Práčka Whirlpool AWE 66710 : Test

Whirlpool AWE 66710 : Test

Whirlpool AWE 66710 : Test
8.4

Kvalita prania

8.0 /10

Hlučnosť

7.0 /10

Spotreba

9.5 /10

Cena/výkon

9.0 /10

Výhody

 • Cena
 • Množstvo programov a funkcií
 • Jednoduché ovládanie
 • Možnosť zvoliť si otáčky

Nevýhody

 • Kratší elektrický kábel a hadica na prívod vody
 • Chýba zvuková signalizácia po dopraní
 • Po otvorení sa časť zostatkovej vody vyleje na vyžmýkané prádlo

Vedeli ste, že práčka je schopná spotrebovať po chladničkách a mrazničkách najviac elektrickej energie v domácnosti? Jedným zo základných parametrov sledovaných spotrebiteľmi je spotreba elektrickej energie a vody. Mnohé práčky s nízkou cenou sa často nevyplatia, pretože po niekoľkých rokoch na nich neušetríte v dôsledku vysokej spotreby, veľakrát práve naopak.

3whirlpool-awe-66710

Práčka, ktorú budeme dnes hodnotiť však patrí medzi svetlé výnimky, ktoré vám učarujú svojimi parametrami. Za málo peňazí veľa muziky – to je motto práčky Whirlpool AWE 66710.

Prevedenie

Práčka Whirlpool AWE 66710 patrí medzi spotrebiče plnené zhora, takže sa skvele hodí napríklad do stiesnených priestorov v „jedno-izbákoch“. Čo sa týka ceny, v pomere k výkonu je viac než výhodná. Musíme však povedať, že väčšina ľudí aj napriek tomu obľubuje o niečo drahšie práčky s plnením zboku, keďže sú praktickejšie. V tomto prípade je hlavným benefitom priestorová nenáročnosť. Práčka Whirlpool AWE 66710 je schopná oprať naraz 6 kg suchej bielizne. Tento údaj môžete považovať za priemer. Bohato pokryje požiadavky 4-člennej domácnosti. Čo sa týka veľkosti plniaceho otvoru, práčka bielizne Whirlpool AWE 66710 má menší otvor so šírkou 21 cm.

5whirlpool-awe-66710

Tak ako väčšina práčok súčasnosti, aj pri tejto máte k dispozícii množstvo ukazovateľov. Displej vás bude informovať o zanesenom filtri, prívode vody, otvorených dverách, o potrebe servisu. Spotrebič má k dispozícii aj plastovú poistku uzáveru bubna, čo v porovnaní s kovovým vyhotovením bohužiaľ nie je výhra. Samotná práčka sa bohužiaľ po skončení programu neozve zvukovou signalizáciou. Nevýhodu spozorujete aj v dĺžke káblu a hadice. Ak nemáte napúšťací ventil hneď pri práčke, ale nachádza sa až za umývadlom (ako to býva vo väčšine panelákov), odporúčame rovno dokúpiť dlhšiu hadicu. Ďalšiu chybičku krásy nájdete v zostatkovej vode v zásobníku na prášok. Po otvorení dvierok totiž zvyšná voda často natečie na čerstvo vyžmýkané prádlo.

6whirlpool-awe-66710

Spotreba a spracovanie

Práčku Whirlpool AWE 66710 zaraďujeme do najúspornejšej energetickej triedy A +++. Ročné náklady sa pohybujú v priemere okolo 30 €. Čo sa týka spotreby vody za rok, zužitkuje sa o niečo viac než je priemer a to 8500 litrov.

whirlpool-awe-66710

Drobný nedostatok nájdete v počte otáčok. Tento model totiž dokáže žmýkať pri najviac pri 1000 otáčkach za minútu. V tomto parametri sa odzrkadľuje aj kategória účinnosti odstreďovania. Zaraďujeme ju do triedy C. Na porovnanie – trieda A predstavuje špičkové žmýkanie (v prádle zostane menej ako 45 % vody) a G najslabšie žmýkanie (v prádle zostane až 90 % vody). Jej kategória sa vyznačuje tým, že po ukončení programu v bielizni zostane 62 % vody.

Čo sa týka účinnosti prania, práčka nesklamala a môže byť hrdo zaradená do triedy A. Keďže ide o práčku strednej triedy, nedá sa hovoriť o extra tichom chode. Najmä čo sa týka odstreďovania, práčka generuje zvuk o výške až 76 dB. Hlučnosť počas samotného prania je nižšia – 59 dB. Aby ste si dokázali lepšie predstaviť jednotlivé úrovne hlučnosti, na úvodnej stránke nájdete porovnanie decibelov s bežnými zvukmi domácnosti.

Všetci dobre viete, ako dokáže práčkou lomcovať pri odstreďovaní. Model Whirlpool AWE 66710 sa vďaka systému vyrovnávania nestability postaral o elimináciu pohybu. Elektronický senzor kontroluje práčku, aby pri žmýkaní nevibrovala a bola stabilnejšia. Z dôvodu väčšej hlučnosti odporúčame umiestniť práčku do uzavretých priestorov. Keď počas odstreďovania zatvoríte dvere, nebude vám jej hlučnosť prekážať. Jej hlavným benefitom je Šiesty zmysel. Táto senzorová technológia riadi celý prací cyklus. Rozpozná veľkosť náplne prostredníctvom nasiakavosti bielizne a automaticky nastaví zdroje. Neustále monitoruje programy a zabezpečuje optimálny výkon. Takýmto spôsobom ušetrí až 50 % energie, vody a času. Tento model vám navyše sám odporučí správnu dávku pracieho prostriedku.

Tak ako väčšina práčok súčasnosti, aj práčka Whirlpool AWE 66710 má k dispozícii funkciu Odložený štart. Spočíva v manuálnom nastavení času prania. Na prvý pohľad sa zdá ako nezmyselná funkcia, no ak ráno pred odchodom do práce nemáte čas na vyvešanie prádla, je viac než vítaná. Začiatok pracieho cyklu si môžete odložiť napríklad na dobu príchodu z práce. Ak by mokré prádlo ležalo v bubne práčky viac ako 8 hodín, zatuchlo a stratilo by svoju vôňu. Samozrejmosťou je aj tlačidlo Štart / Pauza, ktoré umožňuje spustiť, prerušiť alebo dokonca zrušiť zvolený prací cyklus. Ak vám napríklad syn po zapnutí práčky hodí do kúpeľne špinavý úbor z telesnej, môžete chod práčky pozastaviť a po chvíli bez problémov pokračovať v praní 🙂 .

1whirlpool-awe-66710

Výhodou práčky Whirlpool AWE 66710 je riadená optimalizácia spotreby vody. Znamená to, že si práčka na základe nasiakavosti bielizne sama určí, koľko vody spotrebuje. Na to, aby ste mali skutočne čistú bielizeň, je nutné kontrolovať množstvo peny v bubne práčky. Do tohto modelu výrobcovia aplikovali snímač, ktorý zabraňuje zníženiu účinnosti prania pri nadmernom penení pracieho prostriedku. Podobne ako mnohé práčky spoločnosti Whirlpool, aj táto obsahuje Eco guľôčku (klapku). Pri napúšťaní vody a počas prania uzatvára otvor v nádrži k čerpadlu, takže sa prací prostriedok dokonale zužitkuje a nevyplaví sa do kanalizácie.

Programy

Práčka Whirlpool AWE 66710 má k dispozícii až 18 najrôznejších programov. Samozrejmosťou sú pracie cykly ako zmiešaná bielizeň, resp. denné 40 °C. Na tomto programe môžete oprať mierne znečistenú bielizeň pri teplote 40 °C už za 1 hodinu.4whirlpool-awe-66710

Rodiny s malými deťmi je určite zaujme program s antibakteriálnou funkciou. Pri praní silne znečistenej bielizne využíva vysokú teplotu s cieľom dôkladného odstránenia škvŕn a choroboplodných zárodkov na odolnej bielizni. Program syntetika, ktorý má práčka Whirlpool AWE 66710 tiež k dispozícii, je dnes už bežným pracím cyklom. Často využívaným prvkom je jemná bielizeň, kde môžete zaradiť napríklad spodné prádlo alebo blúzky.

Pre spotrebiteľov, ktorí radi šetria svoje peňaženky, je tu program Eco bavlna. Pri tomto programe hádžete do práčky bielizeň, ktorá má na štítku vytlačenú teplotu 40 až 60 °C. Ak máte uponáhľaný deň a chcete dať prať iba mierne znečistené prádlo, odporúčame zvoliť program Rýchly 15 minút. Je ideálnou voľbou, keď plánujete oprať novú nenosenú bielizeň alebo odstrániť pot či prach z mierne znečistenej. Podobným programom je Rýchle pranie, ktorý sa vyznačuje polovičným časom prania málo znečistenej bielizne so zachovaním kvality prania. Ďalším nápomocným programom sú Rifle. V porovnaní s ostatnými cyklami intenzívnejšie plácha, takže spoľahlivo vyplaví zvyšky pracieho prostriedku a aviváže aj z pevnejších materiálov ako napríklad denim. Medzi prídavné funkcie sa zaraďuje aj Farby 15°. Táto funkcia využíva extra nízku teplotu iba 15 °C. Aj napriek tomu, že neperie pri vyššej teplote, z práčky vytiahnete svieže čisté prádlo so zachovaním pôvodných farieb.

Pri používaní práčky Whirlpool AWE 66710 narazíte aj na program Pláchanie a odstreďovanie, ktorý môžete využiť na ušetrenie síl pri žmýkaní bielizne počas ručného prania. Výhodou je, že si môžete manuálne nastaviť množstvo otáčok pri odstreďovaní, takže sa nemusíte obávať o zničenie háklivých odevov. Ak vám stačí intenzívne odstreďovanie, nájdete aj program bez pláchania.

maxresdefault

Ďalším programom vhodným do mladých domácností, je program Intenzívne pláchanie. Spočíva v tom, že napúšťa viac vody a do pláchania investuje väčšie množstvo času. Je ideálnym programom pre oblasti s veľmi mäkkou vodou, ale aj pri praní detského oblečenia. Pomáha ľuďom s alergiami, keďže dôkladne odstraňuje zvyšky pracieho prostriedku.

Vynikajúcou možnosťou je Vyčerpávanie, ktoré vám dobre poslúži hlavne ak sa rozhodnete predčasne ukončiť prací cyklus. Práčka vtedy odvedie vodu do odpadu, aby ste mohli bezpečne bez potopy vybrať bielizeň z bubna. Aj napriek pokročilej dobe výrobcovia Whirlpool zaviedli program Predpranie. Je to voľba pre pranie silne znečistenej bielizne, avšak v súčasnom technologickom pokroku práčok je tento program viac-menej zbytočný. Práčka Whirlpool AWE 66710 má k dispozícii aj Odložené odstreďovanie. Je charakteristické tým, že sa v bubne zastaví plná nádrž vody pre bielizeň a bude sa odstreďovať neskôr. Môžete ho využiť napríklad pri voľbe programu Nočné pranie alebo pri škrobení prádla pri záverečnom pláchaní. Vynikajúcim programom je Clean+, ktorý sa vyznačuje predĺženým praním v teplotnej fáze 25 – 35 °C. Vďaka tomu dochádza k dôkladnejšiemu odstraňovaniu odolných škvŕn z bielizne.

Programy

 • 15-minútový program
 • Program pre rifle
 • Bavlna
 • Eco bavlna
 • Zmiešaná bielizeň
 • Syntetika
 • Jemné prádlo
 • Clean+
 • Farby 15°
 • Pláchanie a odstreďovanie
 • Intenzívne odstreďovanie
 • Intenzívne pláchanie
 • Vyčerpávanie
 • Predpranie
 • Odložené odstreďovanie
 • a iné

 

Finálny verdikt

Spoločnosť Whirlpool si dokáže získať zákazníkov extra starostlivosťou. Je ňou aj možnosť dostať až 5-ročnú záruku na motor, resp. kompresor vašej práčky. Jedinou podmienkou je zaregistrovať svoj spotrebič na adrese.

7whirlpool-awe-66710

Práčka bielizne Whirlpool AWE 66710 je zaradená do vyššej strednej triedy najnovších práčok. O prívlastok „vyššia“ stredná trieda sa zaslúžila hlavne technológiou Šiesty zmysel. Tento model patrí medzi jeden z najkupovanejších na trhu. Dizajnovo ani funkciami neponúka nadštandardný komfort, no ak hľadáte spoľahlivú jednoduchú práčku za rozumnú cenu v kombinácii so skvelou spotrebou, je ideálnou voľbou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *