Práčka Zanussi ZWSE 7120 V : Test

Zanussi ZWSE 7120 V

Zanussi ZWSE 7120 V
9.3

Kvalita prania

9.5 /10

Hlučnosť

9.1 /10

Spotreba

9.2 /10

Cena/Výkon

9.4 /10

Výhody

 • Rozmerovo kompaktná SLIM práčka
 • Veľmi dobrá hodnota spotreby
 • Ľahké ovládanie

Nevýhody

 • Zhoršené hodnoty hlučnosti
 • Pomerne malá kapacita

Zistiť aktuálnu cenu

Jak ste si už zvykli, raz za čas vám pripravíme na našom webe test niektorých v súčasnej dobe obľúbených pračiek. Pomerne radi vídame v našich testoch práve práčky značky Zanussi. Z nášho pohľadu sa, až na výnimky, jedná o veľmi dobré prístroje v nižších cenových reláciách. Práčka, ktorá bude dnes predmetom našej recenzie, teda Zanussi ZWSE 7120 V, podľa nás tieto parametre splňuje. Samozrejme, ako si viedla v ďalších ohľadoch, vám povieme v našej recenzii.

Prevedenie

Ako prvé by sme vám mali povedať, že sa jedná o voľne stojacu práčku s predným plnením. To je vo veľkej miere určujúce pre ďalšie vlastnosti práčky. Nesie to so sebou výhody (predovšetkým väčšiu technologickú a funkčnú vyspelosť), ale aj nevýhody (napríklad to, že sa musíte pri vkladaní a vykladaní bielizne ohýbať). Pokiaľ ide o rozmery práčky, určite by ste sa na ne mali zamerať. Výška a šírka sú štandardné (85 centimetrov na výšku x 59,5 centimetrov na šírku), ale hĺbka je špeciálna. Do hĺbky meria práčka len 37,7 centimetrov, patrí totiž medzi takzvané SLIM modely a máte teda istotu priestorovej úspornosti. Vojdete sa s ňou aj do menším kúpeľní, ale je to na úkor menšej kapacity bubna (len 5 kilogramov). Hmotnosť práčky je 58 kilogramov, čo je slušný výsledok v porovnaní s ďalšími prístrojmi v našom teste. S tým prichádza aj väčšia mobilita a ľahšia manipulácia.

Zanussi ZWSE 7120 V

Práčka so svojím dizajnom sa nijako nevymyká priemeru. Predáva sa v bielej farbe, ktoré je značne neutrálna a hodí sa do každej domácnosti. Jej dvierka sú sklenené, samozrejme s rámom z bieleho plastu. To nám príde trochu ako škoda, pretože pokovovanie rámu bežne dodáva práčke na elegancii. V hornej časti práčka sa ďalej nachádza dávkovač pracieho prostriedku a ovládací panel, pozostávajúci z otáčacieho kolieska a LCD displeja (ktorý vás informuje o priebehu pracieho cyklu). Pokiaľ vieme, je možné zohnať práčku Zanussi ZWSE 7120 V len s anglickým popisom ovládacieho panelu, čo nás mrzí. Je to trochu nekomfortné, hoci dnes veľká časť populácie vie po anglicky a všetky programy sú vysvetlené v slovenskom návode. Displej nás ďalej zaujal tým, že sa dobre číta aj za plného osvetlenia. Viac toho o dizajnu práčky povedať nevieme, rozhodne to nie tým, čím nás táto práčka zaujala.

Pozrime sa jej ešte záverom tejto kapitolky pod plášť, na jej jednotlivé súčiastky. Vaňa práčky je carboranová, čo je dobré. Bubon je nerezový, pričom jeho objem je 41 litre. Je to vcelku malé číslo, ale je to dané tým, že ide o SLIM práčku. Ostatne, tomu odpovedá kapacita bubna, ktorá činí 5 kilogramov bielizne. Príde nám to ale aj tak málo, pokiaľ zvažujete kúpu tejto práčky, mali by ste o jej kapacite popremýšľať. Bubon tak ďalej disponuje kontrolou vyvažovania náplne. Práčke samozrejme nechýba ani prijateľný, ale trochu hlučnejší, motor. Okrem toho má práčka celkovo 4 nastaviteľné nožičky, vďaka ktorým je možné vyrovnať nerovnosti podlahy (pračka musí stáť rovno, inak hrozí, že jej senzory a ochranné opatrenia nebudú dobre fungovať).

Pračka Zanussi ZWSE 7120 V

Spotreba a spracovanie

Poďme sa pozrieť na jednotlivé charakteristiky prevádzky práčky, a to hlavne na technické údaje. Jedným z tých, ktoré vás určite zaujímajú, je spotreba. O tej vám dá najucelenejšie údaje energeticky štítok práčky, ktorý musí výrobca priložiť k prístroji. My z neho napríklad vieme vyčítať, že sa jedná o práčku energetickej triedy A++, čo síce nie je úplne zlý výsledok, ale ani najlepší. Najvyššia energetická trieda je ešte úspornejšia. Prejavuje sa to napríklad na vypočítanej ročnej spotrebe, ktorá dosahuje 143 kWh za rok. Hoci to nie je zlé číslo, ale pre takúto práčku by ho bolo možné  ešte znížiť. Na cyklus to teda vychádza 0,65 kWh, čo je pre vás rozhodne omnoho viac vypovedajúce. Ročnú priemernú spotreby totiž dosiahnete len ťažko. Ročná spotreba vody je 8 999 litrov, opäť ale odporúčame sledovať spotrebu na cyklus, ktorá činí 40 litrov. To je dobré číslo v porovnaní s ostatnými práčkami, musíte to ale brať tak, že je dané zredukovanou kapacitou SLIM bubna.

Zanussi ZWSE 7120 V energetický štítek

Energetický štítok vám ale prezradí o práčke omnoho viac. V prípade Zanussi ZWSE 7120 napríklad tiež to, že je pomerne hlučná. Pri praní generuje zvuk s intenzitou 59 decibelov, pri odstreďovaní dokonca 78 decibelov. To nie sú úplne najlepšie hodnoty a rozhodne vám teda odporúčame práčku umiestniť čo najďalej od obytných častí domu. Bude vás tak výrazne menej rušiť. Kapacita bubna, ako sme už zmienili, je 5 kilogramov. Účinnosť prania je, ako sme pri súčasných pračiek zvyknutí, triedy A. Nenapadá nás jediná, ktorá je aktuálne na trhu a mala by horšiu praciu triedu. Dôležitý by pre vás mal byť aj údaj o maximálnych otáčkach práčky – tie v tomto prípade dosahujú hodnotu 1 200 otáčok za minútu, čo je celkom dobré číslo. Nič-menej, znamená to tak odstreďovanie triedy B, ktoré pre vás v praxi znamená zvyšnú vlhkosť vo vaše bielizni 45 až 54 %.

Prejdeme teraz od technických parametrov k funkčnému vybaveniu. Platí totiž, že dobrá práčka by vám v dnešnej dobe mala vedieť ponúknuť čosi naviac. Vezmeme funkcie postupne od tých najbežnejších až po tie pokročilé. Predovšetkým nechýba ani detská bezpečnostná poistka, ktorá vám umožňuje práčku behom cyklu uzamknúť a týmto spôsobom zaistiť, aby si vaše deti nemohli ublížiť. Určite sa vám môže vyplatiť aj funkcia nazývaná zvláštne „Nastav a choď“. V zásade sa ale nejedná o nič iné, než o klasický odložený štart. Vďaka tej môžete odložiť spustené pranie až o niekoľko hodín (presnejšie o 30 minút až 20 hodín) tak, aby vám to vyhovovalo. Je tak možné prať napríklad nad ránom, alebo naopak v dobe, keď nie ste doma. Ľahšie tak využijete napríklad aj zlacnené nočné tarify elektriny. Vďaka tomu určite niečo ušetríte.

Zanussi ZWSE 7120 V ovládací panel

Určite nechýba ani funkcia Fuzzy Logic, ktorú pri moderných práčkach veľmi oceňujeme. Vďaka nej je prístroj schopný s ohľadom na hmotnosť náplne vhodne reagovať a vytvoriť si optimálne nastavenie cyklu s maximálnou efektivitou prania a čo najmenšou spotrebou. Dôležitým je Eco ventil, vďaka ktorému sa pracuje optimálne s pracím prostriedkom a bráni sa zbytočnému úniku vody. Pri praní si tak môžete upraviť teplotu (studená voda, 30°, 40°, 60° a 90°), otáčky (700, 900, 1 200 za minútu) a nastaviť extra rýchle pranie (čím sa čas u každého cyklu skráti na polovicu) alebo extra plákanie. Kvôli bezpečnosti práčky nechýba ani ochrana proti pretečeniu.

Programy

Posledným bodom, na ktorý sa zameriame, bude programová výbava práčky. Tá je podobná, s akou sa stretávame bežne, čiže celkovo 14 programov. Príde nám ale škoda, že nie je trochu širšia. Pravda obsahuje niektoré veľmi zaujímavé programy, ktoré rozhodne stoja za zmienku (Bavlna Eco pre úsporné pranie, Vlna pre obzvlášť šetrnú bielizeň vlneného oblečenia, Jednoduché žehlenie s redukciou krčenia alebo napríklad Mini 30 pre pranie behom polhodiny), niektoré nám ale chýbajú. Je napríklad škoda, že práčka nemá program pre pranie športového oblečenia alebo niektorých jemných tkanív, ako je napríklad hodváb.

Zanussi ZWSE 7120 V buben

Programy:

 • Bavlna
 • Bavlna + predpranie
 • Bavlna Eco
 • Syntetika
 • Mix 20
 • Jemné
 • Vlna/Ručné pranie
 • Plákanie
 • Vypúšťanie
 • Odstredenie
 • Jednoduché žehlenie
 • 5 košieľ
 • Mini 30
 • Rifle

Konečný verdikt

Na záver ostáva už len práčku Zanussi ZWSE 7120 V celkovo zhodnotiť. Z nášho pohľadu sa jedná o šikovného pomocníka do skromnejších domácností. Nie je technologicky najvyspelejší, ale ani sa na to nehrá. Za cenu, ktorá nie je ani príliš vysoká, získate spoľahlivú a kvalitnú práčku, ktorá svoj účel určite splní. Navyše sa jedná o SLIM práčku, čo môže byť výhoda hlavne v menších bytoch. Spotrebou a funkčným vybavením je priemerná, programová ponuka je slušná, hlučnosť je ale trochu vyššia, než sme čakali. Aj tak ale hodnotíme práčku za veľmi šikovnú a hodnú odporúčania pre menej náročných zákazníkov.

Zistiť aktuálnu cenu

Parametre:

 • Hlučnosť pri odstreďovaní: 77 dB
 • Hlučnosť pri praní: 58 dB
 • Rozmery – výška: 85 cm
 • Rozmery – šírka: 59,5 cm
 • Rozmery – hĺbka: 37,7 cm
 • Hmotnosť: 58 kg
 • Maximálna náplň: 5 kg
 • Objem bubna: 41 l
 • Typ dverí: sklo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *