Práčka Zanussi ZWQ61235WI : Test

Zanussi ZWQ61235WI

Zanussi ZWQ61235WI
9.3

Kvalita prania

9.1 /10

Hlučnosť

9.2 /10

Spotreba

9.5 /10

Cena/Výkon

9.4 /10

Výhody

 • Priaznivá cena
 • Veľmi dobré hodnoty spotreby
 • Jednoduché ovládanie

Nevýhody

 • Hlučná prevádzka
 • Len dve nastaviteľné nožičky

Zistiť aktuálnu cenu

Práčky s horným plnením tvoria na našom trhu skôr minoritu. Nič-menej, nemôžme ich úplne zavrhnúť, pretože medzi nimi určite nájdeme hneď niekoľko naozaj veľmi dobrých modelov. Pravda, funkčným vybavením sú trochu pozadu a môže sa stať, že programová ponuka bude trochu užšia, než by ste si priali, ale na druhej strane manipulácia s nimi je oveľa jednoduchšia a majú obvykle vyššiu životnosť. Či je takáto aj práčka Zanussi ZWQ61235WI, ktorá je dnes predmetom našej recenzie, to môžete ľahko zistiť z nasledujúcich riadkov.

Prevedenie

Poďme sa najprv pozrieť na práčku Zanussi ZWQ61235WI zvonku. Predovšetkým, jak vyplýva z toho, čo už bolo povedané, jedná sa o voľne stojacu práčku s horným plnením. Do istej miery je to určujúce pre jej ďalšie vlastnosti. Rozmerovo je úspornejšia, než väčšina pračiek v našom teste. Na výšku meria 89 centimetrov, ale do hĺbky už len 60 centimetrov a na šírku dokonca len 40 centimetrov. To je tak akurát na to, aby sa práčka vošla aj do menšej kúpeľne. Jej hmotnosť je však podobná, s akou sa stretávame pri bežných práčkach s predným plnením, celkovo 68 kilogramov. To môže byť pri sťahovaní menšou komplikáciou a pri manipulácii s ňou to isto pocítite, na druhej strane ale práčka nie je prístroj, ktorý presúvate každý deň, takže to určite nie je rozhodujúci problém. Za zmienku iste stoja aj 2 nastaviteľné nožičky, ktoré vám pomáhajú práčku vyrovnať a eliminovať tak prípadný vplyv nerovnej podlahy. Problémom však sú zvyšné dve nožičky, ktoré sú pevné. Fixné nožičky totiž neumožňujú prispôsobenie a vo výsledku tak práčku musíte niečím podložiť, čo už nie je ono. Podľa nás by to chcelo všetky štyri nohy nastaviteľné.

Zanussi ZWQ61235WI

Čo sa týka celkového prevedenia práčky, hodnotíme ako menej nápadité a skôr neutrálne. Práčka sama o sebe je prevedená v bielej farbe, jej hrany sú zaoblené (čo môže byť z hľadiska bezpečnosti rozhodne výhodou, hlavne ak máte doma malé deti). Veko je plastové, ale zato pevné a stabilné. V zadnej časti práčky sa ďalej nachádza jej ovládanie. To sa od bežných pračiek výrazne líši. Je tlačidlové, chýba tu koliesko pre voľbu programu. To nám príde ako škoda, ovládanie je tak zložitejšie. Na druhej strane oceňujeme, že popisy ovládania sú dostupné  v češtine (hoci stretli sme sa na trhu aj s modelmi, ktoré mali popis len v angličtine). Ďalej sa na práčke nachádza malý LCD displej, ktorý vás informuje o priebehu pracieho cyklu. Celkovo ovládanie hodnotíme za prehľadné, ale možno trochu zdĺhavejšie.

Pokiaľ sa pozrieme do vnútra práčky Zanussi ZWQ61235WI, nájdeme tam predovšetkým carboranovú nádrž. Carboran sám o sebe je veľmi odolný a trvanlivý plast, ktorý sa na túto súčiastku dokonale hodí a je typický pre práčky Zanussi. Bubon je nerezový, pričom má objem 45 litrov, čo je pekné číslo na práčku s horným plnením. Čo sa týka kapacity, činí to 6 kilogramov bielizne, ktoré môžete prať v rámci jedného cyklu. Okrem toho bubon disponuje funkciou automatického vyvažovania, čo znamená vyššiu bezpečnosť a zároveň rovnomernejšie rozloženie bielizne vo vnútri práčky. Automaticky sa tak nastavuje do hornej polohy, aby bolo vyberanie bielizne jednoduchšie.

Zanussi ZWQ61235WI ovládací panel

Spotreba a spracovanie

Pri nákupe práčky by vás malo určite zaujať niekoľko parametrov, ktoré sú natoľko dôležité, že je výrobca povinný vás o nich informovať prostredníctvom energetického štítka. Tým najzásadnejším kritériom výberu je pre mnohých z vás spotreba, preto si s ňou dovolíme začať. Farebné pruhy a písomné označenie na štítku určuje príslušnosť k energetickej triede. Môžeme vám s kľudným svedomím oznámiť, že práčka Zanussi ZWQ61235WI patrí do triedy A+++, teda do tej najvyššej. Čo to pre vás v praxi znamená? Predovšetkým maximálne možné úspory. Priemerná ročná spotreba elektrickej energie dosahuje 150 kWh, priemerná ročná spotreba vody potom 9 490 litrov. Tieto údaje ale z vlastnej skúsenosti odporúčame brať s rezervou, skôr sa orientujte na spotrebu na jeden cyklus. Tá je v prípade elektriny 0,8 kWh a v prípade vody 47 litrov.

Hlučnosť práčky je trochu vyššia, než na čo sme z nášho testovania zvyknutí. Pravda je ale taká, že s hlučnosťou majú práčky značky Zanussi pomerne častokrát problém. Tento model napríklad dosahuje pri praníhlučnosť 57 decibelov, čo je pomerne dosť. Pri odstreďovaní je to tak 76 decibelov, čo tiež nie je zrovna málo. Je tu tak určite isté riziko, že ak umiestnite práčku blízko obytných miestností, tak vás bude rušiť. Pri odstreďovaní dokáže práčka vygenerovať až 1 200 otáčok za minútu pri účinnosti odstreďovania triedy B, čo znamená 45 až 54 percent zvyšnej vlhkosti v bielizni. Účinnosť prania je triedy A. Posledné, čo vyčítate z energetického štítku práčky, je kapacita bubna. Tá činí pri tomto modely celkovo 6 kilogramov, čo je na práčku s horným plnením obstojné číslo.

Zanussi ZWQ61235WI energetický štítek

Funkčné vybavenie práčky je síce chudšie, ale to sa v prípade tohto typu pračiek dá pochopiť. Technologicky bývajú menej vyspelé. Základnou funkciou moderných pračiek býva možnosť odloženého štartu. Pokiaľ chcete prať napríklad v noci alebo cez deň, keď ste v práci, ale zároveň si neprajete, aby vaša bielizeň stála mokrá v bubnedlho, je táto funkcia ideálnym riešením. Nastavíte si, kedy má program začať prať a o iné sa už starať nemusíte. Štart cyklu je možné odložiť o 3 až 20 hodín. Rovnako tak práčke nechýba ani detská poistka, aby si vaše deti nemohli behom prania ublížiť. Okrem iného práčka disponuje aj funkciou FinishIn, vďaka ktorej sa ľahšie plánuje.

Z pokročilejších technológií nechýba ani predvolený 30 minútový program. Pokiaľ nič nenastavíte a len spustíte cyklus, začne práčka prať práve s týmto programom.  Pre silne znečistenú bielizeň sa nehodí, ale pre menšie dávky len jemne zašpinenej bielizne je ideálny. Technológia Fuzzy Logic zase reaguje na množstvo bielizne v bubne a zaisťuje jak optimálny prací cyklus, tak aj vyvažovanie bielizne v bubne a jej rovnomerné rozloženie (čím sa zároveň redukuje krčenie). Technológia Power Jet zase udržuje vždy čistý dávkovač pracieho prostriedku vďaka vysokotlakovým tryskám.  V neposlednom rade práčka ďalej disponuje ochranou proti vytopeniu, čo je v dnešnej dobe pomerne dôležité a zďaleka nie samozrejmé.

Zanussi ZWQ61235WI buben

Programy

Čo do počtu programov sa práčka Zanussi ZWQ61235WI radí k tým menej vybaveným. Len osem programov v základnej výbave sa nám zdá byť celkom málo, navyše v ponuke nájdete predovšetkým jednoduchšie programy, ako je bavlna, syntetika alebo jemná bielizeň. Páči sa nám prítomnosť programu pre pranie vlny a prítomnosť programu na osvieženie (krátky cyklus len pre ľahko zašpinenú bielizeň). Zaujímavý je aj program Mini 30 (30 minútový prací cyklus pre ľahko zašpinenú bielizeň). Mnoho programov, ktoré v domácnosti nájdu svoje uplatnenie (napríklad športové oblečenie, rifle alebo posteľná bielizeň) chýba, čo je škoda.

Zanussi ZWQ61235WI detail

Programy:

 • Bavlna
 • Bavlna úsporný
 • Syntetika
 • Mini 30 Min
 • Jemné
 • Vlna
 • Osvieženie
 • Mix 20°C

Konečný verdikt

Ako práčku Zanussi ZWQ61235WI na záver zhodnotiť? Predovšetkým by sme vám chceli povedať, že je typickým príslušníkom svojej triedy. Dizajn nie je príliš zaujímavý, to sme ale od značky Zanussi ani neočakávali. Po stránke spotreby si táto práčka vedie veľmi dobre, hoci s hlučnosťou má trochu problém. Páči sa nám kapacita, počet otáčok aj funkčné vybavenie (hoci je trochu chudšie). Najväčším sklamaním je pre nám pomerne malá programová výbava, ale menej nároční zákazníci si s ňou určite bohato vystačia.

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre:

 • Hlučnosť pri odstreďovaní: 76 dB
 • Hlučnosť pri praní: 57 dB
 • Rozmery – výška: 89 cm
 • Rozmery – šírka: 40 cm
 • Rozmery – hĺbka: 60 cm
 • Hmotnosť: 68 kg
 • Maximálna náplň: 6 kg
 • Objem bubna: 45 l
 • Typ dverí: plast

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *