrami. Jej silnou stránkou je najmä technológia Fuzzy Logic, ktorá funguje na báze množstevnej automatiky. Skvele uľahčí prácu s týmto spotrebičom. Spotrebou síce nepatrí k najúspornejším práčkam na trhu, avšak jej A++ sa stále vyznačuje veľmi prijateľnou šetrnosťou k vašej peňaženke.

6zanussi-zwq-61215-wa

Čo sa technológie týka, nie je to práčka najvyššej triedy. Nezazlievame preto absenciu sprchovania bielizne ani parného prania. Za cenu, v akej sa pohybuje, dostanete viac než dosť kvalitných (aj keď základných) funkcií. Je vhodná pre všetky typy domácností. Jednoduché ovládanie ocenia seniori a staršie domácnosti alebo ľudia, ktorí s práčkami ešte len začínajú. Je natoľko kvalitne spracovaná, že dokáže prať dennodenne, takže si na svoje prídu aj viacpočetné rodiny.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *